Az ENSZ menekíti embereit Szudánból
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) kedden több mint 70 munkatársát menekítette ki a szudáni Darfúr tartományból. A lépésre azután szánták el magukat, hogy fegyveresek hétfőn rajtaütöttek a menekülttáboron, melyben a segítők dolgoztak. Bár az ENSZ-munkatársak közül senki nem sérült meg, de a szervezet elszállította 71 dolgozóját. Csak maroknyian döntöttek úgy, hogy maradnak Darfúr legnagyobb, 130 ezer főnek védelemet adó menekülttáborában. A rászorulók megfelelő ellátása így gyakorlatilag lehetetlenné válik.
Hadifelszerelést zsákmányoltak
A hétfői támadásban körülbelül húsz fegyveres vett részt. Járműveket, kommunikációs eszközöket és pénzt zsákmányoltak, melyeket feltehetőleg a központi kormány elleni harchoz akarnak felhasználni. Szudánban az arabok által vezetett kormány és a fekete lázadók immár négy éve harcban állnak, melynek legfőbb színtere Darfúr. Bár tavasszal megkötöttek egy békeegyezményt, az erőszak nem hagyott alább.
Ennek egyik oka, hogy a sokféle lázadó csoport közül csak az egyik írta alá a megállapodást. Ennek vezetője, Minni Minawi azóta elnöki tanácsadó lett. Mostanára több egykori szövetségese is szembeszegült vele, és folytatni akarja a harcot. Az ENSZ egy tisztviselője névtelenül nyilatkozva az AP hírügynökségnek kifejtette: feltehetőleg Minawi korábbi bajtársai állnak a hétfői rajtaütés mögött.
Nem látszik a kiút
Eközben a kormány hallgatólagos támogatását élvező janjaweed milíciák már nem csak a franciaországnyi méretű Darfúr lakosságát tartják rettegésben. Kedden például Csádból érkeztek hírek arról, hogy a milicisták 30 civilt mészároltak le.
A helyzetet az Afrikai Unió (AU) 7000 békefenntartója sem képes kontrollálni. Az ENSZ hosszú ideje tervezi, hogy egy 20 ezer fős misszióval átvegye az AU csapatainak feladatát, a khartoum-i kormány ezt azonban ellenzi.
A szervezet októberben kiutasított különmegbízottja, Jan Pronk szerint az ENSZ azzal is gyengítette pozícióját a szudáni kormánnyal szemben, hogy túl könnyen beleegyezett az ő eltávolításába.
A kormánypárti csapatok és a lázadók közti harc eddig legalább 200 ezer emberéletet követelt. A válság sújtotta régióban az ENSZ lát el 2,5 millió menekültet és további 1 millió rászoruló civilt. Az egyre veszélyesebb körülmények miatt azonban csak az elmúlt egy hónapban több mint 400 ENSZ-munkatársat menekítettek ki. A keddi volt a nyolcadik, és egyben legnagyobb mértékű evakuálás is.