Szomszédainkat aggasztja az alacsony részvétel
További Külföld cikkek
- Gyanús jármű miatt lezárták London több belvárosi utcáját, mindenkit evakuáltak
- Újra egymásnak feszült Donald Trump és Justin Trudeau
- Változnak a beutazási szabályok, az Európán kívüli utasok már csak engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába
- Az izraeli hadsereg megtalálta és kimentette két túsz holttestét a Gázai övezetből
- Túrázni indult az olasz Alpokba két férfi, egyiküknek már csak a holttestét találták meg
Schröder is üdvözli a döntést
Gerhard Schröder német kancellár is üdvözölte vasárnap az EU-csatlakozásról szombaton tartott magyarországi népszavazás eredményét. A fölöttébb egyértelmű végeredmény "összességében is erősíti a bővítési folyamatot" - hangoztatta Berlinben a kancellár, aki örömét is kifejezte a Magyarországgal való jövőbeni együttműködés kapcsán. Az első kommentáló megjegyzések ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy az alacsony részvételi arányból következően a választásra jogosultaknak csupán alig 37 százaléka mondott igent Magyarországon az Európai Unióhoz való csatlakozásra.
Francia gratuláció Medgyessynek
Jean-Pierre Raffarin francia miniszterelnök vasárnap telefonon gratulált Medgyessy Péter magyar kormányfőnek az európai uniós népszavazás sikeréhez. Ezt Gál J. Zoltán kormányszóvivő közölte az MTI-vel. Tájékoztatása szerint a francia miniszterelnök a szombaton tartott magyarországi népszavazás eredményét óriási előrelépésnek nevezte Európa újraegyesítése szempontjából. Elmondta: Európa, benne Franciaország családtagként várja Magyarországot. Medgyessy Péter miniszterelnök beszámolt a népszavazás sikeréről. Úgy fogalmazott: az európai módon lezajlott szavazás európai sikert hozott.
Román bíztatás
Üdvözölte az Európai Unióhoz való csatlakozásról tartott magyarországi népszavazás sikeres eredményét vasárnap Cosmin Dobran, a román külügyminisztérium szóvivője az MTI-nek nyilatkozva. A magyarországi népszavazás eredménye kétségtelenül bizonyítja a magyar állampolgárok európai szellemiségét és törekvéseit - jelentette ki. A román szóvivő szerint ez az eredmény azt is igazolja: helyes volt, hogy Románia és Magyarország európai partnerségi viszonyt alakított ki egymással.
Irányt mutattunk a lengyeleknek
Az a támogatás, melyet a magyar választópolgárok adtak az EU-csatlakozáshoz, iránymutató a lengyel szavazók számára saját népszavazási döntésükhöz; teljes mértékben osztjuk magyar barátaink örömét - jelentette ki vasárnap Boguslaw Majewski lengyel külügyi szóvivő. Majewski az MTI-nek nyilatkozva elmondta: az EU-bővítést jóváhagyó európai parlamenti szavazás után a magyarországi népszavazás a második jó hír volt a világból, amely az elmúlt héten Lengyelországba érkezett. Európa a magyarországi referendummal lélekben nagyobb és erősebb lett - fogalmazott. A hivatalos tagságig ugyan még néhány állomás hátra van - folytatta -, de a magyarországi népszavazás eredménye közelebb hozta Európát. A hagyományos lengyel-magyar történelmi barátság egy új dimenzióval, Európával bővült - fűzte hozzá.
Aggasztó az alacsony részvétel
A szóvivő ezzel együtt aggasztónak nevezte a magyarországi referendum alacsony részvételi arányát, amelyet szavai szerint Varsóban fontos figyelmeztető jelzésnek tekintenek. Óriási kihívás a lengyel választók felé - fogalmazott -, hogy a júniusi népszavazáson mozduljanak ki hazulról, és járuljanak az urnákhoz. Sok lengyel állampolgár számára ok a megfelelő következtetések levonására, és remélhetőleg ösztönzőleg fog hatni azokra, akik eddig ingadoztak, hogy egyáltalán elmenjenek-e szavazni - mondta a lengyel külügyi szóvivő.
Kellemtlen meglepetés
Bölcs, üdvözlendő döntés született, s ehhez Magyarország minden polgárának gratulálok - nyilatkozta az uniós népszavazás eredményére reagálva vasárnap az MTI-nek Csáky Pál, a szlovák kormány miniszterelnök-helyettese, akit azonban meglepett az alacsony részvételi arány. Emlékeztetett arra, hogy alig két hete hivatalos látogatáson Budapesten járt, ahol igen bizakodó hangulattal találkozott, és abból a légkörből kedvezőbb részvételre lehetett következtetni.
Csáky mint a szlovák kormány integrációs kérdéseket felügyelő miniszterelnök-helyettese az alacsony magyarországi részvételt Szlovákiára és saját feladatkörére nézve azonban "kellemetlen meglepetésnek" nevezte. Mint mondta, ha május 16-17-ikén Szlovákiában is ilyen eredmények születnének, akkor a népszavazás érvénytelen volna.
Szívből jövő öröm
Szívből jövő örömének adott hangot az uniós csatlakozást támogató népszavazási eredmény kapcsán az osztrák kancellár és a külügyminiszter. Wolfgang Schüssel kormányfő különösen örvendetesnek nevezte, hogy a magyar szavazók több mint 80 százaléka támogatta az ország EU-belépését. "Magyarország a szomszédunk, emellett fontos partnere Ausztriának. Nagyon örülök, hogy a két ország ezentúl európai síkon is szorosan együtt fog működni" - mondta az osztrák kancellár. A külügyminiszter közleményében hangsúlyozta: Ausztria mindig is támogatta a szomszédos Magyarországot a csatlakozásra irányuló törekvéseiben.
Csehország bízik a magasabb részvételben
Csehország üdvözli a magyar uniós népszavazás eredményét, de az alacsony részvételt a csehek számára is figyelmeztetőnek tartja. "Nem lenne szabad alábecsülnünk a részvétel kérdését. Június közepén, amikor a csehországi népszavazásra sor kerül, ráadásul már kellemes meleg van, így az emberek, ha nem győzzük meg őket, könnyen más elfoglaltságot találnak maguknak a szavazás helyett" - jelentette ki vasárnap Vít Kolár külügyminisztériumi szóvivő.
Vladimír Spidla miniszterelnök arra számít, hogy a csehországi népszavazáson magasabb lesz a részvétel, mint Magyarországon. "Számomra a legfontosabb azonban az, hogy a magyarok felmérték a helyzetet, és úgy döntöttek, hogy az Európai Unió egy olyan lehetőség, amelyet ki kell használni" - mondta Spidla a CTK hírügynökségnek. Hozzátette, hogy a cseh népszavazáson semmiféle érvényességi küszöb nincs.