Gyorsítva tíz hónap
A kérdés a luxemburgi székhelyű Európai Bíróság főtitkársága elé kerül - írja a Népszabadság szombati számában. Ha formailag nem felel meg a kívánalmaknak, akkor gondolkodás nélkül visszaküldik a feladónak, ha megfelel, két hónapot lehet várni az érintett felek állásfoglalásaira, majd a kérdés az előadó bíróhoz, illetve a "főügyészhez" kerül, aki nem vesz részt a döntésben, de a bírák az ő véleménye alapján gyorsított eljárásban dönthetnek - ami így összeségében tíz hónapot tesz ki.
Ha nem gyorsított eljárásban tárgyalják a kérdést, akkor csak az nyolc-tíz hónap, míg az előadó bíró feljegyzése a testület elé kerül, amely elrendeli az érinett felek ismételt meghallgatását - ami újabb két hónapba telik. Ezt követően kér ajánlást a főügyésztől, majd annak kézhez kapása után dönt - ez a procedúra plusz egy-másfél évig is eltarthat. Tehát két évbe is beletelhet, mire a kérdést feltevő tagállam bíróságához visszatér az ügy, és döntés születhet.
Dönthetnek úgy, hogy nem döntenek
Az eljárás nyelve tagországról lévén szó természetesen magyar, de minden fontos iratot lefordítanak franciára - ami a bíróság fő munkanyelve - és a többi hivatalos nyelvre. Szóbeli eljárások esetén precíz szinkrontolmácsolás segíti a bíróság munkáját.
Az Európai Bíróság bármely szakaszban dönthet úgy, hogy nem dönt, mert nem illetékes a kérdésben - áll a Népszabadság cikkében. Ha azonban végül állást foglal, az kötelező az érintett tagállam bíróságára, jelen esetben a Fővárosi Bíróságra nézve. Az is gyakori, hogy az Európai Bíróság nem csak, vagy nem elsősorban a feltett konkrét kérdésre válaszol, hanem általánosabb jogértelemzést ad.