Az Európai Parlament Foglalkoztatási és Szociális Bizottsága ma nagy többséggel megszavazta a fogyatékossággal élő személyek jogaival foglalkozó ENSZ-egyezmény végrehajtásáról szóló jelentését. A jelentés néppárti felelőse Kósa Ádám fideszes EP-képviselő volt.
Példaértékű volt az egyetértés az EP politikai frakciói között abban, hogy a fogyatékossággal élő személyeket teljes jogú polgárként megilletik az egyenlő jogok, az elidegeníthetetlen méltóság, az egyenlő bánásmód, a független életvitel, az autonómia és a teljes körű társadalmi szerepvállalás, emelte ki a néppárti politikus szavazás utáni sajtóközleménye.
„A jelentéssel az Európai Parlament 11 bizottsága foglalkozott párhuzamosan, ami jól szemlélteti, hogy a téma különleges figyelmet kapott. Az EP ma azt is megmutatta, hogy a fogyatékossággal élők helyzetének javítása nem pártpolitikai kérdés, hanem frakciókon átívelő, kiemelt jelentőségű ügy, ami egyébként évek óta tartó stratégiai munka eredménye" – hangsúlyozta a Fogyatékosságügyi Munkacsoport társelnöke.
Kósa Ádám a jelentéshez benyújtott módosító indítványában rámutatott, hogy támogatni kell a fogyatékossággal élő személyek tényleges részvételét és szólásszabadságát az Európai Uniós intézmények által szervezett nyilvános rendezvényeken és üléseken azzal, hogy feliratozást, jelnyelvi tolmácsolást, Braille-írással készült dokumentumokat és könnyen olvasható formátumokat bocsátanak rendelkezésre.
A fideszes képviselő fontosnak tartotta továbbá, hogy a jelentés az EU intézményeit is felszólítsa, hogy az ott dolgozó gyakornokokra is alkalmazzák az ésszerű alkalmazkodás alapelvét.
Kósa Ádám indítványban sürgette, hogy a 112-es segélyhívó rendszer legyen teljes körűen hozzáférhető és a legújabb technológiák alkalmazásával, Európa-szerte egységesen építsék ki azt.
Az ENSZ-egyezménynek az Európai Unió általi végrehajtását egy magatartási kódex állapítja meg. A néppárti politikus a jelentéssel szorgalmazza, hogy az Európai Parlamentet is vonják be a Tanács, a tagállamok és a Bizottság között létrejött magatartási kódex felülvizsgálatába, hogy a fogyatékosságügy valóban megerősödjön az intézményekben, így az EP-ben is.
Az Európai Parlament várhatóan júliusi plenáris ülésén szavaz a jelentésről.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.