Dél-Korea és a tálibok a túszokról tárgyalnak
Két tálib vezető közvetlen tárgyalást folytat dél-koreai tisztségviselőkkel a mozgalom fegyvereseinek hatalmába került dél-koreai túszok sorsáról, közölte pénteken külön-külön az afgán kormány egy magas rangú tisztségviselője és a tálibok egy képviselője.
Az iszlamista tálibok szóvivője előtte jelentette be, hogy a kabuli kormány levelet juttatott el a tálibok vezérkarához, amiben garantálta a két tálib vezető személyes biztonságát. Ezzel lehetővé tette számukra, hogy a kormányerők ellenőrzése alatt álló Gazni városban tárgyalhassanak a dél-koreai megbízottakkal az iszlamista mozgalom által elrabolt 21 dél-koreai túsz sorsáról.
Nem bántják a túszokat
Juszef Ahmadi tálib szóvivő szerint a szervezet legfelsőbb tanácsának két tagja, Basír és Naszorullah molla utazott el Gazniba, ahol várhatóan a kormányzói palotában ülnek össze a dél-koreai tárgyalóküldöttséggel. A szóvivő ismeretlen helyről, mobiltelefonon tájékoztatta nyugati hírügynökségek irodáit. Hangsúlyozta, hogy amíg a tárgyalások tartanak, egyetlen túsznak sem esik bántódása.
Három héttel ezelőtt egy buszról rabolták el a Kabultól délnyugatra fekvő Gazni tartományban a dél-koreaiakat, egy keresztény szervezet önkéntes segélymunkásait, köztük 18 nőt. Eredetileg 23 túsz volt, de az emberrablók csoportja már kivégzett két férfit, miután lejárt két, általa megszabott határidő, anélkül, hogy teljesültek volna követelései.
Szöul sarokba van szorítva
A dél-koreai kormány ezek után szükségesnek látta, hogy közvetlenül tárgyaljon a tálibokkal állampolgárainak szabadon engedéséről. A tálibok fő követelésének teljesítésére azonban Szöul nem képes, hiszen az afgán kormány börtöneiben fogva tartott tálibok egy csoportjának kiszabadulását akarják elérni a túszejtők. Hamid Karzai afgán elnök kizárta a követelés teljesítését.
Egy másik - a dél-koreai segélyszervezetek Afganisztánban tevékenykedő csoportjainak kivonására vonatkozó - tálib követelés teljesítéséről viszont már intézkedett is a szöuli kormány.