További Külföld cikkek
- Zelenszkij tanácsadója: Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus
- Legalább 27 halálos áldozatot követelt a pusztító időjárás Indonéziában
- Az elmúlt évszázad legsúlyosabb havazása csapott le Dél-Korea fővárosára
- Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le a kolumbiai hatóságok
- Börtöntáborba küldték azokat az észak-koreai szökevényeket, akik kapcsolatba kerültek a kereszténységgel
Stanley Rosenblatt Körülbelül hétszázezer floridai dohányost képvisel |
Az öt beperelt dohánycég korábban arra kérte a bíróságot, hogy a büntetést limitálja 15 milliárd dollárban, de Robert Kaye bíró elutasította a kérelmet. Az is igaz azonban, hogy a floridai törvények szerint egy céget nem lehet akkora összegre megbírságolni, hogy annak kifizetésébe a cég tönkremenjen. (Virginiában, Észak-Karolinában és Kentuckyban az utóbbi időben hasonló törvényeket fogadtak el a dohányipar védelmében.)
Az ítéletben szereplő összeg könnyen rekordot dönthet, hiszen az eddigi maximumot a General Motorsra rótták ki, amikor egy tűzeset kapcsán az esküdtszék 4,8 milliárd dollárt kifizetésére kötelezte a céget. A bíró az összeget 1,09 milliárdra csökkentette.
|
Az ítélet nagyjából július végére várható, de valószínű, hogy a felek fellebbeznek, és az ügy így legalább két évig eltarthat még. A hattagú esküdtszék egyébként már megítélt 12,7 milliárdot a felpereseket képviselő három dohányosnak.
Az alperes cégeket (Philip Morris Inc, RJ Reynolds Tobacco Co, Brown & Williamson Tobacco Corp, Lorillard Tobacco Co és a Liggett Group Inc) összesen ötven államban perlik, a kárigény 246 milliárd dollár, melyet 25 év alatt kell kifizetniük.
Számtalan olyan per volt már, amelyben az egyes cégeket dohányosok halálos betegsége, vagy kórházak ezzel kapcsolatos költségei miatt elmarasztalták.
Az egyik legfontosabb ügy Leslie Whiteley-é, aki akkor indított pert a Philip Morris és a RJ Reynolds ellen, mikor 26 évnyi dohányzás után 1998-ban diagnosztizálták rákos betegségét. 2000 márciusában a két céget felelősnek találták a felperes betegségében és 20 millió dollárnyi kártérítés megfizetésére kötelezték Az ítéletben az volt az érdekes, hogy először találták felelősnek egy dohányipari cégeket egy olyan ember betegségében, aki már az után kezdett dohányozni, hogy a cigarettásdobozokra kikerültek a dohányzás egészségkárosító hatásaira figyelmeztető feliratok.
Szintén márciusban százötven kórház 3,4 milliárd dollárra pereltek különböző dohánygyártókat.. A kórházak azért nyújtottak be keresetet, hogy a dohányzás következménye miatt megbetegedett, de biztosítással nem rendelkező pácienseikre fordított összegeket megkapják.