Oroszországnak nem kell Grúzia
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
- Háború zajlik Oroszország és Grúzia között, a csütörtökről péntekre virradóra kitört konfliktusnak egyre több áldozata van, többségük civil, rengeteg a sebesült is.
- A konfliktus közvetlen előzménye, hogy Grúzia fegyvereseket küldött az oroszbarát tartományba, Dél-Oszétiába, az oroszok ezt bosszulják meg.
- A grúzok azért indítottak támadást az ország északi részén fekvő, 1992 óta de facto független, de senki által el nem ismert, Grúziát folyamatosan támadó szakadár tartomány ellen, hogy helyreállítsák az alkotmányos rendet.
- Válaszul az oroszok Grúzia különböző pontjait bombázták, olyan helyeket is, amik távol esnek Dél-Oszétiától. Harcok törtek ki Abháziában is. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyetértés hiányában nem tudott határozatot hozni, az USA a támadások befejezését kérte az oroszoktól.
- Vasárnapra a grúzok teljesen kiszorultak Dél-Oszétiából, és délután bejelentették, hogy mihamarabb meg akarnak állapodni az oroszokkal a teljes fegyvernyugvásról.
Dél-Oszétiából a grúz erők már vasárnap kiszorultak, és bejelentették: készek tárgyalni az oroszokkal a teljes fegyvernyugvásról. A tűzszüneti javaslatot a grúz államfő Bernard Kouchner francia és Alexander Stubb finn külügyminiszter jelenlétében látta el kézjegyével. Az EU-közvetítők még hétfőn Moszkvába utaznak, hogy megpróbálják rábírni Oroszországot a tűzszünet elfogadására.
Anatolij Nogovicin, az orosz vezérkari főnök helyettese azt mondta, hogy az orosz csapatok az 1992-es grúz - dél-oszét határig nyomulnak előre, Grúzia belső területein nem terveznek hadműveleteket, jelentette az MTI. Moszkva a tűzszüneti javaslatra még nem reagált.
Abháziában közép-európai idő szerint reggel 8 órakor járt le az orosz ultimátum. A grúzoknak az Abháziát Grúzia többi részével összekötő Kodori-szorost kellett volna elhagyniuk.
A grúz kormány állítása szerint az ország hadserege sikeresen megvédte a Kodori-szorost, az Abházia felől érkező támadástól. (Abházia Dél-Oszétiához hasonlóan orosz támogatással nyilvánította ki elszakadását Grúziától, a 90-es évek elején.)
Orosz források szerint a dél-oszétiai konfliktusban 18 orosz katona vesztette életét, 14 eltűnt, 52 katona megsebesült, a grúz erők négy orosz repülőgépet lőttek le, kétezer ember életét vesztette, mintegy 34 ezren várnak evakuálásra, vagy más segítségre. A grúz elnök szerint a grúz áldozatok 90 százaléka civil.