További Külföld cikkek
- Bemutatták az új francia kormány tagjait
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
A szavazatok újrasúlyozására tett javaslattal kapcsolatban Elmar Brok, az EP külügyi bizottságának elnöke azt kifogásolta, hogy a képlet egyre bonyolultabbá válik, ami a tanácsban megnehezíti, a polgárok számára pedig hovatovább áttekinthetetlenné teszi a döntéshozatalt.
Brok azt is bírálta, hogy az Európai Parlament módosítandó összetételére tett legutóbbi javaslatával az elnökség megszegte azt - az amszterdami szerződésben rögzített - elvet, amely szerint a képviselők száma nem haladhatja meg a hétszázat - a javaslat szerint 738-ra emelkedne.
'Katasztrofális' brit ellenállás
Szerinte ezzel megnehezítik a parlament munkáját, noha a létszámkorlát átlépését semmi nem indolta volna. Mindössze azért történt meg, mert néhány tagállam elégedetlen volt a képviselői helyeknek az előző tervezetben javasolt megosztásával (amelyben még tartották a 700-as plafont), s az elnökség a módosításokat csak a felső határ átlépésével tudta megvalósítani.
A külügyi bizottság elnöke "katasztrofálisnak" nevezte, hogy a britek merev ellenállása miatt adózási ügyekben nem lehet megvalósítani az egyhangúságról a minősített többségi szavazásra való áttérést.
Súlyos kifogásokat hangoztatott az Európai Parlament a minősített többségre való áttérésnek a közös külkereskedelmi és a kohéziós politikában, valamint a bel- és igazságügyek területén javasolt módjával szemben is, amely még mindig számos egyhangúlag meghozandó döntést feltételez.
Jelenlegi formájában elfogadhatatlan a tervezet
Pozitívnak nevezte ugyanakkor Brok az Európa jövőjéről szóló nyilatkozat elfogadását, amely szerint a tagországok 2004-ben újabb kormányközi konferenciát hívnak össze a közösségi és tagállami hatáskörök megosztásának, a szerződések átszerkesztésének és leegyszerűsítésének, valamint az alapjogok európai chartája végleges státusának a megvitatására.
Pillanatnyilag adott formájában azonban az Európai Parlament nem tudná elfogadni a nizzai szerződés tervezetét - szögezte le Elmar Brok.
A módosítandó javaslat
Az Európai Unió nizzai csúcsértekezletén vasárnap délelőtt tette közzé a francia elnökség legújabb, immár harmadik javaslatát a leghevesebben vitatott intézményi reformmal, az országonkénti szavazatok újraszabályozásával kapcsolatban.
|
Általában arányjavítás
A szombati javaslatokhoz képest tehát javítottak Hollandia, s kisebb mértékben a nála kisebbek pozícióin. A tagjelölteket tekintve inkább a nagyok pozícióját javították: Lengyelország 2-vel, Románia, Magyarország, Csehország, Szlovákia, Bulgária 1-1 szavazattal többet kapna, Litvánia 1-el kevesebbet, a többiek változatlanul maradnának.
Az arányjavításokat lényegében a szavazatok összesített számának emelésével érték el. Összesen 337 szavazat lenne. A javaslat része, hogy minősített többséghez az államok számszerű többsége is kellene. A vétóképes kisebbség küszöbe 91 szavazat lenne. Az új elnökségi javaslatról megkezdődött az alkudozás, ami persze összefonódik az Európai Parlamentre leosztott újabb mandátumarányokkal és esetleg más kérdések kölcsönös összekapcsolásával is.