További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Egyoldalú tűzszünetet hirdetett ki és léptetett életbe Izrael vasárnapra virradóra a Gázai övezetben, a palesztin területet uraló Hamász szervezettel huszonkét napon át folytatott, több mint ezerkétszáz palesztin halálos áldozatot követelő háborúja után. A fegyvernyugvást Ehud Olmert izraeli miniszterelnök hirdette ki szombat este az izraeli biztonsági kabinet ülése után.
A Hamász folytatja a harcot
Az Izrael által kinyilvánított egyoldalú tűzszünet azt jelenti, hogy az egyiptomi tűzszüneti javaslatban foglaltak első lépésének megfelelően 10 napra felfüggesztik a harcokat a Gázai övezetben. Az azonnali hatállyal életbe lépő tűzszünet idejére az izraeli csapatok a Gázai övezetben maradnak, illetve az Izrael és Egyiptom közti határátkelőt sem nyitják meg. A határt akkor lehet majd újra használni, ha biztosított lesz, hogy a Hamász nem tud fegyvereket csempészni ezen a 14 kilométeres határszakaszon.
A radikális iszlamista Hamász válaszul közölte, hogy nem tartja elégségesnek a tűzszünetet és folytatja a harcot Izrael ellen. Ali Barakeh Hamász-tisztségviselő a szíriai fővárosban közölte: a Hamász fenntartja magának a jogot arra, hogy továbbra is "minden eszközzel" szembeszegüljön Izraellel, ha a zsidó állam a tűzszünet után nem vonja ki csapatait a Gázai övezetből, nem szünteti meg annak zárlatát és nem nyitja meg a határátkelőket. Favzi Barhúm Hamász-szóvivő Gázában leszögezte: egyetlen izraeli katona jelenlétét sem fogadják el az övezetben. Szintén elutasította a tűzszünetet egy kisebb radikális palesztin szervezet, az Iszlám Dzsihád.
Mahmúd Abbász palesztin elnök - a Hamász ellenlábasa - szóvivője útján közölte: Izraelnek a tűzszünetre vonatkozó egyoldalú döntését hivatalos békemegállapodásnak, a Gázai övezet elleni izraeli zárlat felszámolásának és az izraeli csapatok teljes kivonásának kell követnie.
Az izraeli hadsereg megsemmisítette a Hamász katonai infrastruktúráját; ez olyan mértékű károkat okozott a szervezetnek, amelyből sokáig nem tudnak majd talpra állni, mondta Ehud Olmert miniszterelnök.
A Hamász egyes vezetői bujkálnak, sokat közülük megöltek, megsemmisítettek továbbá rengeteg, fegyvercsempészetre alkalmas alagutat, valamint rakétakilövő-állásokat. Az izraeli csapatokat még nem vonják ki az övezetből, Olmert pedig nem zárta ki az offenzíva folytatásának lehetőségét, mondván: ha Izraelt "ellenségei" megtámadják, a zsidó állam felhatalmazva érzi magát arra, hogy válaszcsapást mérjen rájuk.
Szórványos lövöldözések
A tűzszünet bejelentése után, de még annak életbe lépése előtt nyolc palesztin rakétát lőttek ki az övezetből Izraelre, de egyik lövedék sem okozott személyi sérülést - közölte az izraeli hadsereg. A Hamász később közleményben tudatta, hogy fegyveresei hat Grad rakétát lőttek ki a zsidó államra.
A fegyvernyugvás életbe lépése után az izraeli hadsereg megerősítette, hogy leállította hadműveleteit. Vasárnapra virradó éjszaka tiszteletben tartották az Izrael által egyoldalúan kihirdetett tűzszünetet a szembenálló felek - közölte az izraeli hadsereg.
Egy katonai szóvivő vasárnap reggel elmondta, hogy a helyzet nyugodt: az övezetet uraló Hamász palesztin radikális szervezet nem lőtt ki több rakétát a zsidó államra a fegyvernyugvás életbe lépése óta Palesztin források megerősítették, hogy az izraeli haderő beszüntette légi és tüzérségi csapásait, és páncélosait sem vetette be. Egyes források mindazonáltal arról számoltak be, hogy az övezet déli részén fekvő Rafahnál rövid tűzpárbaj tört ki palesztin fegyveresek és izraeli katonák között. Az izraeli hadsereg nem erősítette meg az incidens hírét.
