Egy éven belül bezárnák Guantánamót
További Külföld cikkek
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
Az Obama-adminisztráció tagjai közt köröztettek szerdán egy javaslatot, ami arról szól, hogy egy éven belül be kell zárni a guantánamói fogolytábort, ahol jelenleg 245, terrorizmussal vádolt fogoly raboskodik. Az eljárásokat ez alatt az idő alatt szüneteltetnék, írja az AP. A dokumentum már csak Barack Obama amerikai elnök aláírására vár, az egyelőre nem derült ki, hogy ez mikor várható.
A guantánamói tábor bezárásával javulna az Egyesült Államok biztonsága, illetve ez szolgálná külpolitikai érdekeiket is, olvasható az AP birtokában lévő javaslatban. A terv szerint a foglyok egy részét szabadon engednék, a többieket pedig más intézményekbe szállítanának át, az ellenük indított eljárások folytatásának módjáról később döntenének.
Szintén szerdán egy amerikai katonai bíróság felfüggesztette öt guantánamói fogoly peres eljárását, hogy időt adjon az új kormánynak a terroristagyanús foglyok elleni eljárások rendszerének felülvizsgálatára, indokolták a döntést.
Az öt foglyot az Egyesült Államok ellen 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadásokban játszott szerepük miatt gyanúsítják. Háled Sejk Mohammed, akit a támadások kitervelőjének tartanak, és a négy további vádlott közül három tiltakozott az ellenük indított eljárás felfüggesztése ellen. Korábbi meghallgatásaikon azt mondták, bűnösnek akarják vallani magukat az ellenük felhozott vádpontokban, amelyek alapján akár halálbüntetést is ki lehet szabni rájuk.
Egy másik guantánamói bíró ugyancsak felfüggesztette a kanadai állampolgárságú Omar Hadr ügyét. A most 22 éves férfit 2002-ben fogták el Afganisztánban, akkor 15 éves volt. Terrorizmus támogatásával gyanúsítják, illetve azzal vádolják, hogy egy kézigránáttal megölt egy amerikai katonát.
"A szerdai bírósági döntés a gyakorlatban valószínűleg azt jelenti, hogy az eljárás véget ért a különleges katonai törvényszék előtt" - mondta Hadr ügyvédje. A jogi képviselő szerint védencét - ha egyáltalán szükséges - polgári bíróság elé kellene állítani, bár leginkább azt szeretnék elérni, hogy hazatérhessen Kanadába.
Barack Obama amerikai elnök keddi beiktatása után alig néhány órával kérte, hogy 120 napra függesszék fel mind a 21 folyamatban lévő eljárást a guantánamói börtöntáborban működő különleges katonai törvényszékeken.
A szeptember 11-i terrortámadások áldozatainak családtagjai közül néhányan - akik az elmúlt napokban a Kuba szigetén lévő amerikai támaszponton tartózkodtak, hogy tanúi lehessenek a foglyok meghallgatásainak - azt mondták újságíróknak, hogy ellenzik az új elnök döntését.
Emberjogi csoportok ugyanakkor örömmel fogadták és pozitív fejleményként értékelték Obama kezdeményezését.