Ez Putyin háborúja

2008.08.21. 07:33
Két héttel a grúz–orosz háború kitörése után ideje néhány kérdést tisztázni. Volt-e népirtás, ki kezdte a harcokat, és a legfontosabb, kinek állt egyáltalán érdekében a háború? A színfalak mögött orosz hatalmi játszmára bukkanhatunk, a harcok valójában Putyin hatalmának átmentéséről szóltak. Viszlát Medvegyev elnök, éljen Putyin miniszterelnök.

Ki kezdte? Nézőpont kérdése. Augusztus 7-én a grúz csapatok indítottak összehangolt hadműveletet Dél-Oszétia ellen. A grúz hadoszlopok a déloszét fővárost, Chinvalit ostromolták meg, de a hadművelet igazi célja a Dél-Oszétiát Oroszországgal összekötő alagút megszerzése lett volna, ám ez kudarcot vallott. Részben azért, mert az orosz hadsereg ugrásra készen állt a határ túloldalán, és pár órával a grúz hadműveletek után meg is kezdte bevonulását Grúziába. Azaz, Oroszország legalábbis készen állt a háborúra – inváziós csapataik pár héttel a háború előtt nagyszabású hadgyakorlatot tartottak a térségben, ami után vissza se vonultak vlagyikavkazi kaszárnyáikba, hanem felvonultak a grúz határra. A grúzok emellett azt állítják, hogy augusztus 7-i hadműveletük csak válasz volt a déloszétok folyamatos, egyre gyakoribb provokációira, melyek során grúz rendőröket és a grúz fennhatóság alá tartozó déloszét területek amúgy oszét származású vezetőit támadták. Ráadásul a grúzok szerint támadásuk előtt már százával érkeztek Oroszországból a jól felfegyverzett "önkéntesek" Dél-Oszétiába.

Dél-Oszétia

Az oszét–grúz konfliktus a Szovjetunió szétesése kapcsán robbant ki. Dél-Oszétia még a szovjet időkben önállóvá nyilvánította magát, ezt azonban se Moszkva, se a grúzok nem ismerték el. Az oszétok viszont Grúzia Szovjetunióból való kiválását nem ismerték el 1990-ben. A grúz függetlenedés után szinte azonnal harcok törtek ki Dél-Oszétiában és a szintén Moszkvához húzó Abháziában – a konfliktusokat végül 1993-ban zárták le tűzszüneti megállapodásokkal, akkor alakult ki a mostani status quo is, miszerint a két szakadár államban grúz, orosz és helyi erők működnek békefenntartóként. A nyugalom 2004-ig, Miheil Szaakasvili hatalomra kerüléséig tartott. Az grúz elnök ugyanis országa területi egységének helyreállításával kampányolt, ami nyilvánvalóan felidegesítette a szakadár államocskák vezetőit. Mégis, 2007-ig viszonlyag békésen éltek egymás mellett grúzok és oszétok a kevert lakosságú Dél-Oszétiában. Bővebben>>

Hány halottja van a harcoknak? Szintén tisztázatlan. Az oroszok szerint Dél-Oszétiában ezernél is több civil esett áldozatául a harcoknak, az orosz katonai veszteségek legfeljebb százas nagyságrendűek. A grúzok nem összesítették veszteségeiket, több száz katonájuk eshetett el az összecsapásokban, és az orosz légitámadásoknak polgári áldozataik is lehetnek. Az oroszok állításait független források nem erősítették meg. Ráadásul a dél-oszétiai áldozatok esetén az sem egyértelmű, hogy oszétokról vagy grúzokról beszélhetünk-e. Dél-Oszétia ugyanis nem homogén lakosságú terület, leginkább úgy képzelhetjük el, mint a háború előtti Boszniát; ott szerbek, horvátok és muzulmánok, Dél-Oszétiában grúzok és oszétok éltek nagyfokú keveredésben. A szakadár államocska területének legalább harmada a háború előtt grúz ellenőrzés alá tartozott – a grúz fennhatóságú területen oszét vezetésű, nagyfokú autonómiát élvező közigazgatás működött.

