Tuti üzlet EP-képviselőnek lenni

2009.05.06. 16:00 Módosítva: 2009.05.06. 20:06
Az EP-képviselők fizetésük felett tetemes költségtérítéseket és fontos juttatásokat kapnak. Akár milliókat is megspórolhat, aki ügyesen él a lehetőségekkel. A szabályok nyártól szigorodnak, szorosabb elszámoltatás lesz, de a magyarok alapfizetése jelentősen növekszik.

EP-képviselőnek lenni nem kényelmes, de igen jól jövedelmező állás. Rendszeresen kell repkedni, repülőtereken várakozni, transzfereken unatkozni. Bőröndben tartják a fél életüket a képviselők, két otthont és több irodát kell fenntartaniuk, havonta néhány napot Strasbourgban szállodázniuk. 23 nyelven kell felszólalásokat hallgatniuk vagy a szinkrontolmácsok monoton fordítására figyelniük a fület pállasztó fülhallgatón keresztül, idegen nyelven tartott ülésekre kell járni, és naphosszat idegen nyelven írt jogi sszakszövegeket olvasgatni.

000 Par2521172

Ugyanakkor a sok vesződséget nagyon rendesen megfizetik. A most megválasztandó képviselőkre valamivel szigorúbb elszámoltatási rendszer vár ugyan, de azért ezután is jó állásnak számít majd az európai képviselőség.

Nézzük, hogy a most távozó magyarok mennyit és hogyan kereshettek:

Az alábbiakban tételenként sorra vesszük, hogy mennyi pénz felett rendelkezhetett egy-egy magyar EP-képviselő 2004-2009-ben. Jussukat euróban kapják, de 290 Ft-os árfolyamon magyar pénznemre is átszámoltuk az összegeket.

Alapfizetés

A képviselők alapfizetését eddig saját országuk adta és határozta meg, így komoly különbségek voltak aközött, hogy ki melyik országból jött. Magyarország a mindenkori főtisztviselői bér két és félszeresét, vagyis körülbelül bruttó 1 200 000 forint fizetést adott képviselőinek

Utazási támogatások

A képviselők az EU-tól utazási költségtérítést is kapnak. Ez az összeg több részletből áll össze, és függ a képviselő otthonának földrajzi helyétől.

Van az Indexnek EP-melléklete!

Olvassa rendszeresen!

Az utazási térítés három tételből állt eddig. Első körben fizették a repülőjegyeket. Azonban nem a jegyek tényleges árát fizették ki nekik, hanem átalányt számolhattak el, épp úgy, mint ahogy a Kossuth téren dolgozóknak sem kell benzinszámlát adniuk, ha utazási térítést akarnak beszedni. Az EP-képviselőknek annyi kötöttségük van, hogy a beszállókártyáikat le kell adniuk, de nem a jegyük tényleges árát kapják meg, hanem az adott útvonal (esetünkben Budapest – Brüsszel – Budapest) első osztályára szóló jegyek átlagárát. Tehát aki esetleg fapadossal repül, vagy csak turista osztályon, az is az első osztályú hagyományos jegy árát kapja meg.

000T TRPar2538440

Ezen felül 37 cent/kilométer átalány is jár a képviselőknek otthonuk és az ahhoz legközelebbi olyan nemzetközi repülőtér között, ahonnan Brüsszelbe is járnak gépek.

Ezen felül létezik még a distance allowance nevű utazási költségtérítés is. Ez a képviselő anyaországi és brüsszeli irodája közti távolság alapján meghatározott összeg. A magyarokra a legmagasabb, 2400 kilométer feletti oda-vissza távolságra meghatározott átalánydíj vonatkozik, ami brüsszeli fordulónként 634 eurót (183 860 forintot) jelent.

Természetesen vonatra és autóra is vannak megfelelő táblázatok, a fenti rendszer csak a repülős utakra vonatkozik. A képviselők jellemzően minden hétvégén hazajárnak.

Napidíj

A képviselőknek ezenfelül napidíj is jár. Ha bemennek dolgozni az EP-be, akkor alá kell írniuk egy jelenléti ívet, és ezért máris jogosultak felvenni a 298 eurós (86 420 forint) napidíjukat. Ez ugye attól függ, hogy ki hány ülésen vesz részt, de fontos megjegyezni, ha valaki a kedd-csütörtök ritmusban dolgozó plenáris ülések után már csak pénteken tud hazautazni, akkor péntekre is jár napidíj. Aki csütörtök reggel aláír az EP-ben, de délután már hazarepül, az pedig csütörtökre is megkapja a 86 ezer forintját. A napidíjjal havonta újabb egymillió forint körüli összeghez juthatnak a képviselők.

000T TRPar2538473

Egyéb utazások

Előfordul, hogy az EP egyes testületei az EU-tagállamokon kívül gyűlnek össze. Például valamelyik nem EU-s országgal kapcsolatot tartó bizottság tagjai meglátogatják a helyet, amivel a kapcsolatot tartják. Elég sok ilyen bizottság van, volt már ilyen ülés a Karib-tengeren lévő Barbadoson is. Ilyenkor az EU fizeti a repülőjegyüket és kapják a kilométerenként járó 36 centes térítést is. Ráadásul a szokásos napidíj fele is megilleti a képviselőket, és a szállást is az EU fizeti, de az étkezések közül csak a szállodai reggelit állják.

