Az Irakban szolgáló 2000 grúz katonát azonnal kivonják, és harcba küldik őket az oroszok ellen. A grúz kormány azzal fenyegeti az oroszokat, hogy ezek az egységek nagyon erősek. (MTI)
Mostanra az oroszok is megerősítették, a grúzok elhagyták Chinvalit, Dél-Oszétia "fővárosát". A város az oroszoké. (CNN)
A Fehér Ház figyelmeztette Oroszországot, hogy állítsa le Grúzia elleni támadásait, különben jelentős és tartós károkat szenvednek az Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatai. (MTI)
Hogy elkerülje a nemzetközi felháborodást, az oszét háborúban a jugoszláviai mintát követi Moszkva, azaz nem érdekeire, hanem a népirtás megelőzésére hivatkozva csapott össze Grúziával. A kaukázusi ország pedig szinte egyáltalán nem számíthat az iraki és az afgán misszióba belebonyolódott Amerika segítségére, ahogy az ENSZ BT-ére sem, hiszen a testület eddig sem volt képes orvosolni a hónapok óta háborúval fenyegető helyzetet. Oroszország viszont külpolitikai téren is nyerhet a háborún: politológusok szerint a nyári olimpiai játékok kezdőnapján végrehajtott katonai agresszió Moszkvát arra ösztönzi, hogy közeledjen Kínához katonai-stratégiai téren.
Orosz erők hadműveletet indítottak Abháziában a Kodori-szoros elfoglalására - közölte vasárnap a grúz belügyminisztérium. Abház szeparatisták már szombaton offenzívába kezdtek, hogy kiszorítsák a grúz egységeket a stratégiai fontosságú szorosból, Abházia egyetlen grúz ellenőrzés alatt álló részéből. Az orosz légierő aznap kétszer is légi támadást indított a szoros ellen. Abházia Dél-Oszétia mellett a másik olyan régiója Grúziának, amely a 90-es évek elején kinyilvánította elszakadását. (MTI)
Az Ökumenikus Segélyszervezet beszámolójából kiderül, hogy eddig 34 ezer ember menekült el a déloszét területről. A polgári lakosság tömegével lépi át a határt. A családok egy-két táskányi holmit visznek magukkal. Vannak, akik rokonaiknál szállnak meg, de az emberek többségét volt úttörőtáborokban, szanatóriumokban és iskolákban helyezik el. (MTI)
Vasárnap ismét összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy megvitassa Dél-Oszétia miatt kialakult orosz-grúz konfliktust - jelentette be a világszervezet sajtószolgálata. A testület háromszor folytatott eredménytelen tanácskozást a dél-oszétiai helyzetről a szakadár grúz terület ellen indított grúz támadások kezdete óta. Az újabb ülés közép-európai idő szerint délután öt órakor kezdődik. (MTI)
A Grúziával való tárgyalások megkezdésének elengedhetetlen feltétele, hogy Tbiliszi írjon alá az erőszak mellőzéséről kötelező érvényű dokumentumot, s hogy csapatait vonja vissza az 1992-es megállapodásban rögzített vonalak mögé - mondta Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes vasárnap Moszkvában. Karaszin emlékeztetett arra, hogy mind Moszkva, mind a nemzetközi közösség évek óta próbálja erre rábírni Grúziát, Tbilisziben azonban elzárkóznak ettől. (MTI)
Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár vasárnap úgy nyilatkozott: "aránytalanul nagy erőt" alkalmaznak az oroszok Grúziában, és nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy nem tartják tiszteletben Grúzia területi integritását.
Két, grúziai felségvizekhez küldött orosz hadihajó vasárnap visszatért Oroszországba és Novorosszijszk kikötőjében horgonyoz. Hírügynökségek korábban haditengerészeti forrásokra hivatkozva arról számoltak be, hogy a Moszkva rakétacirkáló, az orosz Fekete-tengeri Flotta zászlóshajója és a Szmetlivíj kísérőhajó a grúz határvizeken tartózkodik. (MTI)
Grúzia fegyvernyugvásra utasította csapatait, és kész tárgyalni az oroszokkal a déloszét háború befejezéséről, állította a BBC hivatalos grúz forrásokra hivatkozva. Korábban Grúzia már elrendelte csapati kivonását a szakadár Dél-Oszétiából, miután az oroszok kiszorították csapatait a tartomány fővárosából. A grúz erők visszavonulása óta egyre kevésbé intenzívek a harcok.
Az abháziai béke megóvásáról, az erőszak Abháziába való átcsapásának elkerüléséről kezdtek tárgyalásokat vasárnap este Oroszország és Grúzia képviselői az abháziai Csuburdzsindzsi faluban - jelentette az Interfax hírügynökség.
Orosz részről Szergej Csaban, a Kollektív Békefenntartó Erők parancsnoka, grúz részről Zemo Gorozija, a Szamegrelo-Zemo Szvanetija régió kormányzója vezeti a küldöttséget.
Közvetlenül tárgyalt egymással vasárnap telefonon az orosz és a grúz külügyminiszter, a párbeszéd Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter közvetítő tevékenységének eredményeként jött létre - közölte a berlini külügyminisztérium.
Szergej Lavrov és Jekatyerina Tkeselasvili délután kétszer is beszélt egymással a tárca tájékoztatása szerint.
Ez lényeges fejlemény, hiszen ezzel "vége a politikai szótlanságnak" - mutatott rá a minisztérium szóvivője. Hozzátette, Berlin reméli, hogy mindkét fél igyekszik kihasználni a most megindult párbeszédet, és próbálja megoldani a válságot.
