Aligha lesz grúz zászló a Kremlen

2008.08.09. 14:28
Az oroszok a háború favoritjai, de volt már olyan, hogy néhány ezer csecsen megállította két évre Moszkva seregeit. Felvázoltunk néhány lehetséges forgatókönyvet.

A két napja tartó grúz-orosz háborúban a grúz elnök máris tűzszünetet kért. Ez arra utal, hogy nem vár gyors győzelmet az éppen csak felvonuló hatalmas orosz hadsereggel szemben. Ugyanakkor furcsa, hogy Mihail Szaakasvili alig néhány órával azután kért tűzszünetet, hogy hivatalosan is hadat üzent Oroszországnak. Lehetséges, hogy nyugati szövetségesei szóltak, viselkedjen inkább áldozatként és ne agresszorként. Négy lehetséges forgatókönyvet vázolunk most fel, a legvalószínűbbtől haladva a legkevésbé hihetőig.

Lehetőség 1.: Grúzia megalázkodik

A háború hamar véget érhet, ha Grúzia felismeri, tehetetlen az orosz túlerővel szemben. Grúzia lemond Dél-Oszétiáról és Abháziáról, a már megszerzett területeket is visszaadja, és a szakadár vidékeket előbb-utóbb Oroszországhoz csatolják. A békéért megígéri a grúz kormány, hogy mégsem kéri a NATO-tagságot, amit a mostani harcok után úgysem valószínű, hogy a közeljövőben megkapna.

Lehetőség 2.: Hosszú vérontás következik

Az orosz offenzíva akár meg is akadhat, főleg ha Moszkva nem akar totális háborút, és nem kezdi el szisztematikusan bombázni a grúz városokat. Nagyon sok civil áldozat nem tenne jót Oroszország hírnevének, így lehet, hogy megelégszenek katonai célpontok és az infrastruktúra támadásával, mint tette ezt a NATO Jugoszlávia esetében. Ha a grúz ellenállás kitart őszig, akkor a hóban nehezen közelíthetik meg az oroszok Dél-Oszétiát, amit nagy hegyek vágnak el az orosz területektől. Csak egy hágó és egy alagút járható a télen és ez nagyon megnehezítheti az utánpótlás megszervezését. A hosszú öldöklés kivéreztetheti a négy és félmilliós Grúziát, de a sokkal kisebb Csecsenföldön is vesztettek már háborút az oroszok a 90-es évek közepén.

Lehetőség 3.: Az oroszok bevonulnak Tbiliszibe

Elképzelhető, hogy Oroszország a totális háború mellett dönt, és légiereje segítségével gyorsan megtöri a grúz ellenállást. Az orosz csapatok magukat békefenntartónak nevezve bevonulhatnak Grúziába, ahol bábkormányt szervezhetnek. Grúzia Oroszország csatlósává válhat és az orosz csapatok ideiglenesen évtizedekig ott maradhatnak.

Lehetőség 4.: Lángba borul a Kaukázus

A grúzok sikeresen ellenállnak és fellázítják az orosz-ellenes kaukázusi népeket. Fegyveres felkelés tör ki Csecsenföldön és Dagesztánban. A dagesztániak az oszétok régi ellenségei és a harcok átterjednek Észak-Oszétiára is. Az orosz hadsereg nem tud alkalmazkodni a gerillák támadásaihoz, a Medvegyev-Putyin páros hatalma meggyengül és Berezovszkij Londonból hazamegy energiaügyi miniszternek. Ez a verzió egyáltalán nem tűnik valószínűnek.