A Corvintetőn, az LMP választási központjában egyelőre többen vannak, akik nem a választási éjszakája miatt jöttek, a párt vezérkara viszont már itt van. Ivády Gábor, az LMP listájának második helyezettje meglepetést vár az estétől, érdeklődésünkre megerősítette, hogy ezalatt bejutást ért. „Csalódást semmi sem okozna, az eredmény fontos, de nem életbevágó. Az LMP biztos nem fog megszünni” – mondta. Szerinte az emerek arra a politkara vágynak, amit az LMP csinál.
Hollandia az EU-szabályokkal ellentétben már közzétette a még nem végleges, a szavazatok 92 százalékából számolt eredményeket. Ezek szerint a szélsőjobb Szabadság Párt futott be a második helyre, 16,9 százalék szavazott rájuk, vagyis négy helyet szereztek a 25-ből. A legnagyobb vesztes a Néppárt, ők négy helyet veszítettek.
Az eredmények: a Kereszténydemokrata párt öt képviselőt, a Szabadságpárt négy képviselőt, a Néppárt három képviselőt, a középen lévő VVD és Democrats 66 három-három képviselőt, a zöldek három képviselőt, a Szocialista Párt két képviselőt és a Keresztény Unió két képviselőt küldhet az európai parlamentbe.
Az LMP-ben úgy számolják, hogy a fővárosban 4,8 százalékon állnak, szoros versenyben az MDF-fel. Az SZDSZ az információik szerint messze leszakadva.
A fél hétig beérkezett adatok szerint az országos részvételi átlag alacsonyabb volt, mint a 2004-es választáson, ám van két megye, ahol az akkorinál többen szavaztak. Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében szavaztak többen, mint öt éve. Előbbiben akkor 30,33 százalék volt a részvételi arány, most 32,12 százalék, utóbbiban 29,20 százalékról 31,10 százalékra nőtt.
Felelős magatartás volt a szocialista választóktól, hogy sokuk nem szavazott, mondta Simon Gábor az MSZP országos választmányának elnöke az Inforádióban. A magyarázat lényege olyasmi volt, hogy ezek a szimpatizánsok bizonyára majd az országgyűlési választásokon akarják elmondani véleményüket a belpolitikáról.
Budaörsön 7, Zuglóban 8 százalékot ért el az LMP, pletykálják a párt központjában.
A gyenge részvétel miatt érvénytelen az időközi egyéni országgyűlésiképviselő-választás első fordulója Baranya 3. számú választókerületében vasárnap. A Fidesz–KDNP jelöltje a szavazatok 90 százalékának feldolgozása után 62,9 százalékot kapott. Az MSZP jelöltje 25 százalékot. A második fordulót június 21-én tartják.
A Fideszben a szavazatok feldolgozottságának nagyjából a felénél állítólag azzal számolnak, hogy 15 képviselőjük lesz, négy MSZP-s jut az EP-be és hárman a Jobbiktól. Az MDF a bejutás határán van, ha lesz mandátumok akkor vagy a Fidesztől vagy az MSZP-től vesznek el egy mandátumot.
Lubickol az újságírók kérdéseiban Balczó Zoltán, jelentette a Jobbik rendezvényéről tudósítónk, aki szerint az alelnök boldogan csapódik a mikrofonok és a kamerák között oda-vissza. "Csak olyan frakcióhoz csatlakozunk az Európai Parlamentben, amelyik kritikusan viszonyul a Lisszaboni Szerződséhez" - mondta el Balczó, aki azt is hozzátette, hogy egy ilyen frakció szemben áll az Unió jelenlegi törkevéseivel, vagyis az Európai Egyesült Államok megteremtésével. További feltételük a csatlakozáshoz, hogy a frakcióban ne legyen olyan soviniszta, magyar gyűlölő párt, mint a Slota-féle Szlovák Nemzeti Párt, vagy a Nagy-Románia Párt.
Az egyik pártközpontból származó értesülés szerint a szavazatok 89 százalékának összeszámolásánál az MDF egy, a Jobbik három, az MSZP négy, a Fidesz 14 mandátumot szerzett. Egy másik pártszámítás szerint is ugyenez az eredmény, de az MDF bejutása kérdéses.