Lövéseket adtak le izraeli helikopterek vasárnap reggel a Gázai övezet északi részére - jelentette az izraeli közrádió. A rádió élőben közvetítette a géppuskasorozatokat, amelyek a tudósítás szerint Beit Lahíja körzetét érték. Arról nem szólt, hogy a palesztin lövésekre adott válasz történt-e. Egy izraeli katonai szóvivő nem tudta sem megerősíteni, sem megcáfolni a hírt.
Legalább 1200 palesztin halt meg
Az offenzíva huszonkét napja alatt legalább 1200 palesztin vesztette életét és több mint 5300 sebesült meg a sűrűn lakott övezetben vívott harcokban. A hadműveletekben tíz izraeli katona halt meg, a palesztin rakétacsapások három izraeli civil életét oltották ki.
Az amerikai külügyminiszter üdvözölte az Izrael részéről egyoldalúan kihirdetett gázai övezeti tűzszünetet. "Elvárjuk, hogy a felek azonnal vessenek véget az erőszakos cselekményeknek. A cél továbbra is egy tartós, teljes mértékben tiszteletben tartott tűzszünet elérése, amely lehetővé teszi a térség stabilizálását" - állt Condoleezza Rice közleményében.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár megkönnyebbülésének adott hangot a tel-avivi bejelentés után, és sürgette a zsidó államot, hogy mielőbb vonja ki katonáit a Gázai övezetből. Hangsúlyozta, hogy a Hamász palesztin szervezetnek is részt kell venni az erőszak beszüntetésében az Izrael elleni rakétatámadások leállításával.
A brit külügyminiszter is örömmel fogadta Izrael döntését a tűzszünetről, és felszólította a Hamászt a rakétatámadások beszüntetésére. David Miliband közleményében felhívta a feleket, hogy azonnal engedjék be a segélyszervezeteket a Gázai övezetbe és garantálják a segélymunkások biztonságát. Angela Merkel német kancellár is örvendetesnek tartotta az egyoldalú tűzszünet kihirdetését, és hangsúlyozta, hogy hasonló lépést vár a Hamásztól is.
A választásról szól
Izrael terrorszervezetnek tekinti a Gázai övezetet uraló iszlamista szervezetet, és addig nem hajlandó tárgyalni vele, míg a Hamász el nem ismeri Izrael létjogosultságát, le nem fegyverezi milicistáit, és el nem fogadja a korábban aláírt békemegállapodásokat. Ha Izrael most mégis tárgyalópartnernek tekintené a Hamászt, az növelné a szervezet népszerűségét, ezzel párhuzamosan csökkentené a kormányzó Kadimáét.
Ennek jelenleg Izraelben óriási a jelentősége, mivel február 10-én parlamenti választásokat tartanak, a népszerűségi listát a néhány napja készített felmérések szerint továbbra is a jobboldali Likud vezeti. Sok azonban a bizonytalan, elemzők szerint ők a háború kimenetelének függvényében ikszelnek majd a választásokon. A kormány mostani döntése tehát érdemben befolyásolja a választások eredményét.
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök közben számos vezetőt Kairóba hívott vasárnapra, hogy a gázai háborúról tárgyaljanak. Egyiptomnak kulcsszerepe lehet a tűzszünet biztosításában, mert a Gázai övezettel közös, 14 kilométeres határvonala alatt húzódik a legtöbb alagút, amelyeken keresztül a csempészáruk legnagyobb része érkezett a Gázai övezetbe. A feladatban várhatóan több ország is részt vesz, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország már jelezték, hogy valamilyen módon közreműködnek a fegyvercsempészet megakadályozásában, Mubarak ugyanakkor nem akar külföldi békefenntartókat egyiptomi földön.