Valamit kavarnak az oroszok Grúziában

2008.08.14. 13:50
Délelőtt még arról érkeztek hírek, hogy az oroszok visszaadják Gorit és Potit, két grúz várost, ahova az elmúlt napokban vonultak be. A tűzszünet egyik feltétele is ez volt. Délutánra azonban még több orosz van ezekben a városokban, mint reggel, állítják a grúzok.

Csütörtök délelőtt még úgy tűnt, hogy a tűzszüneti feltételeknek megfelelően az oroszok valóban kivonulnak Grúziából és csak a vitatott régiókban, Dél-Oszétiában és Abháziában maradnak katonáik. Ehhez képest délután a grúz rendőrök nem tudták átvenni az irányítást Goriban, és más településeken is ott vannak még az orosz katonák.

Gori csak néhány kilométerre van a szakadár Dél-Oszétiától, és fontos közlekedési csomópont is, a grúz hadsereg innen indította támadásait a múlt héten. Az oroszok szétbombázták az ötvenezres várost, a civilek nagy része elmenekült a hétvégén. Mivel Gori (ami eddig arról volt hírhedt, hogy itt született Sztálin) Grúziához tartozik, ezért a tűzszüneti megállapodás szerint az oroszoknak el kéne hagyniuk a várost.

Dél körül öt robbanást lehetett hallani Gori környékén, de nem érkezett hír fegyveres összecsapásról. A városba érkező grúz rendfenntartó erők egy ideig farkasszemet néztek egy Gori határánál lévő orosz ellenőrzőposzt legénységével. Majdnem lövöldözés lett abból, hogy a grúzokat nem akarták beengedni, végül orosz tankok siettek a helyszínre, és a grúzok visszavonultak.

A város átadását ugyan az oroszok már bejelentették, de úgy tűnik, hogy egyelőre nem teljesítik. A grúzok szerint az történhetett, hogy az oroszokkal szövetségben lévő dél-oszét fegyveresek nem hajlandók elhagyni a várost, és ez késlelteti Gori átadását. A grúzok azt is állítják, hogy ezek a dél-oszét fegyveresek Oszétia és Gori között grúz falvakat fosztogattak és civileket öltek meg.

A grúz kormány szerint az oroszok Potiból, az olajkereskedelem miatt fontos kikötővárosból sem vonultak ki, sőt újabb katonák érkeztek oda. Orosz katonák vannak még az Abházia közelében lévő Szenakiban, és az AP tudósítói szerint a nyugati Zugdidiban is.

Közben a nagyhatalmak már a békeszerződést készítik elő. Nicolas Sarkozy francia elnök a tűzszünet megkötésénél is közvetített, és továbbra is igyekszik fontos szerepet vállalni. Vele tárgyal csütörtökön Párizsban Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, aki hamarosan Tbiliszibe utazik.