Heves harcok folynak Dél-Oszétiában

2008.08.08. 00:17
A grúz kormány a dél-oszétiai alkotmányos rend helyreállításáról döntött. Ennek jegyében csütörtök éjszaka harci alakulatok léptek be a szakadár tartományba, amely fővárosa körül megkezdődtek a harcok. A Reuters jelentése szerint az áldozatok között békefenntartók és civilek is vannak. Az Interfax az esti órákban azt közölte: több száz orosz és abház önkéntes indult a tartományba, hogy csatlakozzon a szeparatistákhoz.

A grúz kormány úgy döntött, hogy helyreállítja az alkotmányos rendet Dél-Oszétiában. Ezt csütörtökön éjszaka jelentette be Mamuka Kurasvili, a grúz békefenntartó műveletek törzsfőnöke. A béke megteremtését szorgalmazó felhívásunk és egyoldalú tűzszünetünk ellenére a szeparatisták továbbra is lövik a grúz falvakat - fogalmazott Kurasvili, aki a dél-oszétiai Egyesített Békefenntartó Erők grúz zászlóaljának tevékenységét is felügyeli. "Kikényszerítjük, hogy álljon helyre az alkotmányos rend az egész térségében" - hangoztatta a katonai vezető.

Marat Kulahmetov vezérőrnagy, a grúz, orosz és dél-oszét zászlóaljakból álló vegyes békefenntartó erők parancsnoka az Oroszországhoz tartozó Észak-Oszétia fővárosában, Vlagyikavkazban úgy ítélte meg a helyzetet, hogy egyelőre tüzérségi előkészítés zajlik, a grúz csapatok még nem kezdték meg Chinvali tényleges ostromát.

Most támadnak

Grúzia megerősítette, hogy csütörtökön éjszaka támadást indított szakadár tartománya, Dél-Oszétia ellen. Sota Utiasvili, a grúz belügyminisztérium szóvivője pénteken hajnalban közölte: a harcok Chinvali, a dél-oszét főváros közelében zajlanak. Hírügynökségi jelentések szerint az éjszaka a grúz állások felől nehézfegyverek és aknavetők okozta robbanások dörejei hallatszottak.

A Reuters grúz belügyi forrásokra hivatkozva azt jelentette: legalább tíz békefenntartó és civil halt meg eddig az erős tűzérségi harccal járó összecsapásokban. A szeparatista tartomány vezetője, Eduard Kokjti az orosz NTV televízión is sugárzott beszédében azt mondta: a tartomány hadserege kiűzi a grúziai erőket, ha azok megpróbálják Chinvali térségét megszállni.

A segítség úton

Az orosz Interfax hírügynökség az esti órákban azt közölte, hogy Oroszországból és Abháziából több száz önkéntes tartott Grúzia különváló tartománya felé, hogy pénteken csatlakozzon a szeparatistákhoz. Az abház tartományi vezér, Szergej Bagaps körülbelül ezer abház önkéntesről beszélt. Azt mondta, az embereket nem tudják leállítani, megakadályozni abban, hogy Dél-Oszétiába menjenek.

A harcok kiújulásának hírére Grúza másik szakadár területe, Abházia azt is közölte: Dél-Oszétia segítségére siet. Szuhumiban az éjszaka rendkívüli kormányülés kezdődött arról, hogy Abházia milyen eszközökkel segítsen Dél-Oszétián.

Délután még fegyverszünetről beszéltek

Mihail Szaakasvili grúz elnök a nap folyamán arra utasította a grúz katonai csapatokat, hogy szüntessék be a fegyveres harcot Dél-Oszétiában, és egyben arra hívta fel a tartomány vezetőit, hogy próbáljanak békés megoldást találni a kialakult válsághelyzetre – közölte a Független Hírügynökség csütörtökön a kora esti órákban. A térségben állomásozó békefenntartók eközben megerősítették, hogy megállapodás született a szemben álló felek között a harcok felfüggesztéséről a pénteki, orosz közvetítéssel zajló megbeszélésekig.

A harcok éjszakai elindítását követően a nemzetközileg el nem ismert Dél-Oszét Köztársaság elnöke, Eduard Kokojti Chinvali ostromát Mihail Szaakasvili grúz elnök álnok és hitvány akciójának nevezte.

Tbiliszi korábban arról számolt be, hogy a nap folyamán heves harcok dúltak a szakadár tartományban, amelyekben a hatóságok közlése szerint 23 ember sebesült meg. A grúziai és a dél-oszétiai biztonsági erők tagjai az elmúlt időszakban szórványos összecsapásokat vívtak a közös határvidéken. Az incidensekért mindkét oldal a másik felet okolta.

Dél-Oszétia 1991-ben jelentette be elszakadási szándékát Grúziától: ezt követően heves harcok robbantak ki a térségben. Az összetűzésekben ezrek haltak meg, és több százezer grúzt űztek el otthonaikból. A csaknem 60 ezer lakost számláló területen 1992 óta szolgálnak békefenntartó erők.

Vádolnak és aggódnak

Jurij Popov, a kaukázusi ügyekben különleges feladatokkal megbízott orosz nagykövet a harcok kiújulása kapcsán az Interfax moszkvai hírügynökségnek adott nyilatkozatában úgy vélte: Grúzia lépése teljes mértékben érthetetlen, és bizonyossá vált, hogy a tbiliszi vezetés szavahihetősége a nullával egyenlő. A diplomata szerint a NATO-nak alaposan meg kell gondolnia, hogy a volt szovjet tagköztársaságot felvegye a szervezetbe.

Washington csütörtök éjszaka arra kérte Moszkvát, hogy igyekezzék rábeszélni Dél-Oszétia vezetőit a harcok leállítására. Gonzalo Gallegos, az amerikai külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy Washington szoros kapcsolatban van az orosz és a grúz vezetéssel. Az Egyesült Államok Grúziát is visszafogottságra kérte. Az amerikai külügyi szóvivő aggasztónak nevezte a kialakult helyzetet.

Nemcsak Washington tartja aggasztónak a dél-oszétiai helyzetet: az ENSZ főtitkára már csütörtökön napközben a növekvő dél-oszétiai erőszakra, és felszólította a szemben álló feleket, hogy tartózkodjanak az olyan cselekményektől, amelyek a későbbiekben a helyzet elmérgesedéséhez vezethetnek. Ban Ki Mun szóvivője azt is közölte: a főtitkárt komolyan aggasztja a szakadár grúziai tartományban növekvő erőszak, ami veszélyezteti a térség stabilitását.