Volt-e népirtás? Oroszország egyik kedvenc indoka a beavatkozásra a grúzok állítólagos etnikai tisztogatása volt. Eszerint a grúz hadsereg válogatás nélkül tekintette célpontnak a déloszétokat, célja pedig a területek megtisztítása volt. Bontsuk részleteire az állítást. A grúz hadsereg valóban frontális támadást intézett Dél-Oszétia, illetve annak fővárosa, Chinvali ellen, így nyilván a civilek is tűzvonalba kerültek. Részben azért is, mert Eduard Kokojti déloszét elnök azonnali mozgósítást rendelt el, így a férfilakosságról megállapíthatatlan volt, hogy harcoló vagy civil. Ugyanakkor a grúzok a támadás előtt, majd a Chinvali végső ostroma előtt is tűzszünetet hirdettek, hogy a civil lakosság elhagyhassa a fővárost – igaz, ez értelmezhető a civil lakosság elüldözéseként is. Ugyanakkor az oroszok civil áldozatokra vonatkozó állításait független források nem erősítették meg. Ellenben az oroszok dél-oszétiai bevonulása után a Human Rights Watch nemzetközi emberjogi szervezet megfigyelői a dél-oszétiai grúz falvak felégetéséről, a grúz lakosság elüldözéséről adtak hírt. Tehát az etnikai tisztogatás ténylegesen megtörténhetett, de az áldozatai nem az oszétok, hanem valószínüleg a grúzok voltak.

Dél-Oszétia térképe. A fehérrel jelölt terület déloszét, a csíkos 2007. óta grúz fennhatóság alá tartozik. A szürke csíkos területen hozta létre Grúzia az oszét tartományt, amit Grúziához lojális oszét vezetők irányítanak.

Az oszétok elleni etnikai tisztogatás vádját gyengíti, hogy oszétok Dél-Oszétián kívül is élnek Grúziában, és nem érkezett hír ellenük irányuló erőszakról. Ahogy az is, hogy 1993 (a Dél-Oszétia kvázi függetlenségével záruló első háború lezárása) és 2007 között a két népcsoport még Dél-Oszétián belül is viszonylagos békében és nyugalomban élt egymás mellett.

Valóban oroszokat gyilkoltak Grúziában? Oroszország másik kedvenc érve az volt, hogy valójában állampolgárai érdekében avatkozik harcba, mivel a grúz hadsereg orosz állampolgárokat gyilkolt. Ez vitathatatlan, hiszen Vlagyimir Putyin hatalomba kerülése után azonnal orosz állampolgárságot kezdett osztani a két grúziai szakadár államocska, Dél-Oszétia és Abházia lakóinak. Az oroszok ezzel az indoklással egyébként – stabilizáló és békefenntartó misszióhoz méltatlan módon – a konfliktus lehatárolása helyett azonnal kiterjesztették a dél-oszétiai válságot Abháziára is, ahol indokolatlan támadást indítottak a grúz erők ellen.

Kinek állt ez érdekében? Örök kedvenc kérdésünk megválaszolását kezdjük azzal, hogy kinek nem. Bár a háborút ténylegesen Grúzia kezdte, neki biztosan nem állt érdekében a háború. Miheil Szaakasvili elnök a legvadabb álmaiban sem gondolhatta komolyan, hogy 37 ezer fős hadserege, amerikai kiképzés ide, modern fegyverek oda, komolyan szembeszállhat az orosz hadsereggel. A grúz vezetés ráadásul évek óta azon dolgozott, hogy a konfliktusban erősen érintett oroszok helyét nemzetközi alakulatok vegyék át a békefenntartásban. Tavaly óta pedig szinte hetente panaszolták el nemzetközi fórumokon, hogy Oroszország készül valamire – ezt többek között az is jelezte, hogy májusban, hivatalos eskütétele után Dmitrij Medvegyev egyik első elnöki intézkedéseként orosz csapaterősítéseket küldött Abháziába, a hivatalos indoklás szerint egy vasútvonal építésére. Abháziában ráadásul folyamatosak voltak a kisebb összeütközések – a grúz belügyminisztérium kémrepülőket küldött az szakadár állam fölé, ezeket rendre orosz vadászgépek lőtték le, megsértve a grúz légteret.

Tény, hogy hatalomra kerülése (2004) óta Szaakasvili Grúzia területi egységének visszaállításáért kampányolt, de a mostani háború inkább kikényszerítettnek tűnik, Grúzia megelőző csapást próbált mérni, sikertelenül.

Nem állt érdekében a háború Grúzia legfőbb szövetségesének, az Egyesült Államoknak sem. Az amerikaiak alighanem akkor sem szívesen keveredtek volna nyílt fegyveres konfliktusba Oroszországgal, ha csapatai éppen nincsenek lekötve két másik háborúban. A harcok most ráadásul fontos olajszállítási útvonalakat fenyegetnek, Grúzia bukásával elzárulna az út a közép-ázsiai olaj előtt.

Nézze meg képeinket!

