Europara - bürokrácia, korrupció és Monsieur Paternoster
További Külföld cikkek
-
Politico: Litvánia Oroszország támadásától tart, a Suwalki-folyosó megújítására készül
- Ez mindent megváltoztathat: Donald Trump szerint az oroszoké lehet a Krím félsziget
- Vlagyimir Putyin szövetségese szerint bölcs lenne, ha Amerika „mosná kezeit” az ukrajnai háborúban
- Megszűnik a Toblerone csokoládé az Egyesült Királyságban
- Tömeges lázadás és katonai zendülés Oroszországban: elszabadult a pokol a krasznodari katonai bázison
Ez a probléma annyira aggasztott néhány jelenlegi tagállamot (elsősorban Ausztriát és Németországot), hogy az Európai Unió a csatlakozási tárgyalások során átmeneti időszakot harcolt ki a munkaerő szabad áramlásának korlátozására. Elvileg ugyanis minden uniós állampolgárnak jogában áll bárhol letelepedni és munkát vállalni, de az újak esetén ezt a jogot időlegesen felfüggesztik, először két évre, aztán a munkaerőpiaci helyzettől és tagállamtól függően újabb három, vagy három plusz két évre. Biztos és teljes korlátozás tehát csak 2006-ig lesz. De még ez sem teljes: néhány tagállam ugyanis úgy döntött, hogy saját hatáskörben eltekint az átmeneti időszaktól: Írországba, Nagy-Britanniába, Dániába, Hollandiába és Svédországba a csatlakozás után rögtön elköltözhetünk. Számos egyéb ország még kérdőjeles.
Népvándorlás indul meg Magyarországra a szegényebb keleti államokból, például Romániából vagy Szlovákiából (lásd még: román- és szlovákveszély, Szarvas lesz az új Pozsony/Bratislava).
Ez a félelem valószínűleg legalább annyira alaptalan, mint a fenti. Valójában a román vendégmunkások még a most érvényes évi nyolcvanezer fős kvótát sem töltik be soha, amit a magyar állam megszab számukra. Románia egyébként leghamarabb 2007-ben lehet tag, de a gyakorlatban csatlakozása akár 2010-ig is eltolódhat. Ugyanígy attól sem kell igazán félni, hogy az ideérkező nyugat-európaiak elveszik a magyarok elől a munkát. A jelenlegi tagállamok között sincs igazán nagy munkaerő-áramlás.
Reális aggodalom: megnövekszik a határvédelemre nehezedő nyomás azokból az országokból, ahol tényleg nagyon rossz a helyzet, és amiknek esélyük sincs a csatlakozásra, például Ukrajna vagy Fehéroroszország. Az Európai Unió ezért több mint egymilliárd euróval segíti az új tagokat határőrizeti rendszerük megerősítésében, hiszen a lengyel, magyar, szlovák, balti határ keleten 2004-től az egész unió keleti határa lesz.
Az Európai Unió ("Brüsszel") egy hatalmas bürokratikus vízfej.
A "bürokratikus" szót nehéz pontosan definiálni, az Index tudósítója ezért a számokba menekül. A három legfontosabb EU-intézményben (Európai Bizottság, Miniszterek Tanácsa, Európai Parlament) összesen körülbelül 25 ezer ember dolgozik. Ez rendkívül kevés. A brüsszeli "eurokrácia" egy 370 milliós államszövetség legfelsőbb szintű adminisztrációját végzi. Összehasonlításul: egy átlagos méretű francia város, mondjuk Lyon, nagyjából ennyi embert alkalmaz közigazgatásában, a francia pénzügyminisztérium pedig csaknem 180 ezret. Méret szempontjából az EU-hoz leginkább az Egyesült Államok áll közel: nos, az amerikai szövetségi adminisztráció egyetlen hivatalában többen dolgoznak ennél.
A fojtogató brüsszeli túlszabályozás, reguláció ellehetetleníti a vállalkozásokat, megnehezíti az üzletmenetet.
