Eutanázia volt II. János Pál pápa halála?

2007.09.24. 11:45
Egy olasz orvosprofesszor egy provokatív cikkében arról ír, hogy II. János Pál pápa nem egyszerűen elaludt, vagyis nem végelgyengülésben és betegségeiben halt meg tavalyelőtt.

Az intenzív orvosi ellátás specialistája, Dr. Lina Pavanelli arra a következtetésre jutott, hogy a pápa 2005. április 2-ai halálát olyasmi okozhatta, amit a katolikus egyház eutanáziának nevezne. Márpedig az amerikai Time magazin megjegyzi, hogy a katolikusok szerint mindent meg kell tenni az élet meghosszabbításáért.

A professzornő szakmai tapasztalatára és saját megfigyeléseire támaszkodva írja mindezt. Pavanelli tévében nézte az őregedő egyházfőt, figyelte a híreket a pápa állapotáról, és elolvasta II. János Pál kezelőorvosának visszaemlékezéseit is.

Szerinte az, hogy csak pár nappal a pápa halála előtt sikerült egy etetőcsövet behelyezni a pápa testébe, felgyorsította Karol Wojtyla halálát (az orvosnő lengyel nevén emlegeti az elhunyt pápát). Pavanelli úgy véli, az orvosok elmagyarázták az egyházfőnek a helyzetet, és valószínűleg a főpap utasította el a cső behelyezését. Pedig már februárban és márciusban is sürgősen kórházba kellett szállítani II. János Pált.

Pavanelli a Micromegában, egy kéthavonta megjelenő olasz magazinban tette közzé álláspontját. Ez a lap arról ismert, hogy rendszeresen bírálja a Vatikán bioetikai álláspontját. A szerző a Ferrarai egyetem aneszteziológiai és intenzív terápiai iskoláját vezeti.

A professzornő azután döntött úgy, hogy megvizsgálja II. János Pál halálának körülményeit, miután látta, hogy a Vatikán egyre keményebb álláspontot kezdett képviselni az eutanázia ügyében Olaszországban. Egyre inkább elutasította ugyanis a katolikus egyház a kegyes halál intézményét, amelyről tavaly bontakozott ki országos vita Itáliában.

Pavanelli vádjai azért is súlyosak, mert megkérdőjelezik a katolikus egyház téziseit, amelyek részben éppen II. János Pál pápa 1995-ös Evangelium Vitae című enciklikáján alapulnak, és amelyek szerint minden lehetséges eszközzel meg kell hosszabbítani az emberi életet.

Nem kezelték megfelelően?

A professzornő részletesen ír a pápa halálának körülményeiről. Szerinte nem légzési nehézségek okozták ezt elsősorban, hanem a torokizmok elgyengülése a Parkinson-kór következtében. Ezt a folyamatot nem kezelték megfelelően, és ezért halt meg az egyházfő, vagyis nem levegőt nem tudott venni, hanem a nyelésre volt képtelen, és ezen csak akkor segítettek, amikor már gyakorlatilag mindegy volt.

A Vatikán gyorsan reagált a vádakra. Renato Buzzonetti, aki II. János Pál pápa orvosa volt, és aki most XVI. Benedek pápát is kezeli, azt mondta, hogy az orvosok mindent megtettek azért, hogy megmentsék II. János Pált a haláltól. Kezelését sosem szakították meg, tette hozzá a La Repubblicának adott nyilatkozatában.

Az orron át bevezetett állandó etetőcsövet három nappal a halála előtt helyezték fel, amikor már nem tudott sem ételt, sem italt lenyelni. Ugyanakkor a Time megjegyzi, hogy Buzzonetti pontosan arra nem válaszolt, amit Pavanelli állított, vagyis hogy a pápának nem napokkal, hanem hetekkel a halála előtt etetőcsőre lett volna szüksége.

Nem engedik

A mostani vita akkor robbant ki, amikor XVI. Benedek egyoldalas állásfoglalást bocsátott ki. Ebben a jelenlegi pápa elítéli, ha valaki vegetatív állapotba kerül, és ekkor megvonják tőle az ételt és az italt, még akkor is, ha soha nem nyeri vissza az öntudatát. Ez a XVI. Benedek-féle állásfoglalás megerősíti II. János Pál 2004-es nézeteit, amikor a súlyos agykárosodást szenvedett Terri Schiavo mesterséges táplálásáról bontakozott ki vita. Schiavót végül levették az etetőcsőről, és ezután meghalt.

Az eutanáziáról szóló vita tavaly akkor erősödött fel Olaszországban, amikor egy Piergiorgio Welby nevű férfit saját kérésére nem tápláltak tovább - kilenc évi mesterséges táplálás után -, majd ő is meghalt. Amikor hívő katolikus felesége el akarta temettetni, akkor az egyház megtagadta ezt a kérést.

Pavanelli szerint ez volt az az eset, amikor arra szánta el magát, hogy megvizsgálja II. János Pál halálának körülményeit.