Az Európai Bizottság és egyes tagállamok erőfeszítései ellenére az Egyesült Államok semmiféle kézzelfogható eredményt nem mutatott fel a vízummentesség kiterjesztése terén - áll a közleményben. A bizottság ezért válaszlépéseket fog javasolni a 27 tagállamnak, például a vízumkötelezettség visszaállítását a diplomáciai, illetve a szolgálati útlevéllel rendelkező amerikai állampolgárok számára 2009. január 1-jei hatállyal.
Az EU régebbi tagállamaiból Görögország kivételével mindenhonnan vízum nélkül lehet belépni az Egyesült Államokba, de az újonnan csatlakozott 12 államból 11-nek az állampolgáraira nem vonatkozik ez a kedvezmény, amit az unió a kölcsönösség hiánya miatt nehezményez. A bizottság ugyanezen ok miatt vitában áll Japánnal és Szingapúrral is.
Jacques Barrot, a bizottság bel- és igazságügyi kérdésekben illetékes tagja szerint "elfogadhatatlan, hogy bizonyos harmadik országok élvezhetik az EU-ba való vízummentes utazás kedvezményét, ugyanakkor az unió polgárai nem utazhatnak vízum nélkül ezekbe az országokba".
A kedvezmény megadásának módszeres elutasítása neheztelést vált ki az érintett uniós tagokból, amelyek amúgy az Egyesült Államok leglojálisabb hívei közé tartoznak, és többük katonákat is küldött amerikai parancsnokság alatt Irakba és Afganisztánba. Washingtonnak az az eljárása, hogy külön-külön ír alá megállapodásokat a vízummentességről, ráadásul feszültségeket keltett az unión belül is.
A bizottság közölte szerdán, hogy szankciókat fontolgat Szingapúr ellen is, ha nem adja meg a három hónapos vízummentességet észszerű időn belül. Ami az eredményeket illeti, a bizottság Kanadával kapcsolatban haladásról számolt be, miután az észak-amerikai ország az elmúlt tíz hónapban hat uniós tagállamnak adta meg a kedvezményt, Izrael, Malajzia és Paraguay pedig teljesen eltörölte a vízumkényszert.