Szerdán véget ér az Elian-ügy?
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
A kisfiú jól érzi magát apja társaságában |
Szerdán délután négy órakor érvényét veszti a 11. Körzeti Fellebbezési Bíróság ama határozata, mely arra kötelezte Eliant, hogy ügyének tisztázásáig Amerikában maradjon. A kisfiú rokonai azonban a Legfelsőbb Bírósághoz (LB) fordulva próbálják Amerikában tartani a fiút: legalább addig, amíg menedékjogának újratárgyalásáról döntenek a legfelsőbb szinten.
Az amerikai rokonoknak azonban kevés az esélyük, hogy Eliant továbbra is Amerikában fogja marasztalni valamely bíróság, hiszen a kisfiú nevében kérelmezett menedékjogról minden bírósági szinten úgy döntöttek: egy hatéves kisfiú nem folyamodhat ezért a jogért csak törvényes képviselője (ez esetben édesapja) révén.
Minden Amerikában töltött nap kárt okoz
|
Elian Gonzalez az édesapától külön élő édesanyjával indult el Kubából, a jobb élet reményében, egy hajón 1999. november 23-án. A 14 személyt szállító hajó elsüllyedt, Elian édesanyja is megfulladt, a kisfiút két nappal később, november 25-én találták meg amerikai halászok. Először amerikai rokonainál kapott menedéket, ám miután a bíróság úgy döntött, hogy a hatéves kisfiú ügyében csak apja dönthet, szülejéhez került, aki azért érkezett Amerikába, hogy hazavigye fiát. A hosszú bírósági procedúra azonban ezt megnehezítette.
Fidel Castro kihasználta Elian helyzetét
A Newsweek magazin áprilisban készített közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 53 százaléka szerint a fiúnak vissza kell térnie családjával Kubába, 55 százalékuk szerint pedig az ügy a kisfiú hazájába való visszatérésével fog végződni. 54 százalékuk nem ért azzal egyet, hogy fegyveres erők segítségével kellett elvitetni a fiút amerikai rokonaitól édesapjához. Ami viszont kiemelkedő, hogy 75 százaléka a megkérdezetteknek véli azt, hogy a helyzetet Fidel Castro politikailag kihasználta.
Elian apját Fidel Castro személyesen kísérte a repülőtérre |
Június elején kubai nők százezrei vonultak fel Havanna utcáin Elian hazatértét követelve és egyben az utóbbi évtizedek legnagyobb tüntetését produkálva. Az azt követő héten pedig az iskoláskorú gyermekek szabadnapot kaptak azért, hogy tízezres tömegben az utcára vonulhassanak. Iskolástársai már várják Eliant: a tantermeket csillogó tisztára sikálták, az iskola épülete pedig lobogódíszben úszik.
Film készül Elianról
Amerikában a kisfiú rokonain kívül a kubai emigránsok tömegei is ellenzik a fiú hazatértét, igyekezetük azonban hiába valónak bizonyulhat. Az amerikai showbusiness már lecsapott Elian szinte szappanoperába illő történetére: jelenleg arról tárgyalnak, hogy sorozatfilmet vagy mozifilmet készítsenek a politikai és törvénykezési vitát elindító hatéves kisfiúról.