Az orosz védelmi minisztérium kategorikusan cáfolta és "a soron következő információs provokációnak" minősítette Tbiliszi állítását, hogy orosz gépek bombázták volna a grúz főváros repülőterét nem sokkal Bernard Kouchner közvetítési szándékkal Tbiliszibe tartó francia külügyminiszter érkezése előtt.
Ellentmondó grúziai közlések szerint késő délután bomba csapódott be a nemrég épült új tbiliszi repülőtér leszállópályája mellet, de a belügyminisztérium szóvivője azt mondta, a támadás valószínűleg egy közeli katonai repülőtér ellen irányult.
A grúz tömegtájékoztatás azt is állítja, hogy az orosz légierő a nap folyamán támadta a Zugdidi járásban lévő Anaklija falut, ahol a grúz határőrség stábja van, de a bombák célt tévesztettek és a határőrök közül senki nem sérült meg.
Nicolas Sarkozy a hét elején Moszkvába érkezik, hogy megvitassa Dmitrij Medvegyev orosz államfővel a dél-oszétiai eseményeket - jelentette be vasárnap este az orosz elnöki hivatal.
A látogatásról a két államfő vasárnapi, a konfliktus kezdete óta második telefonbeszélgetésük során állapodtak meg. "A két államfő telefonon megállapodott abban, hogy a helyzet elemzését Moszkvában folytatják, ahová Sarkozy a hét elején érkezik meg" - szól a közlemény.
Franciaország jelenleg az EU soros elnöke, így a francia államfő az Eupai Unió nevében egyeztet majd az orosz elnökkel.
Orosz hadihajók elsüllyesztettek egy grúz rakétahordozó őrhajót - közölte a moszkvai védelmi minisztérium.
"Grúz rakétanaszádok vasárnap kétszer is támadást kíséreltek meg orosz hadihajók ellen. Az orosz haditengerészet hajói választüzet nyitottak, amelynek következtében az egyik támadó naszád elsüllyedt" - mondta a minisztérium szóvivője.
Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete szerint az orosz katonai akció végső célja az Amerikának elkötelezett Szaakasvili grúz elnök eltávolítása. Az orosz nagykövet az Egyesült Államok iraki, afganisztáni és szerbiai ténykedéseinek felemlegetésével vágott vissza a Biztonsági Tanács ülésén.
Moszkva nem törekszik Mihail Szaakasvili grúz államfő megdöntésére, ezt nem tekinti feltételnek a béke helyreállításához, és ha Tbiliszi aláírja az erőszak mellőzéséről szóló dokumentumot, a béke helyreáll - jelentette ki vasárnap este Moszkvában Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Lavrov kijelentette: ő mindössze annyit mondott Condoleezza Rice amerikai külügyminiszternek telefonon folytatott megbeszélésük során, hogy "Oroszország nem tekintheti partnernek azt az embert, aki parancsot adott háborús bűnök elkövetésére, amelyek következtében több ezer orosz állampolgár vesztette életét". Lavrov azzal vádolta Rice-t, hogy "nem korrekt módon interpretálta a hallottakat.
A francia hírügynökség helyszíni tudósítója szerint legalább tízezren vettek részt a város központjában tartott megmozduláson.
A tüntetők grúz nemzeti zászlókat lobogtattak, verseket szavaltak, hagyományos grúz dalokat és a nemzeti himnuszt énekelték.
A Köztársaság téren felállított óriásképernyőn angolul a következő szöveg volt olvasható: "Mindaz, amire szükségünk van, a szabadság. Oroszország megöli az embereket. Csecsenek, grúzok, oszétok. Ki állítja ezt meg? Vörös Hadsereg, eredj haza!"
Megérkezett Tbiliszibe vasárnap este Bernard Kouchner francia külügyminiszter, hogy Mihail Szaakasvili grúz államfővel tárgyaljon a dél-oszétiai konfliktus rendezéséről.
Kouchner az első magas rangú külföldi politikus, aki a grúziai szakadár területen három napja kezdődött harcok óta a grúz fővárosba látogatott.
Kouchner hétfőn Moszkvába utazik, hogy az orosz vezetőkkel tárgyaljon.
A francia külügyminisztérium tájékoztatása szerint Kouchner látogatása során felajánlja Franciaország és az EU humanitárius segítségét; egy francia repülőgép már hétfőn készen áll, hogy elinduljon Tbiliszibe.
Az orosz külügyminisztérium vasárnap este figyelmeztetett, hogy az Ukrajna által az orosz fekete-tengeri flottával kapcsolatban kilátásba helyezett intézkedések nem felelnének meg az orosz-ukrán megállapodásoknak és barátságtalan lépések lennének Oroszországgal szemben.
Az ukrán külügyminisztérium vasárnap közleményben tudatta: Ukrajna fenntartja a jogot, hogy kitiltsa területéről azokat a hadihajókat és más hajókat, amelyek részt vehetnek a Grúziával folyó harcokban, amíg a konfliktus meg nem oldódik. A tárca a lépést azzal indokolta, hogy az orosz hajóknak a grúz partokhoz történt vezérlése belekeverheti a konfliktusba Ukrajnát is, amelynek területén, Szimferopolban található az orosz fekete-tengeri flotta támaszpontja.
"Az orosz hadihajóknak az abház partokhoz őrjárat céljából történt vezérlése kapcsán kiadott ukrán külügyi nyilatkozat hangneme és tartalma értetlenséget vált ki" - áll az orosz külügyminisztérium közleményében.