Az oroszok mintha kivonulnának Dél-Oszétiából

2008.08.19. 20:11
Az 58. orosz hadsereg tizenkét katonai járműve újságírók jelenlétében kapott látványosan parancsot a hazaindulásra. A Pentagon nem hiszi, hogy Moszkva valóban kivonulna a térségből. A NATO szerint bár nem szabad megszakítani a kapcsolatot Moszkvával, nem lehet úgy tenni, mintha semmi nem történt volna.

Orosz páncélozott harci járművek egy csoportja megkezdte a kivonulást a grúziai Gori városból, jelentették kedden több nyugati hírügynökség helyszíni tudósítói. Egy orosz alezredes a televízió kamerái előtt azt a parancsot adta az 58. orosz hadsereg elvonulást megkezdő hét páncélozott harci járművének, három harckocsijának és két katonai teherautójának, hogy Dél-Oszétia központi városa, Chinvali felé vegyék az irányt, majd folytassák útjukat észak felé, egészen az oroszországi Vlagyikavkazig.

Ez az első hadoszlop, amelyet kivonnak a térségből, mondta az orosz külügyminisztérium képviselője, aki a helyszínre kísérte az újságírókat. Egyelőre nem ismeretes, hogy ezzel egy időben más hadoszlopok is megkezdték-e a kivonulást Grúzia területéről. A közelben mindenesetre katonákat lehetett látni, amint éppen árkot ásnak egy tüzérségi üteg körül. Mellettük izmos, félmeztelen ejtőernyősök napoztak civil díványokon és heverőkön, és szemmel láthatólag nem tudtak semmiféle kivonulásról, írta egy brit tudósító. Egy grúz belügyi tisztségviselő szerint az oroszok Gori és Chinvali között mozgatják tankjaikat, ami nem jelent kivonulást.

Augusztus 22-ig befejeződik az orosz csapatok kivonása Grúziából, biztosította kedden francia kollégáját telefonon Dmitrij Medvegyev orosz elnök. Csütörtökön és pénteken elhagyja az orosz haderő Grúziát, kivéve 500 katonát, aki a múlt héten aláírt tűzszünet biztonsági rendelkezéseinek végrehajtását biztosítja majd - mondta Medvegyev Nicolas Sarkozynek a francia elnöki hivatal közleménye szerint. A két államfő telefonbeszélgetése során egyetértett abban, hogy az érintett felek által elfogadott hatpontos béketervnek teljes mértékben, mielőbb érvényt kell szerezni.

Orosz akciók szárazon és vízen

Potiban, Grúzia egyik legfontosabb kikötőjében kimondottan élénk volt az orosz erők tevékenysége. Kedd reggel lezárták a hozzáférést a város hadi- és kereskedelmi kikötőjéhez, és látótávolságon kívülre vontatták a Dioszkuria rakétás naszádot, a grúz haditengerészet egyik legmodernebb hajóját. Pár perccel később erős robbanás hallatszott. A grúz televíziós csatornák két égő naszádot is mutattak. A képeket mobiltelefonnal vették fel. A közszolgálati tévé szerint a két felrobbantott hajó a haditengerészeté, illetve a határőrségé volt. Korábban az oroszok már elsüllyesztettek három hadihajót, és megsemmisítették a parti őrség központi parancsnokságát.

A nap folyamán később az amerikai hírügynökség fotósa azt látta, hogy orosz teherautók és páncélozott csapatszállítók távoznak a kikötőből mintegy húsz, bekötött szemű, megbilincselt férfival. A kikötő szóvivője azt mondta, hogy ezek grúz katonák. Az oroszok elvittek magukkal négy Humvee típusú nagy terepjárót, amely arra várt, hogy behajózzák az Egyesült Államok felé. Ez olyan felszerelés volt, amit a korábbi grúz-amerikai hadgyakorlatokon használtak.

