Az azonnal ehető termékeken nem lesz címke

2011.04.21. 10:47

Az élelmiszerek címkéjének jól olvashatónak, egyértelműnek kell lennie, és nemcsak az összetevőkről kell tájékoztatniuk a fogyasztót, de a termékben található, az egészségre potenciálisan veszélyt jelentő anyagokról is, olvasható az EP honlapján.

Többek között erről a javaslatról is szavazott az EP illetékes szakbizottsága kedden, ahol a Parlament és a tagállamok érdekeit képviselő Tanács immár második olvasatban próbál megegyezni arról, hogy a jövőben milyen információt kelljen feltüntetni az élelmiszerek csomagolásán.

Fogyasztói szempontból a legfontosabb módosítások közé tartozik, hogy az élelmiszerek címkéinek könnyen olvashatónak kell lenniük. Az éttermekben, menzán értékesített élelmiszerek, illetve az áruházakban frissen csomagolt termékek esetén is tájékoztatni kell a fogyasztókat arról, hogy az élelmiszer tartalmaz-e allergén összetevőt. A gyártóknak a feldolgozatlan hústermékek, szárnyas és hal esetén fel kell tüntetni az első fagyasztás időpontját.

A címkén mindennek szerepelnie kell

Tájékoztatni kell a fogyasztókat a hús- és tejtermékek, illetve a zöldségek és gyümölcsök származási helyéről is. A Parlament támogatná azt a javaslatot, hogy amennyiben egy állatot különböző helyen nevelnek majd dolgoznak fel, akkor mindkét ország nevét feltüntessék a csomagoláson. A tagállamok képviselőit tömörítő Tanács azonban nem ért egyet ezzel a javaslattal, mint ahogy azzal sem, hogy az információt kötelezően a csomagolás elülső oldalán kell feltüntetni.

A Parlament javaslata szerint a csomagolás hátoldalán kötelezően szerepeltetni kell a termék zsír-, cukor- és sótartalmát, tájékoztatni kell a fogyasztót, hogy mennyi telített zsírsavat tartalmaz, vannak-e benne mesterséges zsírsavak, és mekkora a szénhidráttartalma. Ezalól csak az azonnali fogyasztásra szánt áruk, a szezonális áruk, az alkoholos italok és a kézzel készített termékek mentesülnének.

Egyértelművé kellene tenni azt is, ha csupán élelmiszer-utánzatról van szó. Előfordul ugyanis, hogy az áruház polcain nem igazi sajt, hanem növényi zsiradékból előállított sajt található, ez viszont a fogyasztó számára ránézésre nem egyértelmű.

Renate Sommer jelentéstevő szerint a parlamenti szakbizottságban elfogadott módosítások jó alapot kínálnak a további tárgyalásokhoz a Tanáccsal. „Véget kell vetni annak, hogy nincsenek összhangban egymással a tagállami követelmények, uniós szintű szabályozásra van szükség. Remélem, hogy legkésőbb júliusban sikerül megállapodni.”

Az Európai Bizottsággal és a Tanáccsal május 10-én kezdődnek a háromoldalú egyeztetések, a plenáris ülés pedig júliusban szavazhat második olvasatban a jelentésről.

Az Európai Parlament által társfinanszírozott rovat.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.