További Külföld cikkek
-
Elon Muskkal találkozott Novák Katalin
- Megállt útközben a hullámvasút Kanadában, fél órán át lógtak fejjel lefelé a levegőben
- Súlyokat emelgetve próbálta növelni péniszét egy személyi edző, nem lett jó vége
- Több embert megkéselt egy japán középiskolás
- Szijjártó Péter: egyes európai politikusok „a lövöldöző migránsok oldalán állnak”
![]() |
Igor Ivanov Európai közös rakétaelhárító rendszer |
Gazdasági kérdések
A FÁK kormányfőinek tanácskozásán azonban várhatóan nem szerepel a rakétaprogram. A miniszterelnökök majd' két tucat kérdést terveznek megvizsgálni, elsősorban az import engedélyezés rendjével, a szabadkereskedelemmel és az exportvámok mértékének szabályozásával kapcsolatos kérdéseket.
Mivel a FÁK tagállamainak egy része nem tartozik a Vámszövetségbe, ezért velük szemben továbbra is megmaradna az exportvám érvényes rendje, ez az egyik megvitatandó pont.
A nemzetközi terrorizmus és extrémizmus elleni közös fellépés programja
A tanácskozás napirendjén szerepel a nemzetközi terrorizmus és extrémizmus elleni közös fellépés programja, amelyet a 2003-ig terjedő időszakra dolgoztak ki. Az okmányban szereplő intézkedések arra irányulnak, hogy a FÁK-on belül egységesítsék a törvényeket, szorosabb együttműködést alakítsanak ki a közrendvédelmi szervek között.
A kormányfők megvizsgálják a FÁK antiterrorista központjának létrehozására vonatkozó okmánytervezetet. Ezzel kapcsolatban több nézeteltérést kell még rendezni. Azerbajdzsán például csak akkor vesz részt ebben, ha a központ csupán a tájékoztatási-elemzési és konzultatív tevékenységgel foglalkozna, Ukrajna pedig csak a saját jogalkalmazási térségén belül hajlandó erre.
Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgízia, Tádzsikisztán és Türkmenisztán nem ért egyet azzal, hogy a központ vezetőjét és helyetteseit csak az egyik ország adja. Ezen kívül még mindig nincs meghatározva, hogy a központot milyen forrásokból finanszíroznák. Korábban azt tervezték, hogy a FÁK Végrehajtó Bizottsága adja majd a pénzt a belgazdasági eszközök terhére.
Új elnök
A kormányfők tanácsa dönt az új elnök, Vlagyimir Jermosin fehérorosz miniszterelnök jelöltségéről, mivel júniusban lejárt az ukrán kormányfő megbízatása. A Tanács elnökét egy évre választják, az orosz abc sorrendjében.