Uniós filmdíjat nyert a Toni Erdmann

2016.11.23. 13:23
Cannes-ban favorit volt, de nem nyert Arany Pálmát. Most az Európai Parlament filmdíját kapta meg, így minden uniós nyelvre lefordítják.
Kapcsolódó
Toni Erdmann mindennek az ellenkezője

Toni Erdmann mindennek az ellenkezője

Mégis az év egyik legtöbbet emlegetett filmje: és pont az a jó benne, hogy egyáltalán nem olyan film, amit szeretni szokás 2016-ban.

A német–osztrák–román koprodukcióban készült Toni Erdmann című film nyerte az Európai Parlament LUX filmdíját 2016-ban, jelentette be Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke Strasbourgban szerdán. A film apa és lánya kapcsolatát tárja fel napjaink vállalati kultúrájában.

Martin Schulz gratulált a három döntősnek, beleértve a győztes film rendezőjét, Maren Adet és a stábját, és elmondta: „Szívből gratulálok a győztes film, a Toni Erdmann teljes stábjának. Ez a film, amely egy sötét komédia és egy vidám dráma kombinációja, bemutatja nekünk egy külföldön élő fiatal nő és apja bonyolult, gyengéd és időnként abszurd kapcsolatát. Megrendítően írja le, hogyan változnak a családi kapcsolatok, és befolyásolnak minket egy elöregedő és versenyképes társadalomban. Ez a film nem kínál könnyű választ, de, a vidámság hullámai között, arra ösztönöz minket, hogy keressük azt, amit védeni és ápolni kell.”

A Kulturális és Oktatási Szakbizottság olasz szocialista elnöke, Silvia Costa hozzátette: „az elmúlt tíz évben száz filmet népszerűsítettek a mozikban Európa-szerte a LUX-díjnak köszönhetően, amely hangot és szemet adott Európa történelmének. A díjjal sok független rendező és író érte el a nyilvánosságot más országokban is az EU 24 hivatalos nyelvére történő feliratozásnak köszönhetően”, és nő az európai mozi témáinak, érzékenységének, nyelvének gazdagsága. „Az európai filmművészeti elbeszélésbe befektetni kulcsfontosságú ahhoz, hogy felépítsük a kultúra Európáját, amelyben hiszünk.”

2016-ban Leyla Bouzid Felnyitom a szemem és Claude Barras Életem cukkiniként című filmje került még be a döntőbe. A nyertesről minden évben az európai parlamenti képviselők szavaznak.

A döntőbe jutott három alkotást az EU mind a 24 hivatalos nyelvére lefordítják és feliratozzák, amelynek költségeit az Európai Parlament állja. A győztes filmet a látás- és hallássérülteknek is elérhetővé teszi, és támogatást nyújt a nemzetközi népszerűsítéshez.

A három döntőst a szeptembertől decemberig tartó LUX-filmnapokon az EU mind a 28 tagállamában bemutatják. Magyarországon a filmnapokat november 16. és 18. között az Uránia Nemzeti Filmszínházban rendezték meg. A fő cél az európai filmek forgalmának fokozása az egész EU-ban, az európai mozi sokszínűségének megosztása, és vita kezdeményezése a filmek által felvetett társadalmi kérdésekről.

Az Európai Parlament által társfinanszírozott rovat.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.