Az amerikai elnökválasztás gyengítheti a fegyverlobbit
Visszaesőben van a fegyverellenőrzési jog az Egyesült Államokban, miközben szomorú adatok tanúskodnak a fegyveres erőszak áldozatainak óriási számáról, írja a New York Times. A helyzet orvoslására képtelen amerikai politikusok legalább annyit bevallhatnának férfiasan, hogy nem történt előrelépés a fegyverviselés ellenőrzésének javítása terén, fogalmazott az újság.
A lap szerint a 32 halottal járó virginiai egyetemi mészárlás sok egyéb kérdés mellett azt a problémát veti fel, miképpen juthat legálisan fegyverhez egy civilizált országban egy olyan zavarodott elme, mint az öldöklést végrehajtó dél-koreai diák. Kiderült ugyanis, hogy a legtöbb tévé által "eszement mániákusnak" minősített Cso Szjung Huj teljesen törvényesen vásárolta meg a két pisztolyt, amivel 32 ember életét kioltotta.
Évente 30 ezer embert lőnek le
A baj az, hogy a legtöbb politikus ezzel és a részvétnyilvánításokkal le is zárja az ügyet, írja a New York Times. Az ország politikusainak nagy része nem képes semmilyen érdemi javaslatot tenni a helyzet megoldására, pedig a virginiai vérfürdő áldozatai csak egy tört részét képezik annak a 30 ezer embernek, akit lőfegyverrel ölnek meg minden évben.
A lap azt állítja, hogy az amerikai fegyverlobbi olyan erős, hogy minden kezdeményezést letör Washingtonban, így a 2008-as elnökválasztási kampány nagy kérdése, hogy a jelölteknek lesz-e merszük mondani valamit a virginiai mészárlásról a mély együttérzésen túl.
A fegyverellenőrzési vita kiújulásával az amerikai sajtó ismét kettéoszlott. A fegyverviselési szabályok szigorítása mellett érvelők nekifeszülnek és talán még hangosabbak is azoknál, akik ragaszkodnak fegyvertartás jogához. Mint a The Washington Times írta, nem lehet minden osztályterem elé rendőrt állítani, ezért oktalanság lefegyverezni azokat, akik meg akarják magukat védeni.