De Oroszországnak sem állt igazán érdekében a háború. Ugyan az Egyesült Államok csak szóban reagált keményen, az Európai Unió pedig olyan lagymatag volt, amilyen egy energiafegyverrel sakkban tartott ország csak lehet, azért egy időre nyilvánvalóan megfagy a levegő az oroszok körül. Mire föl háborúztak akkor? A válasz: Vlagyimir Putyin. Az elnökből miniszterelnökké visszalépett Putyin 1999-ben a második csecsen háborúval alapozta meg hatalmát, most pedig a grúz háborúval biztosíthatja, hogy visszalépése ellenére is ő maradjon a főnök Oroszországban. Ezt bizonyítja, hogy míg Medvegyev nagyjából ceremoniális szerepben mutatkozott, Putyin, kínai látogatását rövidre zárva a fronton parádézhatott. Alaposan kihasználta azt is, hogy míg államfőként Medvegyevnek időről időre el kellett lágyulnia – csapatkivonásokat kellett ígérnie, meg civilizáltnak kellett látszania –, addig ő kedvére keménykedhetett. Ráadásul a háborúval kialakított feszült nemzetközi légkörben Medvegyev alighanem jóidőre lemondhat liberalizációs reformtörekvéseiről, azaz Oroszország továbbra is a putyini, autokrata úton maradhat.

Putyin kezét sejteti a dologban az is, hogy a harcok végül Dél-Oszétiában robbantak ki. Julija Latinyina, az Ekho Moszkvi az orosz rezsimmel meglehetősen kritikus újságírójának jellemzése szerint Dél-Oszétia valójában a KGB-s tábornokok és az oszét maffia közös vállalkozása. Az Economist szerint Dél-Oszétiát tulajdonképpen a KGB-utód FSZB, Putyin nevelőegyesülete irányítja. Azaz, ha valakinek lehetősége volt a magas rangú szovjet tisztviselőből déloszét elnökké lett Eduard Kokojti megfékezésére, az a titkosszolgálatot a mai napig ténylegesen felügyelete alatt tartó Putyin volt. De az ő személyes érdekeit a válság megfékezése nem szolgálta volna.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Meghamisította egy kisfiú levelét a szerb elnök

Meghamisította egy kisfiú levelét a szerb elnök

Politikai okai voltak Alekszandar Vucsicsnak.

április 14., 14:53

  • Külföld
Intenzív osztályra került Jair Bolsonaro volt brazil elnök egy sürgősségi műtét után

Intenzív osztályra került Jair Bolsonaro volt brazil elnök egy sürgősségi műtét után

Tizenkét órás operáción van túl a politikus.

április 14., 19:22

  • Külföld
Diplomáciai konfliktusokhoz és társadalmi feszültségekhez vezet az egyre súlyosabb a vízhiány Iránban

Diplomáciai konfliktusokhoz és társadalmi feszültségekhez vezet az egyre súlyosabb a vízhiány Iránban

A szűkös vízkészlet mellett óriási gond a vízpazarlás is.

április 14., 17:23

  • Külföld
Leállították a Pfizer májkárosodást okozó kísérleti súlycsökkentő gyógyszerének gyártását

Leállították a Pfizer májkárosodást okozó kísérleti súlycsökkentő gyógyszerének gyártását

Ugyanakkor az érintett beteg gyorsan felépült, miután abbahagyta a tabletta szedését.

április 14., 17:25

  • Külföld
Feladta magát a rendőrségen a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját felgyújtó férfi

Feladta magát a rendőrségen a pennsylvaniai kormányzó rezidenciáját felgyújtó férfi

Kalapáccsal tervezte megölni Josh Shapirót.

április 14., 17:35

  • Külföld
Lefegyverezné a Hamászt Emmanuel Macron

Lefegyverezné a Hamászt Emmanuel Macron

A francia államfő hosszabb tűzszünetet is szeretne.

április 14., 18:56

  • Külföld
Associated Press: Rómában folytatódhatnak az iráni atomprogramról szóló tárgyalások

Associated Press: Rómában folytatódhatnak az iráni atomprogramról szóló tárgyalások

Az Iránt sújtó szankciók enyhítése is szóba kerülhet.

április 14., 17:32

  • Külföld
Megölt egy 14 éves lányt egy oroszlán Nairobi külvárosában

Megölt egy 14 éves lányt egy oroszlán Nairobi külvárosában

A vadőrök csapdát állítottak az állatnak, de még nem sikerült elkapniuk.

tegnap, 21:26

  • Külföld
Műholdfelvételeken látható, ahogy Észak-Korea a valaha volt legnagyobb hadihajóját építi

Műholdfelvételeken látható, ahogy Észak-Korea a valaha volt legnagyobb hadihajóját építi

Kétszer akkora lesz, mint az eddigi hadihajójuk közül bármelyik.

április 14., 15:20

  • Külföld
Szijjártó Péter: Újabb elvakult háború- és Ukrajna-párti kezdeményezéseket jelentett be Brüsszel

Szijjártó Péter: Újabb elvakult háború- és Ukrajna-párti kezdeményezéseket jelentett be Brüsszel

Idén 40 milliárd euróra akarják emelni az Ukrajnának nyújtandó fegyvertámogatásokat.

