Az Európai Parlamentet modellezik az Országházban

2016.04.14. 14:26

A parlamenti rendszer legfontosabb elemei a közéleti vita, a részvétel, a szuverenitás, a tisztelet és az együttműködés – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke csütörtökön Budapesten, az Európai Parlament működését modellező középiskolások előtt. A budamep16 elnevezésű rendezvényen európai középiskolások vesznek részt, és próbálják ki a gyakorlatban, hogyan működik az Európai Parlament.

Németh Zsolt a plenáris ülés első napján az Országházban az MTI szerint kifejtette, nagyon fontos, hogy pontosan értsük, mit jelent a szuverenitás. Ez nem más, mint a képviselők joga arra, hogy a nemzet jövőjéről döntsenek.

Úgy fogalmazott, véleménye szerint az Európai Unió nem szükségszerűen tökéletes, és nem szükségszerűen van sikerre ítélve. Jelenleg új kihívások érik Európát, szemtanúi vagyunk a migrációnak, háborúknak, és a politikusoknak be kell vallaniuk, hogy nem tudnak mindenre választ adni. Ebben a helyzetben pedig különösen fontos megkülönböztetni a kreatív, új ötleteket a demagógiától.

Migráció, klímaváltozás, energiahatékonyság

Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára arról beszélt, egy parlamenti demokráciában a megválasztott képviselőknek soha nem szabad elfelejteniük, hogy kiket képviselnek. Igaz ez a nemzeti parlamentre, az Európai Unió parlamentjére és döntéshozó fórumaira is. Brüsszel csak fizikailag lehet távol az európai polgároktól, a brüsszeli döntéseknek a lehető legközelebb kell lenniük az európai, köztük magyar emberek érdekeihez, értékeihez – mondta.

Az egyhetes budamep16 hétfőn kezdődött meg Budapesten. A középiskolások az Európai Parlament működését modellezve bizottsági üléseken keresnek megoldást a problémákra, valamint az Országházban kétnapos plenáris ülésen vitatják meg a határozati javaslatokat. Az Európai Unió egészét érintő problémákkal foglalkoznak, így a többi között a migrációval, a biztonságpolitikával, a klímaváltozással, az energiahatékonysággal és a nők jogaival is.

Az Európai Parlament Modell (MEP) holland kezdeményezésű, összeurópai ifjúsági mozgalom, amelynek keretében 1994 óta rendeznek nemzeti, regionális és nemzetközi üléseket. A program célja, hogy a részt vevő diákok informális tanulás során gazdagodjanak kulturális, politikai és közéleti ismeretekkel.

A rendezvény fővédnöke Áder János köztársasági elnök, védnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora, valamint több európai ország magyarországi nagykövete.

Az Európai Parlament által társfinanszírozott rovat.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.