Átvizsgálják az európai atomerőműveket
További Hírek cikkek
- Az EP szankciókkal sújtana le a venezuelai rezsimre
- Az EP újabb szankciókat akar Maduro ellen
- EU-szintű Magnyitszkij-törvény bevezetésére szólított fel az Európai Parlament
- Az EP leszavazta a saját állásfoglalását
- Az Európai Parlament bírálta a pénzmosásban érintett országok EU-s listájának elutasítását
Heves vita bontakozott ki az EU‑ban található atomerőművek biztonsági vizsgálatával kapcsolatban az Európai Parlamentben csütörtök délelőtt. Néppárti képviselők szerint a stressztesztek biztonságosabbá tehetik az erőműveket, a zöldpártiak szerint viszont kétséges, hogy azoknak bármilyen hatása is lenne. A frakciók többsége kifogásolta, hogy a teszteken való részvétel nem kötelező, hanem csak önkéntes lesz, írja az EP honlapja.
A stressztesztek elvégzéséről még márciusban döntött az Európai Unió, a fukushimai nukleáris katasztrófát követően. A vizsgálatok során azt fogják nézni, hogy az atomerőművek mennyire képesek ellenállni egy földrengésnek vagy áradásnak.
Jelenleg nincs ennél jobb vizsgálat
A legtöbb kritikát azzal kapcsolatban fogalmazták meg a képviselők, hogy az ellenőrzést nem független szerv végzi, és nincs pontosan meghatározva, mi történik, ha egy erőmű megbukik a vizsgán. Több képviselő szerint is hiba, hogy a vizsgálatok során nem tesztelik majd, hogy az erőművek biztonságosak-e a terrortámadásokkal szemben.
Günther Oettinger, az energiaügyekért felelős európai biztos szerint ennek ellenére még mindig a stressztesztek jelentik a lehető legjobb megoldást az ellenőrzésre, mivel a nemzeti szabályozó és ellenőrző hatóságok vonakodnak attól, hogy uniós szintű, egységes kritériumokat fogadjanak el. A biztos hozzátette: azért nem vizsgálják azt, hogy az erőművek terrortámadásnak is ellenállnak-e, mert a tagállamok nem szeretnék bevonni a titkosszolgálatokat és a fegyveres erőket a vizsgálatokba.
Az EU-val szomszédos országokkal kapcsolatban Oettinger elmondta, hogy Ukrajna, Oroszország, Örményország, Svájc és Törökország hajlandó csatlakozni a biztonsági vizsgálatok következő szakaszaihoz.
A vita előtt
A plenáris vita előtt megkérdezett képviselők nem voltak egy véleményen abban, hogy a vizsgálatok elég szigorúak lesznek-e.
A környezetvédelmi szakbizottság elnöke, Jo Leinen szerint jó ötlet, hogy a stressztesztek során számolnak a természeti katasztrófák és az emberi mulasztás eshetőségével is, de az olyan fontos területek, mint a terror- vagy számítógépes támadások figyelmen kívül hagyása gyengíti a teszteket.
Niki Tzavela görög képviselő szerint nem az ellenőrzés feltételeiról kell vitatkozni. „Fukushima után tudjuk, hogy a nukleáris technológia veszélyes és kiszámíthatatlan. Európában el kell kezdenünk fokozatosan kivonni a nukleáris technológiát” . mondta a képviselő, és hasonlóan vélekedett Sabine Wils baloldali képviselő is, aki szerint csak az az atomerőmű biztonságos, amelyet már bezártak.
Ha nem megy át...
Egyelőre nincs rá adekvát válasz, mi lesz, ha egy atomerőmű nem megy át a stresszteszten. A Bizottság azt javasolta, hogy ha egy atomerőmű nem megy át a vizsgán, akkor be kell zárni, de erről az adott ország dönthetne. A képviselők véleménye azonban ezzel kapcsolatban is megoszlott.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.