Minden képviselőnek jár évente 4148 euró (valamivel több mint 1 200 000 forint) egyéb utazásokra. Ezt konferencialátogatásra vagy egyéb szakmai utakra fizetik. A képviselőknek nagyjából saját lelkiismeretükre van bízva, hogy mennyire szakmai épülésükre és mennyire inkább nyaralásra költik ezt a pénzt.

Egyéb kiadások

A fentieken túl havonta jár minden képviselőnek 4202 euró (1 218 580 forint) egyéb kiadásokra. Posta, telefon, belföldi utazások, internet-hozzáférés és irodaszerek fizethetők ebből a keretből, de ezzel sem kell tételesen elszámolni. Ha egy képviselő az adott hónapban az üléseknek kevesebb mint a felén vesz csak részt, akkor ennek az összegnek a felét vissza kell utalnia, kivéve, ha van orvosi igazolása.

Pénz alkalmazottakra

A legnagyobb falat maradt utoljára. Minden képviselőnek jár havi 17 540 euró (több mint ötmillió forint) asszisztensek, szakértők fizetésére. Ezzel a kerettel a képviselők szabadon gazdálkodnak, annyi asszisztenst fizetnek belőle amennyit akarnak, és olyan szakértői dokumentumokat kérnek érte, amilyet csak akarnak. Ugyanakkor szerződést kell kötniük minden kifizetésről, vagyis legalább papíron tényleg el kell költeniük ezt a keretet.

Ezt a hatalmas összeget van aki komoly apparátus működtetésére költi, de van olyan brit munkáspárti képviselő, aki a férjét alkalmazza asszisztensként. Előfordult a mostani ciklusban, hogy egy képviselőről kiderült, hogy saját családi cégétől rendelt szakértői szövegeket. Aki akar, és elég erkölcstelen hozzá, az könnyen kiszámlázhatja magának a pénz nagyobbik részét, ugyanakkor a magyar képviselők között is van olyan, aki három-négy teljes állásban dolgozó asszisztenst, néhány szakértőt és gyakornokokat is foglalkoztat a keretből.

További juttatások

Mindezeken felül pedig jelentős egyéb juttatások is járnak a képviselőknek. Évi ötezer euróig terjedő összeget (közel 1,5 millió forintot) lehet nyelvtanulásra költeni, továbbá az EP életbiztosítást, balesetbiztosítást és lopásból eredő kárra kötött biztosítást is köt képviselőire.

000 Par2517473

Egészségbiztosítás is jár nekik és közvetlen családtagjaiknak akkor, ha az adott kezelést saját otthoni TB-jük nem fizetné, a keret évi maximum harmincezer euró képviselőnként. Az EP fogorvosi kezeléseikbe, szemüvegükbe vagy műfogsorukba is tetemes összeggel beszáll, ha ezt a képviselők igénylik. Mindezeken felül végkielégítés jár annak, aki legalább három évet szolgált az EP-ben.

Látszik tehát, hogy aki kellőképpen gátlástalan, az akár tízmillió forintot is összeszedhet havonta, bár ilyen mértékű pofátlanság esetén reális a lebukás kockázata is. Büntetőügy vagy EP-n belüli eljárás eddig keveseket sújtott, de sok pletyka terjed az EP-ben számlákkal bűvészkedő politikusokról. A magyarok is pontosan tudják egymásról, hogy kik estek túlzásba az elmúlt ciklusban, és árulkodnak is egymásra otthoni pártszékházukban.

Kicsit szorosabb lesz a gyeplő

Több fontos dolog változik idén nyártól, szigorúbb elszámoltatásra számíthatnak a most megválasztandó képviselők. Erről éppen a mostani testület döntött még tavaly.

Az alapfizetésüket ezentúl nem otthonról, hanem az EU-tól kapják, mindenki egységesen a luxemburgi EU-s bírák fizetésének 38,5 százalékát, vagyis jelenleg 7665 eurót, vagyis több mint 2 200 000 forintot. Ez a magyaroknak jelentős emelést jelent, de például az eddig legjobban fizetett olasz képviselők alapbére több mint 3000 euróval csökken. Ez bruttó összeg, az új képviselők nettó 5963 euróhoz jutnak majd, és erre a képviselőt küldő államok további adót tehetnek, ha akarnak.

Nagyon fontos, hogy megszűnik az átalánydíjazás. Ezentúl a repülőjegyek valós árával kell elszámolniuk a képviselőknek, és dologi kiadásaikat is igazolniuk kell.

Sokkal jobban ellenőrzik majd az asszisztensekre költött pénzt is. Az asszisztensi keret legfeljebb negyedét lehet majd tanulmányokra költeni. A képviselők mellett dolgozó asszisztensek pedig egy EU által előírt bértábla szerint kapnak majd fizetést, amit nem közvetlenül a képviselők utalnak majd nekik, hanem egy erre létrehozandó EP-iroda osztja majd a fizetéseket. Tilos lesz továbbá családtagokat vagy azok cégeit fizetni ebből a keretből.

A szigorítások sok tekintetben csökkentik a csalások lehetőségét, de az EP-képviselőség még így is jó állás marad. Ahogy eddig is jólfizetett állás volt még a becsületeseknek is.