Nem igaz. Az Európai Unió egységes, belső piaca valóban megkövetel némi - nem is olyan kevés - uniformizált szabályozást, amely az egész EU-ban érvényes, hiszen enélkül az egységes piac nem volna működőképes. De éppen ez a lényeg: az egységes európai szabályozás éppenséggel megkönnyíti a vállalkozások dolgát, hiszen az Európa-szerte működő vagy több európai országba is exportáló cégeket megkíméli attól, hogy minden egyes tagállam szabályozására külön oda kelljen figyelniük. Valójában minél egységesebb a szabályozás (adó, környezet- és fogyasztóvédelem stb.), annál könnyebb dolguk van a vállalatoknak. A túlszabályozás Európában leginkább a tagállamok bűne.
Az Európai Unió korrupt.
Noha a korrupciót pontosan nem lehet felbecsülni, az Európai Számvevőszék adatai szerint a brüsszeli számlákban található hibák, pontatlanságok és szabálytalanságok a 90 milliárd eurós EU-költségvetés 5 százalékát érintik. Ez elég rossz arány, bár nem tudni, hogy mekkora része tudható be szándékosságnak, csalásnak. Látni kell viszont, hogy az EU-támogatások 80 százalékát, vagyis túlnyomó részét nem Brüsszel, hanem a tagállamok különböző ügynökségei osztják szét - tehát a felelősség a korrupcióért, akármekkora is, jórészt nem az Uniót terheli.
Egységes európai CV-t (önéletrajzot) vezetnek be, ezentúl csak az adott, Brüsszel által megszabott formátumot használhatják a munkakeresők.
Nem igaz.
Az EU-ban be van tiltva a páternoszter (az a vicces lift, amibe úgy kell belépni, hogy közben nem áll meg).
Az Index tudósítója ezen a ponton kudarcról kénytelen beszámolni, ugyanis nemcsak hogy olyan illetékest nem sikerült találnia, aki ismerné az ügyet, de még olyat se, aki tudta volna, hogy mi az a páternoszter. Utoljára egy skót építkezésbiztonsági illetékes állította eskü alatt, hogy ő látott "olyan liftet, ami nem áll meg" Britanniában, de ez sajnos nem jelent semmit, mert a közösségi jog nem érvényes visszafelé, vagyis ha van tiltás, az legfeljebb az új páternoszterek építésére vonatkozhat. Cserébe egy vidám történet: mivel az Ön tudósítója egy napig nem merte zargatni az Európai Bizottságot ezzel az agyalágyult kérdéssel, ezért először rákeresett a Google-ön az EU-ra és a páternoszterre. A kereső talált is egy bizonyos Yves Paternostert, aki projektmenedzserként dolgozik az Európai Bizottságnál Brüsszelben. Az Index embere csak nehezen tudta legyűrni a késztetést, hogy M. Paternostert keresse meg problémájával.
Az EU francia összeesküvés a kontinens rabigába hajtására.
Az Európai Unió legalapvetőbb célja, létrehozásának legfontosabb oka, hogy lehetetlenné tegye egy újabb európai háború kitörését. Ennek érdekében a tagállamok vállalják, hogy lemondanak nemzeti önállóságukról egy nemzetek feletti szervezet, az Európai Unió javára. Ez, valamint az egyre nagyobb gazdasági egymásra utaltság megakadályozza, hogy még egyszer egymás ellen tudjanak fordulni. Ami a francia összeesküvést illeti: mivel az utolsó három európai háborút (1870, 1914-1918, 1939-1945) egytől egyik Németország és szövetségesei kezdték Franciaország ellenében, a francia külpolitika stratégiai célja Németország függetlenségének korlátozása oly módon, hogy az európai intézményeken keresztül beleszólást engednek a többi európai államnak Németország kormányzásába. Ez a gondolat szülte a legelső európai megállapodást, a Szén- és Acélközösséget (1952), amely az ipari termelés jelentős részét közösségi ellenőrzés alá helyezte, elejét véve egy újabb német fegyverkezési programnak. És részben ez a gondolat áll az euró bevezetése mögött is: Franciaország azzal a feltétellel fogadta el a német újraegyesítést - amely újra Németországot tette a legnagyobb és legerősebb európai országgá -, hogy Berlin cserébe lemond önálló pénzügypolitikájáról - ily módon még szorosabban Franciaországhoz és a többi európai államhoz láncolva magát.
