Orbán szerdán felszólal az EP-ben
További Európai Parlament cikkek
- Az NVB megállapította az EP-választás végeredményét
- Nemzetközi sajtó: Orbánék kapták a legtöbb szavazatot, de új kihívójuk nagy győzelmet aratott
- Beszavazták az Európai Parlamentbe a budapesti antifa támadások olasz vádlottját
- Ursula von der Leyen bukását is okozhatja egy vizsgálat
- Gyurcsány Ferenc elárulta, együttműködne-e Magyar Péterrel
Orbán Viktor a felszólalási lehetőséget az Inforádió szerint levélben kérte Jerzy Buzektől, az Európai Parlament elnökétől, a frakciók pedig beleegyeztek. Az Európai Parlament szerdán a közelmúltbeli magyarországi politikai fejleményekről tart plenáris vitát. A képviselők meghallgatják az Európai Bizottság képviselőjét is.
Az EP napirendjén szerda délután szerepel „A közelmúltbeli magyarországi politikai fejlemények” című vita. Itt várhatóan a zöldek, a liberálisok és a szocialisták támadják majd az új magyar alkotmányt, a bizottság által kifogásolt törvényeket, a választójogi törvényt és a sajtószabadság állapotát.
A vita az EP alapjogi bizottságában már múlt csütörtökön elkezdődött. Akkor sok képviselő még nagyobb keménységet követelt Magyarországgal szemben a bizottságtól. Az EP-vitán részt vesz majd José Manuel Barroso bizottsági elnök is, aki a múlt héten Koppenhágában így fogalmazott: „Az Európai Bizottság minden rendelkezésre álló eszközt be fog vetni annak érdekében, hogy Magyarország megfeleljen az uniós jognak és értékeknek”.
Várható, hogy az EP-ben az említett három frakció kezdeményezni fogja, hogy Magyarország ellen induljon eljárás a lisszaboni szerződés hetedik cikkelye alapján, vagyis az alapjogok megsértése miatt függesszék fel a magyarok szavazati jogát. Ehhez a parlament többsége mellett a tanács, vagyis az EU-s kormányok minősített többsége is kellene. Vagyis gyorsan ezt a lépést biztosan nem hozzák meg, és az se bizonyos, hogy egyáltalán a tanács elé kerül az ügy.
Fontos kérdése lesz a vitának, hogy a magyar képviselőkön kívül lesz-e aki védelmébe veszi az Orbán-kormányt. A Fideszt is tagjai között tudó Európai Néppárt eddig inkább óvatoskodó volt: arra figyelmeztettek, hogy a bizottság konkrét aggályai után várjuk meg a magyar választ, előzetesen ne kritizáljunk. Azt viszont nem mondták, hogy szerintük Magyarországon minden rendben van.
A kormány - annak ellenére, hogy az EU és a Bizottság jobboldali vezetői vele szemben hasonló kritikákat fogalmaztak meg, mint a baloldaliak - a jelek szerint baloldali támadásként igyekszik láttatni az eseményeket. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője hétfőn este a következő szövegű közleményt adta ki:
"Szerdán a nemzetközi baloldal újabb támadást akar indítani Magyarország ellen, ezért Orbán Viktor a mai napon azzal a kéréssel fordult az Európai Parlament elnökéhez, hogy tegye lehetővé felszólalását a strasbourgi vitában. Nem engedjük, hogy a nemzetközi baloldal hazugságokkal és alaptalan rágalmakkal vádolja Magyarországot a nemzetközi nyilvánosság előtt. Mi ezúttal is megvédjük Magyarországot és a magyar emberek becsületét."
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.