A magyarok jogaival se sunnyogjanak a britek

2017.03.02. 17:02
Európai parlamenti képviselők felszólították a londoni kormányt, hogy ne használja zsetonnak a keleti munkavállalókat a brexit-tárgyalásokon.

Amíg az Egyesült Királyság az EU tagja, tiszteletben kell tartania a személyek szabad mozgásának jogát, az Európai Bizottságnak pedig tennie kell róla, hogy az ott élő uniós állampolgárok jogait tiszteletben tartsák - ez volt az európai parlamenti képviselők többségének az álláspontja a témáról rendezett szerdai vitán. Sokan azt is hangoztatták, hogy az uniós polgárok nem lehetnek alku tárgyai.

A vitában többen elmondták, hogy az Egyesült Királyságban élő mintegy 3.1 millió uniós állampolgár a tavaly júniusi népszavazás után bizonytalan helyzetbe került. Ezeknek az embereknek a szabad mozgáshoz való uniós alapjogát a kilépés befejezéséig biztosítani kell, a szerzett jogaikat pedig ezután is garantálni kell - fogalmazott több képviselő. A vitában a más tagállamokban élő brit állampolgárok kálváriája is szóba került.

„A személyek szabad mozgása uniós alapjog” - mondta Věra Jourová uniós biztos. Amíg az ország az EU tagja, addig ugyanazok a jogai és kötelességei, mint másoknak. A biztos egyetértett azzal, hogy az uniós polgárok tisztességes bánásmódot és biztonságot érdemelnek, de emlékeztette a képviselőket, hogy a tárgyalások csak a kilépési szándékról adott hivatalos értesítés után kezdődnek.

Magyar baloldali kommentcunami

Ujhelyi István (MSZP): „Amíg az Egyesült Királyság tagja az Uniónak, be kell tartania alapvető szabályait. A britek nem korlátozhatják az uniós polgárok jogait. A Brexit-tárgyalásokon is védeni kell az EU-ból érkezők, így a több százezer magyar jogainak érvényesítését. Erről egyeztetést kezdtem Guy Verhofstadttal, az EP hivatalos brexit-tárgyalójával. Együttműködésünk közben Guy Verhofstadt világossá tette: elhivatott az uniós polgárok, kiemelten a magyarok érdekképviseletében.”

Szanyi Tibor (MSZP): „A munkaerő szabad mozgása, az egyenlő feltételek melletti munkavállalás lehetősége az európai polgár szemében az EU egyik legközvetlenebb értéke és gyakorlati vívmánya. Ha eltűrjük a britek vagy bárki más jogsértéseit ezen a területen, azzal egyúttal egy valódi szociális unió létrehozásának esélyeit gyengítjük, miközben szerintem ma ez az európai integráció megújításának legfontosabb projektje.”

Niedermüller Péter (DK): Amíg az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja, jogos elvárás, hogy a legteljesebb mértékben tartsa be a közös szabályokat. Éppen ezért visszatetsző, hogy a brit hatóságok több esetben visszaélésszerűen korlátozzák a más tagállamokból érkező munkavállalók, köztük a magyarok jogait. Elvárjuk az Európai Bizottságtól, hogy határozottan lépjen fel ebben az ügyben, és elvárjuk a magyar kormánytól is, hogy ne udvaroljon a brit kormánynak, hanem határozottan lépjen fel a magyar polgárok védelmében.

Molnár Csaba (DK): A britek kilépésekor fel kell lépnünk a szigetországban élő mintegy 300 ezer magyar érdekeiért. Csak remélni tudom, hogy a magyar kormány is hasonlóan a magyar munkavállalók érdekeit tartja a legfontosabbnak. A brit kilépést szabályzó alkura az EP-nek is rá kell bólintania. Itt megvívjuk a csatát: nem érhet magyar állampolgárt hátrányos megkülönböztetés az Egyesült Királyságban.

Jávor Benedek (Párbeszéd): A brexit-tárgyalásokon az Európai Uniónak ki kell állnia azért a 2,3 millió ott élő uniós állampolgárért, köztük több százezer magyarért, akinek a szabad mozgáshoz és munkavállaláshoz való joga a brit intézkedésekkel sérülhet. Az Uniónak egyértelművé kell tennie Nagy-Britanniának, hogy a tárgyalások lezárultáig az EU teljes jogú tagjként tiszteletben kell tartaniaezeket a jogokat.

(Európai Parlament sajtószolgálata)

Az Európai Parlament által társfinanszírozott rovat.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.