Izraelben nyilvánosságra hozták Eichmann emlékiratait
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
Eichmann az izraeli bíróság előtt |
A per felperese David Irving, az a finoman szólva ellentmondásos angol tudós, aki írásaiban rendszeresen megkérdőjelezte a náci haláltáborok létét és az áldozatok számát. Egy nyilatkozatában például a lágereket a lengyel kommunisták által kreált Disneylandeknek titulálta.
Irving teóriáiból először Deborah Lipstadt amerikai történésznek lett komolyan elege, aki egy pár éve megjelent könyvében Irvinget az egyik legveszélyesebb holokauszt-tagadónak tartja. Irving emiatt az állítás miatt perelte be Lipstadtot egy londoni bíróságon. Az alperes védői így tulajdonképpen abba a helyzetbe kerültek, hogy bizonyítaniuk kell a holokauszt megtörténtét és súlyosságát. Ehhez kérték Izraeltől az Eichmann-iratok kiadását.
Érdekes módon az archívum 40 évig épp azért zárolta a papírokat, mert a történészek attól féltek, hogy a mentegetődző Eichmann visszaemlékezései a tagadók pozícióját erősítené. Most azonban a tudósok ás a védők egyaránt úgy vélik, az iratok és a még élő szemtanúk vallomásainak segítségével Irving minden állítása könnyen cáfolható.
Eichmann élete |
1908-ban születetett Németországban, nyolc évesen szüleivel Ausztriába költözött. 1932-ben az utazó porszívóárus a Náci párt tagja lett, majd belépett az SS-be. 1934-ben SS-tizedesként a dachaui koncentrációs táborban szolgált, és ugyanebben az évben csatlakozott a Gestapohoz. A zsidó részleg tagjaként hébert és jiddist tanult, majd Palesztinába ment kémkedni. 1938-ban Ausztria annektálása után oda küldték, hogy minél több zsidót emigrálásra kényszerítsenek. Egy évvel később ugyanebből a célból Csehszlovákiába ment. 1942-ben lett a zsidók kiirtásának legfőbb irányítója. A háború után családjával Argentínába ment és felvette a Ricardo Klement nevet. Az izraeli titkosszolgálat 1960-ban rabolta el Buenos Airesben. 1961 áprilisában ítélték el a zsidó nép és az emberiség elleni bűnökért. 1962 június 1-én kötötték fel. |
A levéltárosok szerint a visszaemlékezés nem tartalmaz új adatokat a népirtásról. Eichmann elismeri a holokauszt súlyosságát, de abban játszott saját szerepét csökkenteni próbálja.
Az iratokban az áll, hogy az első, lublini gázkamrák láttán csak nagy mennyiségű cigaretta és alkohol segítségével tudott úrrá lenni idegességén. Azt is állítja, hogy akkor még ,,nem is vette komolyan" a gáz alkalmazásának ötletét, mivel azt hitte, hogy a tervet törölni fogják.
A kéziratok |
,,Rengeteg álmom volt, de olyan helyzetbe kerültem, ahonnan már nem volt kiút. [...] Sok dolog, ami akkor érvényes volt, ma már nem az. Amit akkor alapértéknek tartottam, mára eldobtam magamtól."
,,Láttam a poklot, a halált és a gonoszt, látnom kellett a rombolás őrületét. Egy voltam a kocsit húzó lovak közül, és a kocsis miatt nem tudtam kitérni se jobbra, se balra. Emiatt úgy érzem most el kell mondanom, mi történt" - áll a most már nyilvános visszaemlékezésben.