Az Unió viszonylagos francia dominanciája egyébként az elmúlt évtizedekben folyamatos csökkent, és még tovább csökken majd a keleti 10 állam csatlakozásával. Az új tagok többsége Amerika-barát, gazdaságilag Németország a legfontosabb partnere, a francia helyett inkább az angolt vagy a németet beszéli második nyelvként. Az EU hatalmi és földrajzi középpontja a frankofón területekről keletre, Németországba kerül. A franciák ezért sokáig ellenezték is a bővítést: politikai, gazdasági és kulturális befolyásuk csökkenésétől tartva. Megakadályozni azonban nem állt módjukban: De Gaulle tábornok még meg tudta vétózni a britek csatlakozását a hatvanas években, Jacques Chirac már tehetetlen volt a kis keleti országokkal szemben.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Trump miatt elmarad az ünnepi karácsony az Egyesült Államokban?
Az amerikaiak nem állnak készen arra, hogy átvegyék a kínaiak helyét a dekorációk gyártásában.
április 12., 16:28
- Külföld
Donald Trump nemcsak Amerikát, a Fehér Házat is megosztja
Az elnök programját nemcsak ellenfelei, hanem még kabinetjének néhány tagja is ellenzi.
április 12., 20:28
- Külföld
Meglepő fordulat Szlovákiában, az elnök előrehozott választásokat vizionál
Hetek óta koalíciós válság sújtja az országot.
április 12., 17:46
- Mindeközben
Meghódította a világot egy doboló kisbaba videója, mindenki a másfél éves őstehetség csodájára jár
3 órája
- Mindeközben
Látványos, egyszerre retro és futurisztikus világba repít a Fantasztikus 4-es új előzetese
tegnap, 21:06
- Külföld
Ezrek által használt kiskapu került a célkeresztbe, hadjárat indul a hadkötelezettségért Svájcban
Fogyatkozik a haderő.
április 12., 18:23
- Külföld
Milorad Dodik: Nem hátrálunk a nemzetközi nyomás ellenére sem
Szerinte Bosznia-Hercegovina államszerkezete pedig illegális és alkotmányellenes.
április 12., 18:46
- Külföld
Káosz a lengyel elnökválasztási vitán, két külön eseményt tartottak pénteken ugyanabban a városban
A Jog és Igazságosság jelöltje ragaszkodott minden médiaszereplő jelenlétéhez.
április 12., 16:43
- Külföld
Politico: Litvánia Oroszország támadásától tart, a Suwalki-folyosó megújítására készül
A NATO egyik legsebezhetőbb pontjaként tartják számon.
1 órája
- Külföld
Donald Trump halottnak nyilvánított több ezer életben lévő bevándorlót
Gyakorlatilag megszűntek létezni az ország számára.
április 12., 06:13
- Mindeközben
Bejárta a netet a "legrosszabb panoptikum", garantált a nevetés a megviselt arcú figuráik láttán
tegnap, 18:04
- Külföld
Újabb háború törhet ki Európában, és ha így lenne, az Magyarországot is érintené
A magyar külügyminiszter-helyettes beszélt erről.
április 12., 06:07
- Külföld
Donald Trump új alkut sürget: elkezdődtek a kritikus nukleáris tárgyalások
Már a megbeszélések formájáról is vitatkoznak a felek.
április 13., 06:15
- Mindeközben
A Chat GPT segítségével újította fel otthonát egy testvérpár, milliókat spóroltak
tegnap, 16:33
- Mindeközben
Le sem tagadhatná Channing Tatum a kislányát, gyönyörű kiskamasz már a 11 éves Everly
tegnap, 14:54
- Mindeközben
Borbás Marcsi elárulta, miért nem vezetett soha show-műsorokat: „Nevetségesnek érezném magam”
tegnap, 13:13
- Címlapon
Sorsdöntő bejelentést tett a kormány, így képzelik a jövőnket
Nem váltak valóra a jóslatok, nem lesz fiskális alkoholizmus.
