További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
A hivatalba lépő koalíció várható problémáinak jelentős részét a parlamenti aritmetikával hozza összefüggésbe. Idézi Szabados Krisztiánt, a Political Capital kutatóintézet vezető elemzőjét, aki szerint az új kormány nem lesz stabil, a parlamenti fegyelem viszont nagyon fontos lesz.
Költségvetési aggodalmak
A befektetők arra számítanak, hogy az új kormány nagyobb teret enged a szabad piacnak |
Medgyessy határozottan kitart amellett, hogy a társadalmi juttatásoknak és az állami szektorban foglalkoztatottak bérének emelésére, valamint az adók csökkentésére tett ígéretek teljesíthetők. "Ha arra gondolunk, hogy 2004-től az Európai Unió tagjai lehetünk, ezek a vállalások teljes mértékben keresztülvihetők. Soha nem mondtam, hogy jövő év január 1-jétől minden megvalósul" - idézi a szocialista miniszterelnök-jelölt kijelentését a lap.
Az új kormánynak szembe kell majd néznie a megroggyant egészségügyi rendszer reformjával is, s a tudósító szerint ez lehet az egyik olyan terület, ahol a kisebbik koalíciós partnernek más elképzelései lehetnek, mint a szocialistáknak.
Medgyessy jobb helyzetet örökölt, mint Horn
A legnagyobb nehézséget azonban a korrupció problémájának a kezelése jelenti majd - véli Wright. Idéz egy Budapesten dolgozó diplomatát, aki szerint sok kormánypárti képviselő alapos vizsgálatokat tart szükségesnek az Orbán-kormány alatti korrupciós ügyekben. Ez azonban valószínűleg csak még inkább megnehezíti majd az új kormány életét a parlamentben - jegyzi meg a tudósító.
Medgyessy mindezzel együtt is sokkal jobb helyzetet örökölt, mint Horn Gyula, az előző szocialista kormányfő 1994-ben. Minden bizonnyal az ő kormánya fogja bevezetni Magyarországot az EU-ba 2004-ben, s bár feltehetően kezdeményezni fogja a csatlakozási tárgyalásokon született bizonyos ideiglenes megállapodások felülvizsgálatát, más problémás ügyeket - köztük az audiovizuális fejezetet - valószínűleg le tud majd zárni - írja a Financial Times.