Ők kaphatják az Európai Parlament díját
További Európai Parlament cikkek
- Az NVB megállapította az EP-választás végeredményét
- Nemzetközi sajtó: Orbánék kapták a legtöbb szavazatot, de új kihívójuk nagy győzelmet aratott
- Beszavazták az Európai Parlamentbe a budapesti antifa támadások olasz vádlottját
- Ursula von der Leyen bukását is okozhatja egy vizsgálat
- Gyurcsány Ferenc elárulta, együttműködne-e Magyar Péterrel
Badawi, Nyemcov és a venezuelai ellenzék - ők kaphatják az Európai Parlament díját. És hogy mit érdemes tudni a jelöltekről? Az Európai Parlament közleményben szedte össze.
Szaharov-díj
A gondolatszabadságért adományozott Szaharov-díjat az Európai Parlament ítéli oda minden évben. A díjat 1988-ban alapították, és azokat a személyeket vagy csoportokat tüntetik ki vele, akik vagy amelyek az emberi és alapvető jogok védelme érdekében munkálkodnak.
Tavaly a díjat Denis Mukwege kongói orvos kapta, aki a Kongói Demokratikus Köztársaságban zajló háború során nemi erőszak áldozataivá vált kongói nők és lányok tízezreinek testének és életének újjáépítésén dolgozik.
Raif Badawi
Raif Badawi szaúdi blogger, akit 2012-ben fogtak el, majd később 10 év börtönre, 1000 korbácsütésre és pénzbüntetésre ítéltek, mert a vallás szerepének megvitatására indított blogjával az ország igazságszolgáltatási rendszere szerint megsértette az iszlám vallást. Raif Badawi az első 50 korbácsütést idén januárban kapta meg, a büntetés fennmaradó részét a nemzetközi tiltakozások miatt elhalasztották.
Ő eredetileg a szocialista, a konzervatív-reformer és a zöldpárti frakció jelöltje. Pier Antonio Panzeri (szocialista, olasz) szeptember végén, a jelöltek bemutatásakor elmondta: „Nem tudom elképzelni, hogy ma itt bárkit megkötözhetnének és nyilvánosan megkorbácsolhatnának csak azért, mert elég bátor volt, hogy kimondja a véleményét. Raif Badawi jelölésével tisztelegni szeretnénk mindazok előtt, akik a véleményszabadságért küzdenek szerte a világon".
A konzervatív-reformer frakció nevében Anna Fotyga lengyel EP-képviselő erősítette meg támogatásukat. Meszerics Tamás (zöldpárti, magyar) szerint bloggerként a világ egyik leginkább elnyomó társadalmi rendszerében Raif Badawi a véleményszabadság igazi szimbólumává vált. „Európa nem maradhat csendben, amikor embereket kínozhatnak pusztán a véleményük kimondásáért Szaúd-Arábiában" - mondta az EP-képviselő.
Venezuelai demokratikus ellenzék
A venezuelai demokratikus ellenzék, amelyet a Demokratikus Egység Kerekasztal és politikai bebörtönzöttek képviselnek. A koalíciót 2008-ban hozták létre, hogy összefogja a Hugo Chávez venezuelai elnök pártjának ellenzékéhez tartozókat. Politikusokat, diákokat és ellenzéki vezetőket vettek őrizetbe, vagy tartanak házi őrizetben, mert éltek valamely szabadságjogukkal.
A venezuelai demaokratikus ellenzék a néppárti frakció, valamint Fernando Maura Barandiarán (liberális, spanyol) és Dita Charanzová (liberális, cseh) EP-képviselők jelölte. Luis de Grandes Pascual (néppárti, spanyol) a néppárti frakció véleményét tolmácsolva azt mondta: „Habár a venezuelai kormányt demokratikusan választották meg, totalitárius módon gyakorolja hatalmát. A demokratikus ellenzék a jogainak gyakorlásáért harcol Venezuelában". Fernando Maura Barandiarán (liberális, spanyol) szerint, ha a demokratikus ellenzék kapná a díjat, az egyben támogatást és védelmet is nyújtana a mozgalomnak.
Borisz Nyemcov
Borisz Nyemcov orosz fizikus, volt miniszterelnök-helyettes és ellenzéki politikus, akit idén februárban meggyilkoltak Moszkvában. Őt eredetileg a liberális frakció jelölte a díjra. Urmas Paet (liberális, észt) indoklása szerint Borisz Nyemcov „Az orosz civil társadalom vezető alakja, aki egy demokratikus és békés Oroszországért dolgozott. (...) Az ellenzék vezetőjeként és aktivistaként a korrupció és a hatalommal való visszaélés ellen küzdött. (...) Az életéért fizetett érte".
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.