További EU cikkek
A francia belpolitikán túl Gyurcsány szerint négy ok vezetett a sikertelen népszavazáshoz. Az egyik, hogy az ötvenes években, közvetlenül a háború után fontosabb volt a közös Európa, mint most. A második, hogy a választópolgároknak túlságosan bürokratikus Európa, a harmadik pedig az, hogy a globális világ kihívásaira Európának nincs válasza. A kormányfő az okok között említette az EU-bővítéssek kapcsolatos elégedetlenséget, csalódást.
Az európai alkotmányos szerződés franciaországi elutasítása az EU egyfajta befelé fordulását jelentheti, ami ellentétes a magyar érdekekkel, mondta a magyar külügyminiszter hétfőn. "Magyarországnak alapvető érdeke, hogy az integrációs folyamat a térségben folytatódjon" - jelentette ki Somogyi Ferenc,
Dávid Ibolya, az MDF elnöke az európai intézmények válságaként értékelte az európai alkotmányról tartott francia népszavazás végeredményét.
„Folytatni kell a ratifikációt”
Németországban sajnálattal, de "a harangok félreverése" nélkül vették tudomásul, hogy vasárnap a francia szavazók többsége elutasította az európai alkotmányt. Günter Verheugen, az Európai Bizottság volt bővítési biztosa, jelenlegi alelnök az ARD televízió késő esti híradójában úgy nyilatkozott, hogy nem katasztrófa az, ami Franciaországban történt. Verheugen azt tanácsolta, hogy a többi EU-tagország folytassa a ratifikálási folyamatot. Gerd Langguth bonni politológus az n-tv hírtelevízióban "több évre szóló európai uniós válsághelyzetet" jósolt a franciaországi döntés után.
Folytatni kell a ratifikációt az Európai Unió országaiban - hangoztatta vasárnap este Brüsszelben Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az Európai Unió kormányfői tanácsának elnöke. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke leszögezte: az unió nehéz helyzetbe került, de ezt túl fogja élni. Jelezte, hogy az EU intézményei tovább működnek, és az európai integráció folytatódik.
Josep Borrell európai parlamenti elnökkel közösen kiadott nyilatkozatában a két vezető uniós politikus felelős magatartásra szólította fel az uniós államférfiakat és polgárokat az EU jövőjének építésében. Meggyőződésüket fejezték ki, hogy a nemzeti és európai felelősöknek még jobban el kell magyarázniuk a lakosságnak az integráció tétjeit és azoknak a lehetőségeknek a természetét, amelyek csak nemzetek fölötti, uniós együttműködéssel lehetségesek.
A brit külügyminiszter szerint az uniós alkotmány francia elutasítása "több mint probléma" az EU számára. Jack Straw rövid vasárnap éjjeli londoni sajtótájékoztatóján felidézte: néhány hete maga is azt mondta, hogy ha a franciák elutasítják az alkotmányt, az "problémát" fog okozni az Európai Uniónak. A kialakult helyzet "alapvető kérdéseket vet fel az EU további haladási irányával, a külső kihívásokra adandó válaszokkal kapcsolatban", és ezekre a többi 24 tagországnak "reflektálnia" kell - hangoztatta Straw.
„Nem lesz túl nagy hatással”
Várhatóan nem lesz nagy hatással az unió gazdaságára, illetve annak növekedési kilátásaira az európai uniós alkotmánynak a franciaországi népszavazáson történt vasárnapi elutasítása - vélte az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Luxemburg kormányfője. Jean-Claude Juncker szerint nincs ok azt gondolni, hogy a francia elutasítás túl nagy hatással lesz az európai gazdaságra, az európai fellendülés esélyeire. Úgy vélte, a francia elutasítás arra készteti az EU vezetőit, hogy felülemelkedjenek nézeteltéréseiken, és egyetértésre jussanak a június közepén esedékes csúcstalálkozóig az unió 2007-2013-as költségvetéséről.
Carlo Azeglio Ciampi olasz államfő szerint a tagállamok közös gondolkodására és új javaslataira van szükség a francia nem után. Az olasz államfő, aki az európai alkotmányról szóló francia népszavazás előtt többször is az alaptörvény ratifikálása mellett foglalt állást, hétfőn csalódásának adott hangot a francia elutasítás miatt. Véleménye szerint a francia népszavazás negatív végeredménye megtorpanást jelent. Most már minden olyan országnak kötelessége javaslatokat tenni, amelynek szívügye az európai terv, és ebben Franciaországnak kell élen járnia, annak a közösségi ideálnak a szellemében, amelyet ő maga vitt előre" - hangsúlyozta Ciampi.