2 órája
- Címlapon
Tömeges lázadás és katonai zendülés Oroszországban: elszabadult a pokol a krasznodari katonai bázison
5 órája
- Címlapon
Ez mindent megváltoztathat: Donald Trump szerint az oroszoké lehet a Krím félsziget
Az amerikai elnök konkrét béketerven dolgozik.
2 órája
- Külföld
Trump száműzte Obama portréját, hogy saját véres, felemelt öklű képmását akasszák a helyére
Nem ez volt a Fehér Házban az első, portrékat érintő fejlemény.
április 12., 14:14
- Külföld
Ne legyen meglepve, ha vér tapad az iPhone-jához
A vállalat szerint már nem áll fenn a probléma.
április 12., 14:59
- Külföld
Lezajlott az első tárgyalás az iráni atomprogramról, Donald Trump katonai opcióról is beszélt
Minimális a bizalom, ha kudarcba fulladnak a tárgyalások, összehangolt csapás jöhet.
április 13., 07:19
- Külföld
A Menendez fivérek akár szabadulhatnak is, 35 év után dől el a sorsuk
A Netflix sorozatának is köszönhető a testvérek ügyének előrehaladása.
április 12., 10:15
- Mindeközben
Puskás-Dallos Bogi listázta, kivel nem szabad összejönnie: „Első helyen Puskás Péter volt”
tegnap, 11:20
- Mindeközben
Ki nem találná, milyen milliós ajándékkal lepték meg Kardashianék Jeff Bezos űrutazó menyasszonyát
tegnap, 09:38
- Külföld
Másik pár gyerekét hordta ki tévedésből egy ausztrál nő
Volt nagy meglepetés.
április 12., 11:27
- Külföld
Az Egyesült Államok megszünteti az afgánok és kameruniak ideiglenes jogi státuszát
Más országok is jártak már így Donald Trump kormányzása alatt.
április 12., 12:26
- Külföld
Athéni bombamerénylet: egyelőre nem tudni, mit akartak az elkövetők
A robbantás előtt egy névtelen telefonáló figyelmeztette a hatóságokat.
április 12., 09:47
- Címlapon
Putyin szövetségese szerint bölcs dolog lenne, ha Amerika „mosná kezeit” az ukrajnai háborúban
Dmitrij Medvegyev Donald Trump amerikai elnök kijelentéseire reagált.
2 órája
- Külföld
Forró olajjal támadt a brit szuperbörtön őreire az Ariana Grande-koncert utáni robbantás egyik terroristája
Házi készítésű fegyvereket és forró olajat is bevetett.
április 12., 19:03
- Mindeközben
Luxusutazással ünnepli meg Schobert Norbert az 54. születésnapját, ide tartanak Rubint Rékával
tegnap, 08:02
- Külföld
Lepecsételt piros zsákban kapták vissza szeretteik szerveit – dagad a börtönbotrány Alabamában
Indulhat a per.
április 12., 20:33
- Külföld
Lezuhant egy kisrepülőgép a Wight-szigeten
Egy üdülőpark faházai voltak csak veszélyben.
április 12., 19:13
- Külföld
Letartóztattak egy anyát lopás vádjával, miután elkobozta gyermeke iPadjét
Hét órát töltött egy cellában.
április 12., 14:54
- Külföld
Megmozdult a föld, Szeged közelében is érezni lehetett a rengéseket
3,3-as magnitúdójú földrengést jelentettek.
április 12., 07:59
- Címlapon
Hatalmas baleset történt a horvát utakon, meghalt a válogatott labdarúgó
Összesen négy autó ütközött.
3 órája
- Külföld
Lebukott az álnéma, aki tizenhat éven át lehúzta a társadalombiztosítást
Egy egészen egyszerű kérdés lett a veszte.
április 12., 08:35
- Külföld
Több kilogrammnyi kokaint találtak a banánszállítmányban holland szupermarketekben
A lefoglalt drogot már megsemmisítették.
április 12., 08:53