A kormányzó konzervatívok győztek Görögországban
Jeórjiosz Papandreu, az ellenzéki Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) vezetője hétfőre virradóra elismerte vereségét a görögországi előre hozott parlamenti választásokon, miután a hivatalos részeredmények a konzervatívok győzelmét jelezték előre.
A nép választott, és a döntését tiszteletben tartjuk. A PASZOK keményen küzdött, de vesztett - jelentette ki Papandreu. A kormányzó konzervatív Új Demokrácia párt vezetője, Kosztasz Karamanlisz miniszterelnök győzelmét kihirdetve a reformok folytatását ígérte.
A vasárnapi előre hozott választásokon a szavazatok 53,48 százalékának feldolgozása után az Új Demokrácia pártnak 43,55 százaléknyi, a PASZOK-nak 38,49 százaléknyi szavazata van, a szélsőjobboldali LA.O.S-ra (Ortodox népi riadó) pedig 3,44 százalék voksolt.
Görögországban vasárnap előrehozott választást tartottak. A 2004-ben hatalomra került Kosztasz Karamanlisz miniszterelnök akkor írta ki az előrehozott választásokat, amikor népszerűsége tetőfokán állt, és biztosnak ígérkezett pártja, a konzervatív Új Demokrácia (ND) győzelme a Jeórjiosz Papandreu vezette Pánhellén Szocialista Mozgalommal (PASZOK) szemben. Minimálisra - egy-két százalékra - apadt azonban az ND előnye a PASZOK-kal szemben, miután a kormányt rengeteg bírálat érte amiatt, ahogy az augusztus végén a Peloponnészosz-félszigeten és Évia szigetén összesen 280 ezer hektárnyi területet felperzselő, 66 emberéletet követelő erdőtüzek ügyét kezelte.
Karamanlisz a kampányban azzal büszkélkedett, hogy sikerült lefaragnia az államháztartási hiányt úgy, hogy közben 200 ezer munkahelyet teremtett, mi több, idén a görög gazdaság az euroövezet átlagát meghaladóan, 4,4 százalékkal nőtt. Tény ugyanakkor az is, hogy a görögök mintegy 20 százaléka él a szegénységi küszöb alatt, s az euroövezeten belül Portugália mellett Görögországban a legalacsonyabb az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) összege.
A PASZOK egy szorosra font szociális védőhálóval kiegészülő piacpárti politikával kampányolt, adócsökkentést, nyugdíjemelést ígérve, és kilátásba helyezte, hogy a GDP öt százalékát fogja oktatásra költeni, ha kormányra kerül.