Nyugodt és tisztázó jellegű helyzetelemzésre van szükség az Európai Unióban az alkotmányos szerződés franciaországi elutasítását követően - vélte hétfő hajnalban Brüsszelben kiadott közleményében Javier Solana, az EU-tagországok közös kül- és biztonságpolitikai képviselője. Úgy vélte, Európának szüksége van népére, de a lakosságnak is szüksége van az unióra, amely mindenekelőtt "a remény vállalkozása". Megerősítette, hogy a francia döntés nyomán újabb konzultációk kezdődnek az unióban. A vasárnapi döntést és következményeit higgadtan és a tisztánlátás jegyében kell kielemezni, tette hozzá.
Csalódás, értelmetlen ratifikációs folyamat
Eduard Kukan szlovák külügyminiszter óriási csalódásnak és kínosan kiábrándító fejleménynek nevezte a franciaországi népszavazás eredményét.
A francia választók döntése alapvető módon meg fogja változtatni Európát, s nincs értelme tovább folytatni a ratifikációs folyamatot, véli Václav Klaus. "Meg vagyok győződve róla, hogy ez a változás jó irányú lesz" - kommentálta a cseh államfő, aki az elmúlt hetekben külföldi látogatásain rendszeresen az EU-alkotmány elutasítása mellett érvelt.
"Az európai alkotmány francia elutasítása intézményes válságot okoz az Európai Unióban" - vélekedett hétfőn szinte egyöntetűen az osztrák, a svájci és a holland sajtó, de abban megoszlanak a vélemények, mennyire lesznek súlyosak e válság távlati következményei.
Újabb szavazások
Írország és Portugália a francia népszavazás kudarca ellenére is meg kívánja rendezni a tervezett referendumot az Európai Unió alkotmányáról. Az ír kormány folytatja az előkészületeket az alkotmányos szerződés 2006 novemberéig történő ratifikálására - közölte egy szóvivő. A dublini kormány csütörtökön terjesztette a parlament elé annak a törvénynek a tervezetét, amely alapján Írországban is népszavazást tarthatnak az alapokmányról.
A francia elutasítás ellenére Portugáliának szándékában áll megrendezni a tervezett népszavazást az alkotmányról - közölte az ország külügyminisztere. Diogo Freitas do Amaral szerint megtartják a referendumot, hacsak "rendkívüli fejlemények" nem történnek, mint például az, hogy az alkotmányos szerződést több tagország is elutasítja vagy kétségbe vonja. A külügyminiszter szerint a francia szavazás eredményén az összes tagállamnak el kell gondolkodnia.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Ferenc pápa legkedvesebb pillanatai
Ferenc pápa életében azt vallotta, hogy a nevetés segít lebontani a társadalmi korlátokat.
április 22., 12:31
- Külföld
Kanada üzenete Donald Trumpnak: tömegek támogatják az EU-csatlakozást
A kanadaiak 44 százaléka támogatná az EU-tagságot
április 22., 14:35
- Mindeközben
Szandi mutatott magáról egy gyerekkori fotót: „Így legalább jobban látszik, milyen kackiás bajszom volt!”
tegnap, 21:20
- Címlapon
Csinos edzővel készül egy nyári futóversenyre a 98 éves matematikuslegenda
Obádovics Gyula naponta edz, kertészkedik, és rengeteget olvas Balaton-parti házában.
tegnap, 18:52
- Külföld
Legótechnikával épül a világ egyik leghosszabb, tenger alatti alagútja Dánia és Németország között
Már az is megvan, mikorra tervezik a megnyitást.
tegnap, 21:20
- Külföld
Habebimus papam! – eldőlt, mikor kezdődik a pápaválasztó konklávé
Már csak a ceremónia hossza a kérdés.
április 22., 15:28
- Külföld
Sulyok Tamás köztársasági elnök részt vesz Ferenc pápa temetésén
Az államfő a magyarság szentatya iránt érzett tiszteletét kívánja kifejezni.
április 22., 13:30
- Címlapon
Magyar Péter: Szexvideókkal készülnek a lejáratásomra
A Tisza Párt elnöke „rendkívüli Magyar Infót” tartott a párt alelnökével, Tarr Zoltánnal.
tegnap, 19:24
- Külföld
Ettől a függőségtől haláláig nem tudott szabadulni Ferenc pápa, de nem is akart
Vérbeli argentinként nem tudott élni nélküle.