Még ez sem hivatalos, de a Fidesz-székházból úgy tudjuk, hogy az MSZP erős szegedi emberének, a polgármester Botka Lászlónak a körzetében is kétharmad-egyharmad a Fidesz–MSZP-szavazatiarány. Debrecenhez hasonlóan itt is volt több szavazókör, ahol a Jobbik megelőzte a kormánypártot.
Az EU-s választásnak nemcsak legnagyobb nyertese, de a legnagyobb vesztese is a Fidesz, mondta Eörsi Mátyás az Inforádióban. Az SZDSZ-es képviselő szerint ugyanis a Fidesz a válságkezelő kormányt elsöprő népszavazássá akarta változtatni a szavazást, ez pedig nem sikerült, kicsi volt a részvétel.
Eörsi szerint az SZDSZ rossz szereplésének oka egyrészt, hogy túlságosan sokat voltak koalícióban az MSZP-vel, másrészt az, hogy bár elveikhez ragaszkodni szoktak, de sokszor nem adnak jó választ a választók kérdéseire, igényeire, félelmeire.
Megdöbbentően sok kampánycsendsértés történt a választáson, mondta Herényi Károly, aki ebből azt a következtetést vonta le, hogy azok, akik az európai parlamentben készülnek törvényeket alkotni, azok a hazai törvényeket nem tartják be. A politikus megdöbbentően alacsonynak nevezte a választási részvételt. Közvéleménykutatások szerint az MDF nem küldhet képviselőt az EP-be, de ezt nem akarta kommentálni.
Nem hagytuk reakció nélkül, hogy Drávapiskin mindenkit lenyomott az LMP. Schiffer András szóvivő csak kicsit lepődött meg, hogy minden második szavazat az övék lett, mert a győzelemben főszerepet játszó Mali Zoltán polgármester nem tagja az LMP-nek. Szerinte több kistelepülésen is tarolni fog az LMP. Miközben a szóvívővel beszélgettünk, jött a hír, hogy Budapest belvárosában fél kilences állapot szerint négy százalékon áll az LMP.
Este 7 után néhány perccel a rendőrök előállították F. Károlyt, mert meggyújtott egy zászlót a Kossuth téren, olvasható a rendőrség honlapján. Ellene garázdaságért indult eljárás. A Független Hírügynökség információi szerint Fáber Károly, a Rendszerváltó Fórum vezetője gyújtott meg egy uniós zászlót. Korábban e-mailben toborzott résztvevőket egy beszélgetésre, és arra szólította fel a meghívottakat, hozzanak EU-zászlókat a Kossuth térre, melyekre „nem lengetéshez” van szükség.
Megérkeztek a Kongresszi Központba a hideg húsostálak. A Jobbik rendezvényén eddig csak pogácsákból és süteményekből lehetett válogatni, most már azonban zöldségekkel és kósza edami sajtokkal díszített gazdag húsostálakhoz is hozzá lehet férni. A prímet a bacon, a sonka és a szalámi viszi, bármit jelentsen is ez az EU-szkeptikus párt agrárpolitikai célkitűzéseire nézve. Közben a hangulat egyre vidámabb, az asztalok között mosolygós emberek üdvözlik egymást. Legalább 8 százalékos eredményre van szüksége ahhoz a pártnak, hogy a Jobbik listáján második helyen álló Balczó Zoltán is a brüsszeli hidegtálakhoz férkőzhessen, mondta a helyszínen az alelnök.
Van egy település, ahol tarolt az LMP: a Mali Zoltán által irányított Drávapiskin a szavazatok 51,35 százalékát szerezték meg, a második a Fidesz lett 27 százalékkal, az MSZP 18.9 százalékot kapott, a Jobbik 2,7 százalékkal negyedik. Mali korábban SZDSZ-es polgármester volt, most LMP-s színekben politizál, szavazóit a jelek szerint átvitte magával. Drávapiskin százan szavaztak, nem mindenki érvényesen.
A Szociáldemokrata Párt és a Konzervatív Párt (PSD-PC) szövetsége nyerte az exit poll adatok szerint a vasárnapi romániai európai parlamenti választásokat. A Realitatea és az Antenna3 hírtelevízió által külön-külön – az INSOMAR és a CCSB közvéleménykutató intézetektől – megrendelt felmérései szerint a PSD-PC 31, illetve 30,7 százalékkal került első helyre. Koalíciós partnere, a miniszterelnököt adó Demokrata Liberális Párt (PD-L) 30, illetve 30,4 százalékkal foglalta el a második helyet.
