Két, grúziai felségvizekhez küldött orosz hadihajó vasárnap visszatért Oroszországba és Novorosszijszk kikötőjében horgonyoz. Hírügynökségek korábban haditengerészeti forrásokra hivatkozva arról számoltak be, hogy a Moszkva rakétacirkáló, az orosz Fekete-tengeri Flotta zászlóshajója és a Szmetlivíj kísérőhajó a grúz határvizeken tartózkodik. (MTI)
Az összecsapások helyszínére utazott Vlagyimir Putyin orosz minszterelnök. A kormányfő egy menekülttábort is meglátogatott. (CNN)
Európai uniós, amerikai és NATO-tisztviselőkből álló delegáció utazik még szombaton Grúziába, hogy elősegítse tűzszünet kötését Dél-Oszétiában - jelentette be késő délután a brit védelmi miniszter. (MTI)
Közös nyilatkozatban ítélték el szombaton az orosz fegyveres erők fellépését "a szuverén és független grúz állam ellen" Lengyelország, Litvánia, Lettország és Észtország államfői. "Nyílt intervenció történt idegen területen" - mondta Lech Kaczynski lengyel elnök rendkívüli varsói sajtóértekezletén. Ezt a nemzetközi joggal összeegyeztethetetlen "agressziós cselekedetnek" minősítette. A négy államfő felszólította a NATO-t és az Európai Uniót, hogy szálljanak szembe "az imperialista és revizionista politika terjedésével Európa keleti részében". (MTI)
Grúzia partjainak közelében mozgósították az oroszok Fekete-tengeri flottáját. (CNN)
Grúz források úgy nyilatkoztak, hatvanan vesztették életüket, amikor az orosz gépek a katonai létesítmények mellett lakóházakat is bombáztak Goriban. Az áldozatok többsége civil. (BBC)
Oroszország NATO-nagykövete szerint hazája nem áll háborúban Grúziával. Addig azonban nem lesz tűzszünet, ameddig a grúz csapatok vissza nem térnek a dél-oszétiai offenzíva előtti állásaikba. Dmitrij Rogozin szombaton Brüsszelben kijelentette, hogy "Oroszország nem áll háborúban, csupán őrzi a békét, és segít békefenntartóinak és a polgári lakosságnak". Mihail Szaakasvili grúz elnök "el sem tudja képzelni, hogy milyen az, háborúban állni Oroszországgal" - tette hozzá. (MTI)
Az Európai Unió tagállamainak magas rangú külügyi tisztségviselői rendkívüli tanácskozásra ülnek össze hétfőn, hogy megvitassák a Dél-Oszétiában kialakult helyzetet - jelentette be szombaton a brit védelmi miniszter, Des Browne. Úgy fogalmazott, az EU állam- és kormányfői, valamint külügyminiszterei máris "intenzív eszmecseréket" folytatnak annak érdekében, hogy létrejöjjön a tűzszünet Dél-Oszétiában. A nemzetközi szervezetek keretén belül Nagy-Britannia kész humanitárius segítséget nyújtani a menekülteknek és a harcok károsultjainak - tette hozzá Browne. (MTI)
A grúz hadsereg által az "oszét nép ellen elkövetett egyfajta népirtás elemeinek" kivizsgálását sürgette Vlagyimir Putyin a Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel tartott találkozóján, amelyet a Vesztyi-24 televízió élőben közvetített.
"Természetesen adok ilyen utasítást" - válaszolta az elnök, biztosítva arról, hogy a felelősöket bíróság elé állítják.
Putyin vasárnapra virradóra tért vissza Moszkvába, és azért találkozott Medvegyev elnökkel, hogy beszámoljon neki a Vlagyikavkázban, a Dél-Oszétiával szomszédos Észak-Oszétia orosz terület fővárosában tett látogatásáról. (MTI)
Megöltek két újságírót Dél-Oszétia szakadár grúz területen, a grúz-orosz harcok színterén. A két férfi - Grigol Csihladze és Alekszandr Klimcsuk - a grúz hadsereggel együtt jutott be a szakadár területre. Csihladze az orosz Newsweek számára tudósított a konfliktusról, Klimcsuk pedig az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség fotóriportere volt - közölte a News Georgia grúz hírügynökség, amely szerint mindketten grúz állampolgárok voltak. (MTI)
Elemzésünkből kiderül, milyen szerepe van az azeri olajnak a konfliktusban.
Az izraeli külügyminisztérium a Grúziának szánt izraeli fegyverek eladásának befagyasztását javasolta, mert tart az orosz reakciótól, ha esetleg folytatódna a fegyverexport - írta vasárnap a Háárec. A lap felelős beosztású személyeket idézve azt írta: a külügyi tárca attól tart, hogy ha Izrael folytatná a fegyvereladásokat Tbiliszinek, Moszkva légvédelmi fegyvereket adna el Iránnak és Szíriának. (MTI)
Orosz hadihajók érkeztek vasárnap Grúzia partjaihoz azzal a paranccsal, hogy akadályozzák meg fegyverszállítmányok bejutását a Fekete-tengeren a kaukázusi államba. Az Interfax hírügynökség híre orosz haditengerészeti forrásokra hivatkozik. Oroszország korábban azzal vádolta meg a Nyugatot és az egykori szovjet köztársaságot, Ukrajnát, hogy fegyvert szállított Grúziának.
Grúzia közvetítésre kérte fel az Egyesült Államokat az Oroszországgal kirobbant, a szakadár Dél-Oszétiával kapcsolatos konfliktusban - közölte vasárnap az AFP hírügynökséggel Kaka Lomaia, a grúz nemzetbiztonsági tanács titkára. (MTI)
A grúz kormány egy vasárnapi közleményében arról számolt be, hogy Oroszország további egységeket, mintegy tízezer katonát vezényelt Grúziába. Hatezer orosz katona érkezett az éjszaka a konfliktus övezetébe a szomszédos Észak-Oszétiából. A konvojban 90 harckocsi, 150 páncélozott szállítójármű, valamint 250 tüzérségi eszköz volt. Korábban négyezer katona szállt partra orosz hadihajókról Abháziában, a másik szeparatista orosz-barát területen - tartalmazta a közlemény. (MTI)
Vlagyimir Ivanov, a Dél-Oszétiában állomásozó orosz békefenntartók parancsnokának tanácsadója Chinvaliból telefonon az Interfax hírügynökségnek kijelentette: Grúzia nem vonta ki erőit Dél-Oszétiából. A békefenntartók állásaikból a grúz erők, a tüzérség és a fegyverek jelenlétét tapasztalják -írja az MTI. A grúzok pár órája azt jelentették be, hogy kivonták csapataikat a területről. Az oroszok nyilatkozatának hátterében az is állhat, hogy indokolják, miért vezényelnek egyre több katonát a térségbe.
Ukrajna fenntartja magának a jogot, hogy megtiltsa a visszatérést az ukrajnai bázisukról a grúz partokhoz vezényelt orosz hadihajók számára - közölte vasárnap az ukrán külügyminisztérium. Az orosz fekete-tengeri flotta bázisa az Ukrajnától bérelt szevasztopoli kikötőben van. (MTI)