2018-tól nem lesznek titkosak a svájci bankszámlák
„Nem tűrhetjük tovább, hogy magánszemélyek vagy vállalatok vagyonokat rejtsenek el azért, hogy ne kelljen adót fizetniük. Amikor valaki adót csal, akkor iskoláktól vagy az egészségügytől veszi el a pénzt. A banktitok felszámolása az első lépés az adócsalás elleni és a méltányos adózás melletti küzdelemben” - fogalmazott a témáért felelős dán szocialista képviselő, Jeppe Kofod.
Az Európai Unió és Svájc 2015 májusában állapodott meg az adócsalás és adóelkerülés elleni fellépésről. Ennek jegyében nem pusztán a jövedelmekre, például kamatra vagy osztalékra, hanem a számlaegyenlegre és a pénzügyi eszközök eladásából származó bevételre vonatkozó információt is megosztják majd egymással.
A megállapodás értelmében Svájc szigorítja szabályait, így azok megfelelnek az Európai Unióban 2014 márciusa óta érvényben lévő szabályzásnak. A megállapodás a pénzügyi számlainformációk automatikus cseréjére vonatkozó OECD szabvánnyal is összhangban van.
Szorul a hurok
Egyes előírások annak a lehetőségét is szűkítik, hogy az adófizetők a megállapodás hatálya alá nem tartozó pénzügyi termékekbe fektetve vagy a tőkét mozgatva elkerülhessék az adóhatóság tájékoztatását.
A tagállami és svájci adóhatóságok ezentúl
- egyértelműen beazonosíthatják az érintett adófizetőt,
- határokon átnyúlva is behajthatják adószabályaikat,
- felmérhetik az adóelkerülés valószínűségét, és
- elkerülhetik a felesleges további vizsgálatokat.
Egy évük van a ratifikálásra
Az Uniónak és Svájcnak most véglegesítenie kell a megállapodást ahhoz, hogy az 2017. január elsején hatályba léphessen. A tagállamoknak a következő év során kell ratifikálniuk a megállapodást. A Parlamentnek véleményalkotási joga van az eljárásban. A megállapodást a svájci parlamentnek is ratifikálnia kell.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.