A francia hírügynökség tudósítója viszont azt látta, hogy az oroszok öt ilyen járművet visznek magukkal. A helyi lakosok azt mondták a tudósítónak, hogy a terepjárókon az USMC (US Marine Corps - azaz amerikai tengerészgyalogság) jelzést látták, és azért voltak Potiban, hogy részt vegyenek egy amerikai-grúz hadgyakorlaton, amit az orosz intervenció miatt lefújtak. A szemtanúk szerint az elfogott húsz katona ezeket a járműveket őrizte.

Az orosz hadvezetés azt közölte, hogy addig maradnak Potiban, amíg meg nem alakul a helyi adminisztráció.

A Gorihoz közel fekvő Igoetiben az orosz katonák lebontották a sebtében felállított útellenőrző pontjukat, de nem távoztak. A kihalt úton, kétszáz méterre arrább grúz rendőrök állították fel a saját ellenőrző pontjukat. Jelszavakat kiabáló, zászlókkal és feliratokkal felszerelkezett grúz diákok megpróbálták megközelíteni az orosz katonákat, de a grúz rendőrök visszafordították őket.

A NATO aggódik

Egyelőre nincs jele annak, hogy az oroszok jelentős csapatkivonást hajtottak volna végre Grúziából, közölte az amerikai védelmi minisztérium kedden. "Nem látunk sok változást az ottani erőknél" - mondta Bryan Whitman, a Pentagon szóvivője. Egy másik, névtelenséget kérő amerikai tisztviselő is közölte: úgy tűnik, hogy az orosz erők nem hajtanak végre lényegi kivonást Grúziából.

A NATO kedden rendkívüli tanácskozást tartott Brüsszelben a dél-oszétiai válság miatt. Az értekezleten részt vevő miniszterek megállapodtak egy NATO-Grúzia bizottság létrehozásáról, és külön aggodalmukat fejezték ki amiatt, ahogyan Oroszország kezelte a válságot. Göncz Kinga magyar külügyminiszter szerint a tagországok véleményei között "voltak árnyalatnyi eltérések", hogy a NATO milyen lépéseket tegyen Moszkvával szemben, de sikerült közös álláspontot kialakítani.

A NATO külügyminisztereinek találkozóját Washington kezdeményezésére hívták össze Brüsszelben. A katonai tömb 26 tagországának képviselői egyetértettek abban, hogy támogatni kell minden nemzetközi szervezetet, amelyek a kaukázusi válság megoldásáért dolgozik, így azt a szintén keddi döntést is üdvözlik, miszerint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) további 100 fővel növeli Grúziában állomásozó békefenntartó kontingensét.

"A NATO világossá tette, továbbra is támogatja Grúzia területi szuverenitását" - mondta a magyar külügyi tárca irányítója. A NATO rendkívüli tanácskozásán elhangzott: az orosz katonai akció túlzó, aránytalan volt, és a szervezet továbbra is szoros kapcsolatokat akar Grúziával - ennek érdekében pedig létrehozzák a NATO-Grúzia Bizottságot is.

A keddi brüsszeli külügyminiszteri találkozón a részvevők egyetértettek abban is, hogy a történtek ellenére nem szabad megszakítani a kapcsolatot Oroszországgal, "de nem is lehet úgy tenni, mintha semmi sem történt volna" - mondta el Göncz Kinga, hozzátéve, hogy a NATO egyelőre figyeli azt, hogy Oroszország mit tesz a következő napokban, betartja-e a vállalt kötelezettségeit, mert ettől függ a szervezet és Moszkva jövőbeni kapcsolata.

Bár a Moszkva és Tbiliszi között létrejött tűzszüneti megállapodás értelmében az orosz csapatoknak el kellene hagyniuk Grúziát, az elmúlt napokban ennek nem sok jele volt. A nemzetközi megfigyelők létszámának növelése pedig azért is szükséges, hogy a NATO-nak minél több, független információja legyen a kaukázusi országban történő eseményekről, a Moszkvából és Tbilisziből érkező hírek ugyanis gyakran ellentmondásosak.

