Baloldali, keresztény és pipás
Az elképzelés az, hogy módosítsák az olasz választójogi törvényt, még mielőtt előre hozott választásokat írnának ki az országban Romano Prodi miniszterelnök balközép kormányának múlt heti összeomlása nyomán.
A feladatra kiszemelt 74 éves Franco Marini a CISL katolikus szakszervezet egykori vezetőjeként jelentős közvetítői tapasztalatra tett szert.
1933 áprilisában született a közép-olaszországi Abruzzók régió székhelye, L,Aquila közelében. A jogi egyetem elvégzése után végigjárta a CISL ranglétráját; 1985 és 1991 között Olaszország akkoriban második legerősebb szakszervezetének első embere volt.
1991-92-ben a munkaügyi tárcát vezette Giulio Andreotti hetedik, egyben utolsó kormányában.
1992-ben parlamenti képviselőnek választották a Kereszténydemokrata Párt (DC) színeiben. A DC-nek a korrupciós botránysorozat nyomán történt felbomlása után, 1994-ben új pártot alapított; a kis baloldali kereszténydemokrata Olasz Néppárt (PPI) néhány évre rá csatlakozott a Francesco Rutelli vezette balközép katolikus pártszövetséghez, a Margheritához. Utóbbi tavaly ősszel egyesült a Baloldali Demokratákkal (DS), ami a Demokratikus Párt (PD), a legerősebb olasz balközép formáció megszületését eredményezte. Ennek a pártnak az elnöke Walter Veltroni, Róma főpolgármestere.
1999-ben európai parlamenti képviselőnek választották.
A 2006. áprilisi választások óta az olasz politika második legjelentősebb hivatalát töltötte be: a szenátus elnöke volt.
Giorgio Napolitano államfőhöz hasonlóan ő is annak a híve, hogy vigyék végig az olasz választási rendszer reformját, mielőtt ismét az urnákhoz szólítják a szavazókat.
Nős, egy fiú apja. A pipája nélkül ritkán látható politikus előszeretettel túrázik az Appenninekben.