További Külföld cikkek
- Beperlik az írók a Metát, mert szerintük műveiket felhasználták a cég MI-modelljének fejlesztéséhez
- Rendkívül értékes a magyar útlevél
- Letartóztatása után küldött váratlan üzenetet a venezuelai ellenzék vezetője
- Szijjártó Péter: A sok rossz hír mellett azért néha jön egy-egy jó is
- Elítélte a bíróság Donald Trumpot
Titkos gépek a fedélzeten
Az gépek összeütközése a hong kongi lapok cimlapján fotó: EPA |
A vasárnapi baleset óta a 24 fős személyzet nem tudott kapcsolatba lépni az amerikai hatóságokkal, a kínaiak nem mutatkoztak túl lelkes segítségnyújtóknak. Amerikai tisztek arra figyelmeztették a kínaiakat, hogy amerikai engedély nélkül nem mehetnek a repülőgép fedélzetére, nem vizsgálhatják azt át. Az amerikaiaknak van mitől félniük, a CNN szerint titkos hadászati felszerelés található a gép fedélzetén.
A kínaiak állítólag behatoltak a kémrepülőgépbe. A hírt a CNN hírtelevízió jelentette pekingi forrásokra hivatkozva. A Fehér Ház Washingtonban a hírrel kapcsolatban csupán annyit közölt, hogy nincsenek ilyen értesülései.
Három amerikai diplomata utazott a szigetre
Három amerikai diplomata hétfőn a szigetre utazott a helyi hatóságokkal tárgyalni a repülőgép és személyzetének sorsáról, ám elképzelhető, hogy a kínai hatóságok nem lesznek a párbeszéd hívei. A kínai állami tévé szűkszavú jelentése szerint a személyzet helyzetét "megfelelő módon" rendezték. A külügyminisztérium tiltakozást juttatott el amerikai partnerének, és elképzelhető, hogy kártérítést is követelhetnek. Pekingi illetékesek minden esetre közölték az amerikai nagykövettel, hogy az amerikai diplomaták kedden felkereshetik a gép személyzetét. Scott McClellan fehér házi szóvivő ugyancsak úgy tájékoztatott, hogy az amerikai konzulátus diplomatái kedden meglátogathatják a felderítő gép személyzetét.
Bush reménykedik a mielőbbi megoldásban
George Bush az amerikai kémrepülőgép személyzetének haladéktalan szabadon bocsátását követelte Pekingtől. Az elnök a repülőgép visszaadását is követelte nyilatkozatában.
Amerikai katonai illetékesek azt az álláspontot hangoztatták, hogy a gép fedélzete - amelyen a legfejlettebb elektronikus adatkifürkésző technológiát megtestesítő berendezések vannak - "az Egyesült Államok felségterületének" minősül, és a kínaiaknak nincs joguk ahhoz, hogy amerikai hozzájárulás nélkül a fedélzetére lépjenek.
Az Egyesült Államok három hadihajót tart a Dél-kínai-tenger térségében, a helyzet figyelemmel kísérése érdekében - közölték amerikai védelmi források.
Sürgetik a gyors megoldást
Japán arra szólította fel a szemben álló feleket, hogy minél hamarabb rendezzék az ügyet, mondván, a két nagyhatalom jó kapcsolata Ázsia stabilitásának kulcsa. Amerikai szakértők is a gyors rendezést sürgették, hiszen az ügy megoldása a két ország hosszú lejáratú kapcsolatát döntően befolyásolja.