Megvan a Gripen-kenőpénz forrása

2009.01.30. 11:04
Dél-afrikai bizonyítékok szerint a Saab leányvállalata, a Sanip intézte a Gripen piszkos ügyleteit. A cég tagad.

A Gripen korrupciós ügyeiben nyomozó svéd főügyész bejelentette, úgy véli, megtalálta a kenőpénz forrását, írja a Népszabadság. Christer van der Kwast a Saab-konszern leányvállalatára, a Sanipra vonatkozó terhelő dokumentumokat kapott a dél-afrikai legfelsőbb bíróságtól.

A pretoriai kormány 1999-ben vásárolt gyanús körülmények között huszonnyolc Jas Gripen gépet. Kwast szerint a kenőpénz több százmillió svéd korona lehetett. (1 korona jelenleg 27,3 forintot ér.)

A Saab bejelentette, hogy nem tud semmit a tranzakcióról, mivel a Sanipot gyakorlatilag a British Aerospace irányítja.

Az évek óta tartó, Magyarországra is kiterjedő nyomozásnak eddig egyetlen gyenge pontja volt, nem ismerték a gyanús pénzek származási helyét. Kérdésünkre a svéd főügyész azt mondta, a Sanip kizárólag Dél-Afrikában működött, a magyar vonatkozású vizsgálatot nem kommeltálta.

A botrány 2007 júniusában robbant ki, amikor egy svéd tévécsatorna a cseh Gripen-beszerzésekről készített riportot. A műsor szerint a vadászgépeket gyártó BAE Systems és a Saab állítólag 3 milliárd koronát fizetett cseh hivatalnokok megnyerésére.

Egy osztrák gróf, Alfons Mensdorff-Pouilly is közreműködött az ügyben. Felmerült, hogy ebből a pénzből korábban magyar döntéshozókat is megpróbálhatott meggyőzni arról, hogy Magyarország a Gripeneket válassza. Mensdorff-Pouilly gróf visszautasította a svéd csatorna állításait. Őt tavaly októberben a brit hatóságok korrupció gyanújával őrizetbe vették, de később óvadék ellenében elengedték.

2007 novemberében a tekintélyes New York Times a CIA-ra hivatkozva azt írta, magyarországi pártok dollármilliókat kaptak a szerződések elnyeréséért.

A magyar kormány 2001 szeptemberében döntött a svéd Gripen-gépek beszerzéséről, majd a 2002-ben hivatalba lépett új kormány 2003-ban módosította a szerződést. A megállapodás értelmében Magyarország bő 210 milliárd forintért lízingel Svédországtól 14 vadászgépet, amelyek tíz év után magyar tulajdonba kerülnek.