Végleg búcsút inthet Grúzia a szakadároknak német lapok szerint

2008.08.13. 11:03
Grúzia végleg elveszítette szakadár tartományait, írják a német lapok. Az elemzések szerint Moszkva célja, hogy egy oroszbarát kormányt segítsen a hatalomba, ennek érdekében pedig addig igyekszik destabilizálni a grúziai helyzetet, amíg a jelenlegi államfő távozni nem kényszerül. És ha a világ ilyen lanyhán tiltakozik, akkor a Grúzia után Moldova, Ukrajna, a balti államok kerülhetnek sorra.

A grúz elnök mindent elveszített az Oroszországgal vívott ötnapos háborúban abból, amit előbb vagy utóbb el akart nyerni, vélekedett a jobboldali Die Welt. A német újság szerint Dél-Oszétia végleg elérhetetlenné vált Tbiliszi számára, s Abháziáról is lemondhat.

A Die Welt szerint erre utal, hogy az orosz csapatok biztonsági folyosót létesítettek a szakadár terület és Grúzia között, minden utat ők ellenőriznek, illetve bevonultak a Dél-Oszétiával és Abháziával szomszédos grúz területekre is. Márpedig amíg a Tbiliszitől 60 kilométerre fekvő Gori orosz kézen van, az oroszok ellenőrzik az S1 jelű, kelet-nyugati irányú grúziai fő közlekedési utat, elvágva a keleti országrészt, de egyúttal a szintén megszállt nyugat-grúziai Potit is a fővárostól. Ráadásul senki sem tudja, az orosz erők mikor és milyen feltételekkel távoznak a grúz területekről.

A Handelsblatt szerint egészen addig folytatódik a destabilizálási folyamat, amíg meg nem dől Szaakasvili elnök hatalma. A gazdasági-pénzügyi lap szerint a cél az, hogy oroszbarát kormány alakuljon Tbilisziben, és a NATO-val kapcsolatos összes grúz terv a szemétkosárba kerüljön. Már csak azért is, mert az újság biztosra veszi, egy grúz-orosz fegyveres konfliktus után elképzelhetetlen, hogy az atlanti szervezet tagjai közé fogadja a kaukázusi országot. Azaz Moszkva elérte egyik célját.

A liberális Süddeutsche Zeitung Európa, különösen a héten a konfliktusövezettől nem messze Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel tárgyalóasztalhoz ülő Angela Merkel német kancellár felelősségére figyelmeztetett. Noha a lap szerint George Bush amerikai elnök többnapi hallgatás után végre kemény szavakkal illette az orosz inváziót, Moszkva aligha érzi úgy, hogy elszámolással tartozna az iraki háborús politikusnak, akinek ráadásul alig néhány hónapja maradt a hivatali idejéből. Épp ezért Lényeges, hogy Merkel meghúzza a "vörös vonalat", világossá tegye az orosz elnök számára, mire számíthat Oroszország a Nyugat részéről.

Oroszországnak vissza kell vonnia csapatait a szakadár területekre, ezen kívül semmi esetre sincs joga a demokratikusan megválasztott grúz elnök lemondását követelni, írta vezércikkében a Financial Times Deutschland. A lap szerint ha a világ lanyha tiltakozás után hagyja, hogy folytatódjon az agresszió Grúziában, azzal csak bátorítja Vlagyimir Putyin orosz kormányfőt, s Moldova, Ukrajna, a balti államok jöhetnek a sorban.

Noha a katonai megoldás utóbbiak esetében nem valószínű, Moszkva jókora nyomás alá helyezheti ezeket az országokat, kikényszerítendő, hogy engedelmeskedjenek. Az Észtország és Oroszország között kialakult tavalyi feszültség (az észt internetes oldalak elleni támadások) ízelítőt adtak az orosz módszerekből.