Gén-térképezés: kié a teljesebb verzió?
További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
A nyilvánosságra hozatalt komoly vita előzte meg. Egyes tudósok és társaságok a közlés, tehát a szabad hozzáférés mellett voltak, míg mások azt akarták elérni, hogy az eredményeket szabadalmaztatni lehessen. Március elején Bill Clinton és Tony Blair is felszólította a tudósokat, hogy tegyék hozzáférhetővé az adatokat. Az eddig is jó példaként emlegetett HGP most az emberi génállomány nagy részét nyilvánosságra hozza, a teljes verziót pedig 2003-ra ígéri.
A kettős spirál alakú DNS molekula két dezoxiribózláncból áll. A két láncot bázisnak nevezett kémiai komponensek párjainak sorozata tartja össze. Négy ilyen bázis van: adenin, timin, citozin, guanin. Az adenin a timinnel, a citozin a guaninnal kapcsolódhat. Az emberi génállományban 3 milliárd ilyen bázispár van. A HGP ebből most több mint kétmilliárdot közöl.
Biotech cégek a tőzsdén |
A márciusi Clinton-Blair nyilatkozat után, ami a géntérkép nyilvánosságra-hozatalára szólította fel a tudósokat a biotechnológiával foglalkozó cégek részvényeinek árfolyama zuhanni kezdett a new yorki tőzsdén. Ezek a cégek tudniillik a szabadalmaztatott kutatási eredményekből akartak profitot nyerni. Abban bíztak, hogy a felfedezések forradalmasítják majd az orvostudományt, így komoly ipart lehet alapozni a levédett adatokra. Az esés más részvények árát is lenyomta, a Nasdaq 4 százalékot, 200 pontot esett, a Dow Jones 1,26 százalékkal lett alacsonyabb. A Human Genome Sciences, az Incyte Pharmaceuticals, az AriadPharmaceuticals egyaránt vesztett értékéből, de ennek ellenére a biotech részvények még így is 37 százalékkal az éveleji ár felett maradtak. |
A HGP eddigi kutatásai 250 millió dollárba kerültek, és a kiadók 99,9 százalékos pontosságot ígérnek, mivel az elemzéseket ötször is elvégezték. A 2003-as teljes verzió biztosítása állítólag legalább nyolcszoros lesz.
A Celera is nyárra ígéri saját változatát. Januárban azt közölték, hogy 2,58 milliárd párt már dekódoltak, míg a HGP szerdán 2,18-at jelentett. A Celera teljes verziót akar kiadni, és azt állítja, hogy a HGP csak olyan kapcsolatban nem lévő fragmentumok adatait tudja majd megjelentetni, amiknek a kromoszómán elfoglalt helye nem ismert pontosan.