A Magyar Összefogás Listája a szavazatok 9,1, illetve 10,4 százalékát szerezte meg. A CCSB számításai szerint a romániai magyarok négy mandátumot szerezhetnek az Európai Parlamentben. (MTI)
A Jobbik rendezvényén már osztják a piros-fehér-zöld nyakpántokat, így nehéz megkülönböztetni a sajtó munkatársait az aktivistáktól. Az Index tudósítója is vett egyet, hogy beolvadjon, ám ez nem egyszerű, ugyanis sok a fekete öltönyös, securitisnek tűnő, marcona férfi. Elszórtan további bocskai ruhás férfiak és népviseletbe öltözött nők is tarkítják a képet. A legérdekesebb viselet tudósítónk szerint azonban a "hungár-polónak" nevezett árpádsávos teniszpóló, a gárda oroszlános műhímzésével.
Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke nagyon bizakodó, szerinte meglesz az egy mandátum. Kolompár elmondta, hogy nem volt pénzük kampányra, egy-másfél millió forintot költöttek, csak szórólapokon kommunikáltak. Szerinte a szavazó romák kilencven százaléka rájuk szavazott, nem a többi párt cigány jelöltjeire. A fideszes Járóka Lívia szerinte például olyan cigány, akit nem érdekel a cigányság sorsa, csak a pártjáé, és ezt a cigányok is tudják. A Jobbik sikerét Kolompár a felelőtlen médiumok hibájának tartja.
A listavezető, Kis Zsolt arra a kérdésre, hogy miért ő lett a listavezető, azt mondta, hogy fogalma sincsen. Kolompár ezt úgy egészítette ki, hogy azért, mert ilyen lelkes fiatal arcokat akar látni az EP-ben. Ha kapnak mandátumot, akkor a határon túlról keresnek szövetségeseket, mondta még el Kolompár.
Akármi lesz a választás eredménye, Dávid Ibolya pártelnök a fórum június 20-i országos gyűlésén bizalmi szavazást kér maga ellen, jelentették be az MDF-székházban.
Ausztriában a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) kapta a legtöbb szavazatot vasárnap az európai parlamenti választáson az előzetes eredmények szerint, és erősödtek az EU-kritikus tömörülések. Az ÖVP a nem végleges adatok szerint 29,8 százalékával hat százalékkal megelőzte koalíciós partnerét, az Osztrák Szociáldemokrata Pártot (SPÖ).
Az SPÖ jelentősen, 9,6 százalékkal esett vissza 2004-hez képest, és a második osztrák köztársaság fennállása (1945) óta a legrosszabb választási eredményét érte el (az ÖVP három százalékot veszített). A harmadik legtöbb szavazatot, 18 százalékot a bal-jobb skálán nehezen elhelyezhető Hans-Peter Martin listája kapta. Közel megduplázta 2004-es eredményét a negyedik helyen befutó jobboldali-populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és 13 százalékot ért el. A nem hivatalos eredmények szerint a választási részvétel 42,3 százalék körül volt. (MTI)
A Fidesz központjából származó információnk szerint Debrecen több kerületében a Jobbik megelőzte a szocialistákat.
Az előzetes felmérések szerint a Jobbik elérte az 5 százalékos küszöböt, és mandátumot szerzett - mondta el Balczó Zoltán az iménti sajtótájékoztatón. Az Index tudósítói az asztalok körül állók beszélgetéseiből elcsípték, hogy a Jobbik szimpatizánsai számára nagyobb örömöt jelentenek az SZDSZ gyenge szereplését előrevetítő adatok, mint az 5 százalékos küszöb átlépése. A párt alelnöke bejelentette azt is, hogy EP-programjukat a választókkal kötött szerződésnek tekintik, amelyet később bárki számon kérhet rajtuk.
Kezdenek befutni a szavazóköri eredmények. Ezek alapján Schiffer biztosan állítja, hogy egy százaléknál jobb eredményt érnek el, bár a feldolgozottság szintje még alacsony. A vidéki városokban két-három százalékon, két, ahogy Schiffer fogalmazott, nekik nem kedvező pesti kerületben négy százalékon állnak. A szavazóköri eredmények az LMP delegáltjaitól származnak.