április 22., 13:22
- Mindeközben
Tarján Zsófi: Óriási felelősség egy gyerek, nincs rutinom benne, jobb, ha nem rám bízzák
tegnap, 20:25
- Külföld
Kiderült, hibáztak-e Robert Fico testőrei a szlovák miniszterelnök elleni merényletnél
Jogerősen lezárult a kormányfő biztonsági személyzetének tagjai ellen indított eljárás.
április 22., 17:28
- Külföld
Ön dolgozna, ha havi félmilliós jövedelmet kapna munka nélkül?
Magyarországon is felmerült az elképzelés.
április 22., 06:11
- Külföld
Szombaton temetik Ferenc pápát
A szertartást követően a pápa koporsóját a római Santa Maria Maggiore-székesegyházba viszik.
április 22., 10:41
- Címlapon
„Engem ne fenyegessen börtönnel” – parázs vitával kezdte a hetet a parlament
Beszólások, kitiltások, pénzbüntetések az Országgyűlésben.
tegnap, 16:14
- Mindeközben
Millie Bobby Brown is Szoboszlai Dominiknak szurkolt tegnap, ráadásul nem is akárhogyan
tegnap, 17:49
- Külföld
Magyar katonák mentorálják a csádi hadsereget egy nemzetközi gyakorlaton
Az eseményre Elefáncsontparton kerül sor.
április 22., 16:41
- Külföld
Húsvét után már bele is vetette magát a munkába Orbán Viktor
Megérkezett az ünnep utáni első hivatalos vendég a Karmelita kolostorba.
április 22., 11:41
- Külföld
Elhalasztják az első modern kori szent szentté avatási ünnepséget a pápa halála miatt
A fiút az „internet védőszentjeként” emlegetik.
április 22., 06:08
- Külföld
Ferenc pápa örökké élő üzenetet hagyott ránk
Sokan gyászolják, sokan emlékeznek rá, de vajon követjük is, amit tanított?
április 22., 06:04
- Címlapon
Az eddigi egyik legnagyobb dróntámadás érte Ukrajnát, kritikus pontot találtak el
tegnap, 05:52
- Mindeközben
Tornóczky Anita szeretné, ha kisfia kutyák között nőne fel: „4 napos korában betettük egy mózeskosárba, hogy minden kutya oda tudjon menni hozzá”
tegnap, 17:02
- Címlapon
Kemény lépésre szánta el magát a Lufthansa, betiltja a parfümöt és a napszemüveget is a fedélzeten
Szeptembertől a teljes hálózaton életbe lép a változtatás.
tegnap, 18:13
- Külföld
A Harvard beperelte a Trump-kormányzatot a támogatások befagyasztása miatt
Nem csillapodnak az indulatok az egyetem és az amerikai elnök között.
április 22., 07:14
- Külföld
Spanyolország kitiltja az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
A rendelet egyéves felkészülési időt ad az oktatási intézményeknek.
április 22., 07:00
- Mindeközben
Szabó Zsófi elárulta, valójában miért pattintotta le az őt randira hívó Pető Brúnót, aki emiatt élő adásban meg is alázta
tegnap, 15:46
- Külföld
Elfogták a több tragédiáért is felelős kínai állami építőipari cég vezetőjét
A thai–kínai cég neve felmerült az újvidéki vasútállomás tragédiájánál is.
április 22., 09:48
- Külföld
Donald Trump és felesége is részt vesz Ferenc pápa temetésén
Az amerikai elnök közösségi oldalán jelentette be, hogy Rómába utaznak.
április 22., 09:31
- Címlapon
A Wizz Air törölte a Lisszabonból Budapestre tartó járatát a Nyugat-Európát sújtó áramszünet miatt
A leállás oka mögött kibertámadást sejtettek, de még mindig nem tudják, mi okozta a problémát.
tegnap, 20:39
- Mindeközben
Sydney van den Bosch a várandósságáról: Voltak nehéz pillanatok, amikor elég kellemetlen volt
tegnap, 14:31
- Külföld
Hét embert késelt halálra egy férfi a Fülöp-szigeteken
Azt állítja, hogy munkatársai összeesküdtek a megölésére.
április 22., 11:23
- Külföld
Többen megsérültek egy körhintán Németországban
Műszaki hiba okozhatta a balesetet.
április 22., 07:37
- Mindeközben
Bódi Sylvi már unja, hogy mindig a külsejével foglalkoznak: „Annyi mindent tanultam és tettem az életben”
tegnap, 13:31
- Külföld
Egy tinédzser holttestére bukkantak a Földközi-tengernél
A fiú vasárnap délután ment el úszni, de nem tért vissza.
április 22., 08:37