A grúz kormány örömmel üdvözölte kedden a NATO állásfoglalását a kaukázusi válsággal kapcsolatban. Pozitív jel, hogy a NATO-tagállamok külügyminiszterei kinyilvánították: a katonai szövetség Ukrajnát és Grúziát továbbra is tagjelöltnek tekinti, mondta Giorgi Baramidze, integrációs ügyekért felelős államminiszter. Baramidze dicséretesnek tartotta azt is, hogy a külügyminiszterek közös közleményükben megerősítették Grúzia területi egységét és szuverenitását.

Kedden az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) grúziai megfigyelő missziójának száz fővel történő kibővítéséről döntött. A megállapodás az ötvenhat tagú szervezet bécsi székhelyű állandó tanácsának másfél napos, rendkívüli ülésén született, amelyet az EBESZ elnökségét ellátó Finnország kezdeményezésére hívtak össze. A határozat értelmében húsz fegyvertelen katonai megfigyelőt azonnal a Dél-Oszétiával szomszédos területekre irányítanak a tűzszüneti egyezmény végrehajtásának ellenőrzésére. Az EBESZ 1992-ben létesített grúziai missziója jelenleg hozzávetőleg 200 fős, a megfigyelők egy része - nyolc fegyvertelen katonai megfigyelő - a déloszét főváros, Chinvali körzetében látja el feladatát.

Dél-Oszétia az orosz föderációba tartana?

Az orosz vezetők hamarosan döntenek Dél-Oszétia bekebelezéséről, az Oroszországi Föderációhoz csatolásáról, állította kedden egy orosz parlamenti képviselő. Vaszilij Lihacsov, az orosz törvényhozás felsőházának, a Szövetségi Tanácsnak a tagja a Ria-Novosztyi hírügynökség által idézett nyilatkozatában kijelentette: az orosz vezetők közel állnak ahhoz, hogy meghozzák ezt az "elvi és alapvető döntést".

A képviselő fogalmazása szerint az említett döntés történelmi, valamint a régió biztonsága szempontjából és "természetesen nemzetközi jogi szempontból is" igazolható. "Abházia független állam akar lenni, Dél-Oszétia pedig be kíván lépni az Oroszországi Föderációba" - hangsúlyozta Lihacsov, aki egyben a felsőház külügyi bizottságának alelnöke.

Abházia és Dél-Oszétia a nemzetközi jog alapján Grúzia részét képezi, de az 1990-es években kivonta magát a grúz központi kormány ellenőrzése alól. A grúz hadsereg augusztus elején támadást indított a Dél-Oszétia feletti ellenőrzés visszaszerzése érdekében, de a két szakadár térségben békefenntartókat állomásoztató Oroszország heves ellentámadása miatt kénytelen volt meghátrálni.

Moszkva lemondta haditengerészeti gyakorlatát a NATO-val

Oroszország lemondta a Balti-tengeren a NATO-val közösen tervezett haditengerészeti gyakorlatot, és nem fogad egy látogatóba érkező amerikai hadihajót a Távol-Keleten - jelentette be kedden az orosz haditengerészet szóvivője. Az orosz haditengerészet "nem fog részt venni a Nyílt Szellem fedőnevű hadgyakorlaton 2008-ban a Balti-tengeren", és ilyen értelmű üzenetet küldött diplomáciai csatornákon a litván félnek, a gyakorlat házigazdájának - nyilatkozott Igor Digalo a sajtószolgálata szerint. A gyakorlatra a NATO-orosz partnerség keretében került volna sor.

Oroszország jelezte az Egyesült Államoknak: "jelenleg nem látszik lehetségesnek" az USS Ford rakétás fregatt fogadása Petropavlovszk-Kamcsatszkban, ahogy azt szeptember 5-9. közé kitűzték. A szóvivő nem adott bővebb magyarázatot ezekre a döntésekre.

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia Moszkva grúziai beavatkozása miatt nem vett részt egy, a múlt héten eredetileg Oroszországgal és Franciaországgal együtt tervezett csendes-óceáni hadgyakorlaton. Diplomáciai források szerint Oroszországot korábban már tájékoztatták arról is, hogy nem célszerű egységeinek részvétele a Földközi-tengeren augusztusban-szeptemberben tartandó, Aktív Erőfeszítés fedőnevű hadgyakorlaton.