Szélsőjobboldali frakció alakulhat az Európai Parlamentben Románia és Bulgária csatlakozásával, írja a Soir című belga napilap. Az EP szabályai szerint a frakcióalapításhoz 19 tagra van szükség, a tagoknak pedig az EU tagországainak egyötödét kell képviselniük. Mivel a Nagy-Románia Párt (PRM) 2007. január 1-től öt képviselőt delegálhat az EP-be, húsz főre gyarapodik a szélsőjobboldali képviselők száma a parlamentben, ahol eddig hét franica, három flamand, két osztrák és egy-egy olasz és brit szélsőjobboldali politikus ült.
A szélsőjobboldali képviselők egy része eddig frakción kívüli független volt, a többiek pedig különböző más képviselőcsoportok tagjaiként politizáltak. A lap szerint az önálló csoport megalakítása a francia szélsőjobboldali vezető (egyben EP-képviselő) Jean-Marie Le Pen régi álma volt.
Corneliu Vadim Tudor, a PRM magyarellenes vezére szerdán jelentette be csatlakozását Le Pen tervéhez, írja a Soir. A belga lap szerint még nem tudni, hogy Le Pen elvállalja-e a frakció vezetését, vagy meghagyja azt egyik alvezérének, az EP ügyeiben jártasabb Bruno Gollnish osztrák képviselőnek.
A frakcióalapítással a szélsőjobboldal több felszólalási lehetőséghez jut és szerepet kap a parlament munkarendjének és munkájának a szabályozásában. Emellett frakciótagonként ötvenezer euró támogatásra is jogosult.
Az EU-parlamentnek jelenleg 732 tagja van, a létszám a román és bolgár csatlakozással 785-re emelkedik majd. A közös törvényhozásban pillanatnyilag hét frakció működik, s ezeken kívül a testületnek van 36 független tagja is.