A francia miniszter szerint a veszély valós, és minden eszközt be kell vetni a visszatérő dzsihádisták azonosítása és ártalmatlanítása érdekében. Nevük mellőzését kérő források szerint pedig nagy a valószínűsége egy európai területen elkövetett terrorcselekménynek, és mindaddig lesz, aki talál okot, hogy a szélsőségesekhez csatlakozzon, míg a konfliktus véget nem ér Szíriában és Irakban.
Kisebb akciók jöhetnek
Gilles de Kerchove, az unió terrorellenes koordinátora rámutatott, hogy alapvetően nem a 2001. szeptember 11-i támadásokhoz mérhető, nagy léptékű merényletektől kell tartani, hanem olyan terrorakcióktól, lövöldözésektől, amilyen például a brüsszeli zsidó múzeumnál történt, ahol egy algériai származású francia férfi, aki több mint egy évet tölthetett Szíriában, négy embert lőtt agyon.
Thomas de Maiziere német belügyminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csökkent az Európából a dzsihádisták közé álló fiatalok száma, sőt egyes országokból, így például Németországból mind többen indulnak a Közel-Keletre.
Cazeneuve elmondása szerint Franciaországból idén csaknem kétszer annyian csatlakoztak a szélsőségesekhez, mint tavaly, a dzsihádisták soraiban harcoló mintegy 3000 európai több mint harmada francia.
Az európai állampolgársággal rendelkező dzsihádisták kiszűréséhez módosítani kellene a schengeni övezet szabályait, Cazeneuve szerint továbbá egy, a légi utasok adatait tartalmazó európai adatbázis létrehozásáról is meg kell állapodni az Európai Parlamenttel, mert erre az eszközre is szükség van a terroristák kiszűréséhez.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.