További Külföld cikkek
- A Financial Times szerint Európa veszélyben van, Oroszország már most hibrid háborút folytat
- Donald Trump miatt változtatta meg a dán király a címerét
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miatt
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
Szabálytalanságok
Az érintett körzetekből ötben szabálytalanságokat tártak fel a vizsgálatok, tizenegy körzetben pedig nagyon kis szavazatkülönbséggel győzedelmeskedett a jelölt. Bár a viták tovább folytatódnak, a bizottság 56 körzetben nyilvánított győztest. A már említett 16 körzeten kívül másik tizenhárom körzet eredményével kapcsolatban is felmerültek kételyek -jelentette a CNN.
Vezet az elnöki párt
Az eddigi eredmények szerint az Eduard Sevardnadze grúz elnök vezette Új Grúziáért tömörülés szerezte meg a legtöbb szavazatot. Második helyen áll a legnagyobb ellenzéki tömörülés, a Mihail Szaakasvili volt igazságügy-miniszter vezette jobboldali radikális Nemzeti Mozgalom. Szintén túllépte a 7 százalékos parlamenti küszöböt a baloldali Grúz Munkáspárt, a Nino Burdzsanadze parlamenti elnök vezette Grúz Demokrata Párt és Aszlan Abasidze adzsar vezető Megújulás Pártja.
Csalás?
A választások előtt készült közvélemény-kutatások azt valószínűsítették, az Új Grúziáért tömörülés csak a harmadik helyen végez. Az ellenzékiek a választások után megvádolták a kormányt, hogy elcsalta a választásokat. A tüntetők Tbiliszi utcáira vonultak és Sevardnadze lemondását, valamint új választás kiírását követelték. Ám az elnök eddig elutasította ezt, mondván ehhez csak a választási bizottságnak van joga. "A tüntetések addig folytatódnak, amíg a kormány nem teljesíti követeléseinket" - mondta Mikhail Szaakasvili ellenzéki vezető.
Lövöldözés
Az elmúlt héten több békés tüntetés volt a grúz fővárosban. Pénteken azonban civil ruhás fegyveresek támadtak a stadionban összegyűlt tüntetőkre Zugdidiben. Szemtanúk szerint a támadók csak a levegőbe lőttek, és kézigránátjaikat sem használták, ugyanakkor a tüntetők közül többen megsérültek. A grúz televízió riportere szerint a stadionban tartózkodó rendőrök csak nézték az eseményeket, de nem avatkoztak közbe. Egyelőre nem tudni, hogy a fegyveresek milyen szervezethez vagy csoporthoz köthetők.