Ötvenmilliárdért még mindig küzdünk az EU-val
További Külföld cikkek
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
- Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
- Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
Koppenhágában már lezártuk
Emlékezhetünk: a csatlakozási tárgyalásokat eredetileg már a december 12-13-i koppenhágai csúcstalálkozó előtt be kellett volna fejezni. Az EU vezetői a dán fővárosban már egyáltalán nem akartak anyagiakról tárgyalni, ünnepelni szerettek volna. Amikor látszott, hogy jó néhány konkrét kérdésben nem vezet eredményre a tárgyalási finis, elhangzott egy-egy nyomásgyakorló figyelmeztetés: ne gondolják a tárgyalók, hogy majd a csúcsértekezleten fognak éjszakába nyúlóan kvótákról, mentességi időtartamokról és más részletkérdésekről egyezkedni.
Miután azonban kiszivárgott, hogy az EU-nak még van tartalékkerete, még csak úgy alakult: a bankett rendezői, előkelő vendégei voltak kénytelenek várakozni arra, hogy a legkitartóbb tárgyalók (történetesen a magyarok) is beadják végre a derekukat.
Lengyel abortusz, máltai áfa
Várható volt, hogy a politikai megállapodás szövegszerű rögzítésével lesznek gondok. Úgy tűnik azonban, hogy a probléma ennél komolyabb: mindkét oldal érdemi, a megállapodás értelmezését, egy-egy pont lényegét érintő vitába bonyolódott. A tárgyalásokat az öt országgal még nem sikerült befejezni.
Sajtóhírek szerint Lengyelország 42(!) vitás pontban próbált még dűlőre jutni akkor, amikor a szövegegyeztetésre szánt határidő már lejárt. Szerepel a pótlólagos kívánságlistán a lengyel katolikus egyháznak az az igénye, hogy az EU-lengyel szerződésben legyen olyan klauzula, miszerint az abortusz lengyelországi tilalmát nem érintheti semmilyen későbi EU-szabályozás. Málta a közép- és kisvállalkozások számára kedvező áfa-változtatásokat kér, a gyógyszerek és az élelmiszerek esetében pedig áfa-csökkentést.
Magyar csata 50 milliárd forintért
Magyarország az elmúlt napokban még három területen "harcolt". Az ipari védjegyekkel kapcsolatos vita értelmezési kérdés volt, sikerült megoldani, miként a versenypolitikai fejezetnek az állami támogatásokkal kapcsolatos egyik részproblémáját is. Egyetlen kérdés maradt függőben, az viszont elvileg és gazdasági következményét tekintve is igen súlyos.
A vállalati fejezeten belül, a gyógyszer-forgalmazás feltételeiről, az úgynevezett párhuzamos import korlátozásáról van szó. Az EUobservernek név nélkül nyilatkozó magyar diplomata azt mondta, hogy az EU a korábbi megállapodáshoz képest visszakozott és olyan feltételeket akar a magyarokra erőszakolni, amelyek negatív következményekkel járnának a magyar gazdaságra nézve. Részletek nem ismeretesek, de kiszivárgott információk szerint az 50 milliárd forintot is meghaladhatja az a veszteség, amit az EU új, korábban nem jelzett kritériumának teljesítése okozna a magyar gazdaságnak. A magyar tárgyalók állítólag nagyon elszántak, s a szerződés aláírásának megtagadását is kilátásba helyezték arra az esetre, ha az EU nem vonná vissza az új követelményt.
Azt remélik, ma végeznek
A soros görög EU-elnökség szeretné, ha az EU-nagyköveteknek, majd a főtárgyalóknak ma mindenképpen sikerülne megállapodni a még vitás kérdésekben, s továbbküldhetnék a dokumentumokat az Európai Bizottságnak, hogy az február 19-én véleményezhesse a szövegeket. A szerződések ezután az Európai Parlament külügyi bizottsága, majd plénuma elé kerülnek. Utóbbi április 9-én, minősített többséggel hagyja jóvá a dokumentumokat, amelyek szövegén már nem változtathat. Ezután még egy formális aktus következik, az EU miniszteri tanácsának hivatalos megerősítése, majd jöhet az április 16-i ünnepélyes aláírás, az athéni Akropoliszon. A menetrend feszített, további jelentős csúszásokat már nem visel el.