Mégsem vonultak ki reggelre az oroszok Grúziából
Megint nem tartotta be vállalásait Oroszország a grúziai konfliktusban. Csütörtökön még péntek reggelre ígérték csapataik kivonását a grúz területekről, de az ENSZ Biztonsági Tanácsának esti ülésén Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet már péntek esti kivonulásról beszélt. Dmitrij Medvegyev orosz elnök eredetileg négy nappal ezelőttre, hétfőre ígérte a kivonulást.
Ugyanakkor a helyszíni jelentések még az esti kivonulásra is kevés esélyt adnak, tekintve, hogy az orosz csapatok - bár vannak Grúziából Dél-Oszétiába tartó csapatmozgások - Gori környékén beásták magukat. És Vlagyimir Boldirev, az orosz szárazföldi haderő parancsnoka szerint leghamarabb tíz nap múlva érhet véget a kivonulás.
Csurkin, a BT üléséről távozóban maga is megerősítette, hogy katonai parancsnokaik szerint még tíz napig is eltarthat a kivonulás, írja a CNN.
Az ENSZ BT ülésén egyébként patthelyzet alakult ki, miután Oroszország nem hajlandó elfogadni a grúz-orosz tűzszüneti megállapodást kidolgozó Franciaország BT-előterjesztését, mivel az Grúzia területi integritását sérthetetlennek nevezi. Csurkin szerint ez nincs összhangban az oszétok és az abházok függetlenségi törekvéseivel.
Oroszország ezért saját határozattervezetet készített, ezt viszont az amerikaiak és nyugati szövetségeseik vetették el.
Grúzia és Oroszország augusztus 8-án keveredett háborúba. Grúzia augusztus 7-én indított támadást Dél-Oszétia ellen, amire válaszul az oroszok bevonultak az országba. Ezután Grúzia hadat üzent Moszkvának, az orosz csapatok pedig, bár hivatalosan csak a dél-oszétiai békefenntartók megsegítésére indultak, grúz városokat is megszálltak, illetve bombáztak.