április 14., 16:37

  • Címlapon
Indiana Jones tévedett: itt lehet a világ legdrágább kincse, az elveszett frigyláda

Indiana Jones tévedett: itt lehet a világ legdrágább kincse, az elveszett frigyláda

A titkosítás alól feloldott irat több rajzot is tartalmazott.

tegnap, 19:49

  • Külföld
Putyin megtalálta Európa Achilles-sarkát, a tenger alatt jöhet a küzdelem

Putyin megtalálta Európa Achilles-sarkát, a tenger alatt jöhet a küzdelem

Gyanús viselkedés után kutatnak.

április 14., 12:12

  • Külföld
Megkezdődött a leváltott dél-koreai elnök büntetőpere, aki decemberben hadiállapotot hirdetett pár órára

Megkezdődött a leváltott dél-koreai elnök büntetőpere, aki decemberben hadiállapotot hirdetett pár órára

A volt elnök elmondása szerint nem akarta megbénítani az országot.

április 14., 12:28

  • Címlapon
A Csepel SC futballcsapatának erőnléti edzője tűnt el a szombati hajóbalesetben

A Csepel SC futballcsapatának erőnléti edzője tűnt el a szombati hajóbalesetben

A hétvégi mérkőzésüket egy perc közös csenddel és imával kezdik.

tegnap, 19:35

  • Címlapon
Felborult egy hajó a Dunán, az ittas járművezetőt őrizetbe vették

Felborult egy hajó a Dunán, az ittas járművezetőt őrizetbe vették

Az utasok közül hárman kiúsztak a partra.

tegnap, 14:27

  • Külföld
Elutasították a fellebbezést, őrizetben marad az isztambuli polgármester

Elutasították a fellebbezést, őrizetben marad az isztambuli polgármester

Ekrem Imamoglut terrorizmussal és korrupcióval gyanúsítják.

április 14., 19:55

  • Címlapon
A Liverpool sikerével újabb lépést tett az arany felé, és kiejtette a 2016-os bajnokot

A Liverpool sikerével újabb lépést tett az arany felé, és kiejtette a 2016-os bajnokot

Szoboszlai Dominik két lövéssel és számos jó beadással jelentkezett.

tegnap, 19:24

  • Külföld
Távozott a külügyminisztériumból az USAID-leépítésért felelős Peter Marocco

Távozott a külügyminisztériumból az USAID-leépítésért felelős Peter Marocco

Trump volt embere rekordidő alatt tizedelte meg az amerikai segélyprogramokat.

április 14., 10:10

  • Külföld
Volodimir Zelenszkij: Az ukrajnai konfliktus világháborúvá fajulhat

Volodimir Zelenszkij: Az ukrajnai konfliktus világháborúvá fajulhat

Az ukrán elnök meghívta Donald Trumpot Ukrajnába.

április 14., 06:39

  • Külföld
Jelentős gazdasági hasznot remél Kazahsztán Jennifer Lopez koncertjétől

Jelentős gazdasági hasznot remél Kazahsztán Jennifer Lopez koncertjétől

Kevés nemzetközi sztár látogat el az országba, így ez kiugró lehetőség Kazahsztánnak.

április 14., 10:36

  • Külföld
Daniel Noboa nyerte az ecuadori elnökválasztást

Daniel Noboa nyerte az ecuadori elnökválasztást

Riválisa, Guillermo Lasso újraszámlálást követel.

április 14., 07:11

  • Külföld
A szlovén UNESCO-bizottság ellenzi a szélerőműpark építését

A szlovén UNESCO-bizottság ellenzi a szélerőműpark építését

A tervezett szélerőműpark természetvédelmi területen működne.

április 14., 07:59

  • Külföld
Tévedésből deportáltak El Salvador rettegett börtönébe egy férfit az Egyesült Államokból

Tévedésből deportáltak El Salvador rettegett börtönébe egy férfit az Egyesült Államokból

Még 2019-ben kapott jogi védelmet a kitoloncolás ellen.

április 14., 06:16

  • Külföld
Fontos nyomra bukkanhattak a Skóciában eltűnt ikerpárral kapcsolatban

Fontos nyomra bukkanhattak a Skóciában eltűnt ikerpárral kapcsolatban

Egy kint élő magyart nyugtalanított az ügy, ezért magánnyomozásba kezdett.

április 14., 06:49

  • Külföld
Lezuhant egy kisrepülő az Egyesült Államokban, feltehetően minden utas meghalt

Lezuhant egy kisrepülő az Egyesült Államokban, feltehetően minden utas meghalt

Az áldozatok számát hivatalosan egyelőre nem erősítették meg a hatóságok.

április 14., 05:41

  • Külföld
Több ember meghalt egy lengyelországi tűzben

Több ember meghalt egy lengyelországi tűzben

12 személyt sikerült kimenekíteni.

április 14., 10:35