Megértést kért Magyarországgal szemben az EP-elnök
Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke a La Stampa című olasz napilapban közölt csütörtöki interjúban megértést szorgalmazott a határait védő Magyarország felé. Azt is kijelentette, hogy nem támogatja a kétsebességes Európát, ha ez szakítást és megosztottságot jelent.
„Mindenkinek megvan a maga hibája”
A március 25-i uniós csúcstalálkozó témái közül a migrációt emelte ki. A unió külső határállamait, közöttük Magyarországot és Bulgáriát „meg kell érteni”, ha arra panaszkodnak, hogy úgy érzik, egyedül hagyták őket a migrációval szemben. Arra a felvetésre, hogy az EU egyes tagállamai kevéssé szolidárisak a menedékkérők áthelyezésében, az olasz Antonio Tajani azt válaszolta, „mindenkinek megvan a maga hibája, nálunk sem úgy ellenőrzik a migránsokat, ahogyan kellene”. (Magyarország még azt a megszavazott intézkedést se kezdte el végrehajtani, amivel szeptemberre 1294 embert kellene átvenni.)
Az olaszországi migrációnál Líbia „a jéghegy csúcsa”. Ha nem tudnak stratégiát kidolgozni a Líbiától délre levő afrikai országokban, milliárdos befektetésekkel és helyi befogadótáborokkal, „a következő húsz évben milliók jönnek majd, és nem tudjuk megfékezni az áramlatot”.
A kétsebességes EU nem jelenthet megosztottságot
Antonio Tajani elmondta, hogy a római szerződések aláírásának 60. évfordulóján tartandó uniós csúcs célja nem az emlékezés, hanem az, hogy elgondolkodjanak az EU jelenlegi helyzetén és azon, hogyan lehet fellendíteni. „Nem megreformálni kell a szerződéseket, hanem a lehető legjobban használni” – jelentette ki. Nagy-Britannia kilépésében lehetőséget lát Spanyolországnak és Olaszországnak, hogy jelentősebb szerephez jussanak az EU-ban.
A kétsebességes Európa Antonio Tajani szerint nem jelenthet megosztottságot vagy szakítást, hanem hasonló szándéktól vezetett tagállamok csoportját, amelyek magukkal képesek „húzni” más országokat is.
Úgy vélte, hogy az európai politika fordulópontja a 2019-es európai parlamenti választások sorozata lesz, „az igazi játszma a populista erőkkel szemben”.
(MTI)
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.