Elhárította az Európai Uniónak a Grúziával kötendő, Dél-Oszétiára vonatkozó tűzszüneti javaslatait Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes hétfőn a CNN amerikai hírtelevízióban. A politikus a műsorban úgy vélekedett, hogy Tbiliszinek közvetlenül kellene tárgyalnia a konfliktusban érintett régiókkal. Szerinte a Grúzia elleni orosz támadás válasz volt a nyugati irányzatú grúz kormány etnikai tisztogatására, valamint arra, hogy az ENSZ képtelen volt cselekedni. "Dél-Oszétia kis létszámú lakossága elleni etnikai tisztogatással vádolom a grúz vezetőket". Az ENSZ-hez intézett kérések nem jártak eredménnyel. "Addig kellett sürgősen az emberek segítségére sietni, amíg életben voltak. Nem volt más választás" - tette hozzá.
Állítása szerint a grúzok most próbálták meg harmadszor kiűzni a helyi lakosokat, és kétezer embert öltek meg Dél-Oszétiában. Orosz tisztviselők azt mondták, hogy a halálos áldozatok többsége orosz útlevéllel rendelkező oszét volt. (MTI)
A grúz rendőrség arra készül, hogy csütörtökön járőröket indítson a Dél-Oszétia határához közel eső Gori városba, ahonnan távozik az orosz katonaság, jelentették be szerda este Tbilisziben.
"Úgy tűnik, hogy az oroszok politikai döntést hoztak Gori kiürítéséről. A katonai parancsnokság biztosított, hogy holnap (csütörtökön) elhagyják a várost" - mondta Alekszandr Lomaja, a grúz nemzetbiztonsági tanács titkára.
(MTI)
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerdán közölte, hogy kész részt venni békefenntartó rendezésben a két szakadár grúziai tartományban és segíteni a béketárgyalások megszervezését.
(MTI)
Megkezdték a kivonulást Gori grúz városból az orosz csapatok, közölte csütörtökön a kaukázusi ország belügyminisztériuma. Az orosz haderő távoztával a grúz erők veszik át az ellenőrzést a város felett.