Dél-Oszétiában nem lesz újabb népszavazás

2008.08.18. 07:28
Dél-Oszétiában nem fognak több népszavazást tartani a köztársaság függetlenségéről, a szakadár elnök szerint ugyanis az oszétok már kétszer egyértelműen állást foglaltak erről. Hétfőn Bécsben összeül az EBESZ állandó tanácsa, hogy döntsön száz újabb megfigyelő Grúziába küldéséről. Sarkozy francia elnök az oroszok azonnali kivonulását sürgette.

Dél-Oszétiában nem lesz újabb népszavazás a köztársaság függetlenségéről - közölte Eduard Kokojti, a szakadár grúziai terület elnöke. Az Interfax hírügynökség jelentése szerint Kokojti vasárnap tárgyalt dél-oszét parlamenti képviselőkkel. Tájékoztatta őket arról, hogy a moszkvai vezetők tudomására hozta: az oszétok kétszer is véleményt nyilvánítottak a terület hovatartozásáról, ami elegendő is. Mint mondta: ez azt mutatja, hogy bármilyen nemzedékről is legyen szó, a nép akarata ugyanaz marad - Dél-Oszétia függetlensége.

Dmitrij Medvegyev orosz elnök a múlt héten úgy nyilatkozott: ha Dél-Oszétia és Abházia úgy dönt, függetlenné válik, az orosz hadsereg segít nekik a döntés végrehajtásában.

Kokojti szerint Dél-Oszétia képviselői jelenleg tárgyalnak a másik grúz szakadár terület, Abházia vezetőivel a válságból való kilábalásról és az együttműködésről. Közben Garri Kupalba abház helyettes védelmi miniszter bejelentette, hogy hétfőtől megkezdődik a határőr parancsnokságok és őrsök felállítása a Kodori-szorosban, ahol augusztus 13-án befejeződött a grúz csapatok kiszorítására irányuló kétnapos hadművelet. Minden településen lesz rendőrőrs és kisebb katonai alegység is állomásozni fog - mondta Kupalba.

Szaakasvili tárgyalna az oroszokkal

Mihail Szaakasvili grúz elnök hétfőn tárgyalásokat szorgalmazott Oroszországgal, hogy elkerüljék a két ország végleges eltávolodását. "A megszálló (orosz) erők haladéktalan kivonását követeljük" - mondta Szaakasvili televíziós nyilatkozatában.

"Ezután kezdjünk el gondolkodni, tárgyalni olyan módon, hogy elkerüljük a két ország végleges eltávolodását" - folytatta a grúz elnök, először ütve meg viszonylag békülékeny hangnemet. "Grúzia soha nem fogja megadni magát, soha nem fogja eltűrni területének legkisebb darabjának elvesztését sem" - fűzte hozzá.

Hétfőn Bécsben összeül az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) állandó tanácsa, hogy döntsön száz újabb megfigyelő Grúziába küldéséről. Az ülést összehívó Alexander Stubb finn külügyminiszter szerint "a hét elejétől" megkezdődik az EBESZ katonai megfigyelőegységének a kaukázusi válságövezetben való bevetése. Jelenleg az EBESZ képviseletében mintegy 200 megfigyelő tartózkodik a helyszínen.

Franciaország az Európai Tanács rendkívüli ülésének összehívását fogja kezdeményezni, amennyiben Oroszország haladéktalanul nem vonja ki csapatait Grúziából - figyelmeztetett Nicolas Sarkozy francia elnök a Le Figaro című francia napilap internetes oldalán hétfőre virradóra megjelent írásában.

"A csapatok visszavonását haladéktalanul végre kell hajtani" - írja cikkében a francia elnök, aki közli, hogy számára ez a kérdés nem képezheti vita tárgyát. A csapatvisszavonásnak vonatkoznia kell minden orosz egységre, amely augusztus 7-e óta hatolt bel Grúzia területére. "Ha a tűzszüneti megállapodás e pontja nem lesz gyorsan és maradéktalanul végrehajtva, akkor összehívom az Európai Tanács rendkívüli ülését, hogy döntsön a következményekről" - írja Sarkozy.

Az Európai Tanács az EU-tagországok vezetőiből és az Európai Bizottság elnökéből áll. Közvetlenül a dél-oszétiai konfliktus kirobbanása után Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter is azzal a kéréssel fordult az unió francia elnökségéhez, hogy sürgősséggel hívja össze az Európai Tanács rendkívüli ülését Grúzia ügyében.

A francia elnök vasárnap Dmitrij Medvegyevvel orosz kollégájával folytatott telefonbeszélgetésben "súlyos következményeket" helyezett kilátásba az EU-orosz viszonyban, amennyiben Moszkva nem hajtja végre gyorsan és átfogóan a grúz-orosz tűzszüneti egyezményben foglaltakat.  Az orosz államfő válaszában jelezte: Moszkva hétfőn dél tájban megkezdi a csapatkivonást.

Nicolas Sarkozy a Le Figaróban megjelent cikkében azt írja: meg kell vizsgálni, hogy egyedi eset-e Oroszország "brutális és mértéktelen" válasszá fajuló behatolása a szomszédos Grúziába, vagy pedig előhírnöke egy újfajta bekeményítésnek a szomszédos országok és az egészében a nemzetközi közösség irányában, aminek - írja Sarkozy - feltétlenül következményei lesznek az uniós-orosz kapcsolatokra nézve.